http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194882956729/artikkeli/is onko mahdollista etta kadonneen koneen matkustajien kannykat soivat edelleen .html
Jospa kone on kaapattu ja laskeutunut maahan. Se selittäisi että puhelimet hälyttää edelleen.
Jospa kone on kaapattu ja laskeutunut maahan. Se selittäisi että puhelimet hälyttää edelleen.
Vastaukset 92
Vanhimmat
No eikö niitä kännyköitä voi paikallistaa? Homma alkaa haista ja pahasti.
JOs KIm varasti koneen, Pohjois-Korea on köyhien maa !
Ei helposti kun maata ei edes tiedetä. Yksi keino olisi, että operaattori lähettäisi väärennetyn maksullisen tekstiviestin jollekin ja katsoisi roaming-tiedot sen jälkeen.
Näin saataisiin puhelimen sijaintimaa ja verkko selville.
Yksi syy puhelimen hälyttämiseen voi olla myös aktiivinen soitonsiirto esim kotipuhelimeen.
Kyllä ne voi paikallistaa! ne lojuvat matkatavara hihnoilla lähtö kentällä!
Kone on räjäytetty tuhannen pil lun päreiksi, muuten se ei voi häipyä yhtä äkkiä tutkalta!
Late Lapista. SSSS Ry!
Näin.
Media vedätää ja myy lööpiuutisia..
Ehkä ne hälyyttää manalasta terveisiä.Tuo ei ole ensimmäinen kerta kun tällaista on tapahtunut
Voihan ne kännykät hälyttääkin jos niitä on pelastuslautoilla jossain merellä tai jos kone rysähti maahan mantereen päällä ja on jossain sademetsässä tuhoutuneena. Ei se sitä tarkoita, että kukaan enää olisi elossa koneen matkustajista kuitenkaan.
TOTTA KAI VOI!! :)
Maailman merethän on TÄYNNÄ tukiasemapoijuja! :)
*hohhoijaa!* :/
No ei tietenkään se sitä tarkoita, mutta jossainhan ne on silloin paikallistettavissa.
Olisiko joku mielipuoli saanut idean nykysarjoista.Lost ja mitä kaikkea näitä on nähty, missä kone kadonnut olemattomiin matkustajineen päivineen?
Outoa ettei nykytekniikalla pystytä isoa konetta ja kännyköitä paikallistamaan, mikäli ei ole merenpohjassa.
Ufo sieppasi, ei ole mahdollista paikantaa.
ei ole mitään konetta. Koko tarinan tarkoitus on mustamaalata iranilaisia
Terroristin passi ja kännykkä löytyneen pian joltain autiolta saarelta tai lautan päältä meressä ajelehtimassa, vaan ei vielä tiedä kuka hyökkää mihin.
Juu sekä arabiankielinen lento-opas ja koraani luonnollisestikin!
Ja taas saa joku öljymaa vapautuksen..
Tietysti pitää huomata luonnollisesti tapahtumassa piilevä seikka, nyt kun on todettu että varastetuilla passeilla on tehty ehkä terroriisku, niin kaikki jotka vielä haluavat lentää joutuu asennuttamaan itselleen ihonalaisen tunnisteen (sirupassin) jep.
Voi olla hyvinkin. No itse ei tarvitse matkustaa kuin pohjoismaissa ja tarpeen vaatiessa voin sitten kulkea kävellen metsiä pitkin.
VARO VAAN!
Kohta on joka männynkyljessäkin biometriatunnistin joka lukee sun tiedot ja tallentaa sun kaikki liikkeet jopa sienimettässä!!!!
Juurihan se on todettu, että kyse EI OLE terrorismista, vaan kone on hajonnut ilmassa, eli rakenteellinen tuho, runko petti. Boeing mokasi rakentamalla koneen joka ei pysy kasassa ilmassa.
Silloinhan sen kappaleita löytyisi rutkasti meren pinnalta,.,,,tuo hajoamisteoria nyt on ainakin 100 pros. väärä tottakai!
Se on jossain sotilaskentällä vietnamissa tai lähinaapurissa.
Ei ole, vaan meren pohjassa malagan salmessa. Kone yritti kääntyä takaisin ennen putoamistaan taivaalta, mutta pieleen meni. Toisiotutka havaitsi koneen malagan salmen yllä juuri ennen katoamishetkeä.
Mihin aikaan se kone katosi tutkasta. ? Voisi katsoa flightradar.com sivuilta missä se häviää kuvasta.. Siellähän saa koneiden reittihistoriat näkyviin blayback toiminnolla.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201403110125205_ul.shtml
(Ei saa selvää tuost iltalehden kuvasta)
isket lennon numeron flightradar.comiin ja katsot mihin aikaan kone katosi tutkalta.
Ei se anna kuin koneen lähtöajan, ja arvioidun saapumisajan. (Unknown / Canceled) Mutta kun laittaa siihen playbackiin ajan 2014 - 03 -07 ja ajaksi 16:30, nin se näyttää sen mh370 / mas370 lennon. Tuon mukaan se kone katosi tutkasta yli 10 000 metrissä.
Ilmeisesti siis räjähti..
http://www.flightradar24.com/flight/mh370
Todennäköisemmin vain hajosi osiin ja satoi mereen. Räjähdyksestä ei ole näyttöä.
Sinä siis ratkaisit jutun. case closed.
höh..silloin se olisi jo löytynyt
Taitavat ottaa brownia itseensä jollakin paratiisisaarella. Lunnasvaatimus esitettäneen lähiaikoina.
Olisiko pahamaineinen vietkong syypää?
Tositv:n Lost sarja alkaa. Osa: no 10. Vuoden päästä lentokone löytyy jostain viidakon kätköistä. Matkustajat eläneet luonnon antimilla. Passivarkaat kadonneet jäljettömiin.
.... sarja jatkuu....2015
sano mun sanoneen.
Uusin tieto on, että koneen kohtalosta ja sijainnista ei ole mitään tietoa. Ehkäpä kohta joku matkustajista vastaa puhelimeensa.
Onkohan joku seurannut myös flight radaria 8.pv? ois kiva saada tietoa miksi kone tekee epämääräisiä mutkia merellä nousun jälkeen ja kuitenkin näyttää jatkavan matkaansa.ja kun seuraa konetta menee melkein Bekingiin asti??!!
Voisko joku ammattilaisempi kommentoida flight radaria mulle.Liekö väliä asialla minulle mutta kiinnostaa kovasti miksi tutkassa näkyy kone vaikka ei muka näy ammattilaisten tutkassa???
Siihen fflightradar24.com playbackkiiin pitää laitta päivämääräksi 7.3, ja ajaksi noin 16.50. Se UTC on ilmeisesti euroopan aika,
Kun seuraa mas370 konetta, niin se häviää tutkasta n. klo 17.21..
Missä kohdalla sulla häviää se kone tutkasta sillon 17.21..??
Melkein keskellä siaminlahtea.:
Latitude : 6.97, longitude : 103.63
linkki kohteeseen:
http://www.flightradar24.com/2014-03-07/17:15/12x/MAS370/2d81a27
mielestäni tämä on samanlainen tapaus kun AirFrancen koneen putoaminen. Kokenut pilotti meni NUKKUMAAN lennon aikana koppiin ja jätti kokemattomamman pilotin lentämään. Kohta iski myrsky, ja siivissä olleet mittarit hajosi (jäätyivät) ja pilotti tulkitsi lentokorkeuden täysin väärin, alkoi laskeutumaan alemmas ja alemmas. Kun kokenut lentäjä viimein tuli nukkumasta hän tajusi mittarivirheen ja että kohta ollaan meressä, hän yritti oikaista konetta ylemmäs mutta oli liian myöhäistä!
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/67331-puhelinteorialle-tyrmays-ei-kerro-mitaan-mh370n-katoamisesta
Ei Suomessa puhelin ala hälyttää, jos vastapään puhelin on kiinni. Ehkäpä lentokone on ajautunut toiseen ulottuvuuteen ja tutkijat ihmeissään, koska eivät voi selittää sitä, miksi puhelimet hälyttää.
Siviilikentiltä olisi tullut havaintoja joten kone on sotilaslentokentällä.
Bắc Giang VVKP Kep Airbase 21°23′23″N 106°15′09″E
Biên Hòa Bien Hoa Air Base 10°58′37″N 106°49′06″E
Hanoi(Hà Tây) Hoa Lac Airbase 21°02′17.79″N 105°29′23.7″E
Hanoi VVGL Gia Lam Airbase 21°02′27.51″N 105°53′09.64″E
Nha Trang VVNT NHA Nha Trang Air Base 12°13′39″N 109°11′33″E
Nghệ An Anh Son Airfield
Phan Rang VVPR PHA Phan Rang Air Base
Thanh Hóa Thanh Hóa Airbase
Truong Sa Truong Sa Airfield
Yên Bái Yen Bai Airbase
Tuollainen kone lentää hitaallakin matalalentonopeudella (600 km /h) 167 metriä sekunnissa joten kyllä niillä on melkoinen alue haravoitavana vaikka tietäisivät minutilleen se putoamisajan. Hyvä jos tietävät tunnilleen. Se voi olla ohan missä vaan - 5000 km.
Onko niin, että jos kone alentaa lentokorkeutensa riittävän matalalle, tutkat eivät enää havaitse sitä, ja se voi laittaa kaikki lähettimet pois päältä ja lentää salaa matalalla korkeudella vaikka minne?
Vastaus utelias1
Juuri näin on. Kone voi lentää 300 metrin korkeudessa ihan turvallisesti eikä se näy tutkassa. Matalalla lentäen se olisi päässyt periaatteessa mihin tahansa.
Tästä olikin keskusteltu tällä palstalla ensin. Hyvä Suomi
Officials believe plane may have flown for hours
http://edition.cnn.com/2014/03/13/world/asia/malaysia-airlines-plane/index.html?hpt=hp_t1
Matalalla ei pääse kuin alle puolet siitä matkasta mitä korkealla rajusti suuremman polttoainekulutuksen johdosta
Kone lähettää niitä mitä lie singnaaleja lennonjohtoon. Jos jokin korkea este (esim pilvenpiirtäkä yms.) tulee eteen, singnaalin vastaanottaminen loppuu, toisin sanoen katoaa tutkasta. Koneita siis tuskin voi paikallistaa jos se lentää juuri ja juuri merenpinnan yläpuolella?
No VASTAA!!
Ei tää mikään "mysteeri" ole!?! Tälle on ihan luonnollinen selitys!
Koneessa sattunut räjähdys paiskasi luurit avaruuteen maata kiertävälle radalle, ja siellä ne nyt piipittelee (kunnes akku loppuu?) jonkun tietoliikennesatelliitin välittömässä läheisyydessä! :P
http://nwohavaintoja.blogspot.fi/2014/03/malesialainen-lentokone-katosi-matkalla.html?m=1
kukaan ei luota enää mediaan.. ei en: ollessa länsimaiden sätkynukkena uutisointien myötä Ukraina kriisissä saati tässä aiheessa
Ja jos puhrlimet hälyttaa eiköhän se ole selvää ettei ne veden alla ole päiviä ollut!!! Saati räjähtänyn koneen liekkeihin.
paskaa.
Kiitos!
Olen otettu kun käyt nykyään paskallakin puolestani! :)
PS: Muistithan pyyhkiä perseeni?
Jossain hangaarissa maalattavana? Maalauksen jälkeen siihen asennetaan ydinkärki?
joo illuminati ja nwo taas juonineet ja panneet haisemaan. Rotschildtin pankkivirkailijat juonessa mukana
Ai Nykissä?
Voi ollakin että kannattaisi etsiä sieltä, eikös ne koneet ole ennenkin törmäillyt rakennuksiin usassa.
Moskova, Peking, Tel Aviv...?
Soitin juuri Zen Bin Zenille. Hyvin voivat ja naatiskelevat paratiisi saarella.
Kaappari UFON säteily pitää kännykät iskussa.
Todella kummallista.
HUOMIO, yhden matkustajan kännykässä vastasi ET.
Nyt lainattujen passien haltijoilla on pari sataa uutta passia. Niillä tulee vielä monenkirjavaa väkeä Suomeen ja Eurooppaan.
Meressä ei kone ole kun pelastusliivejä, istuintyynyjä, eristeitä ym kelluvaa ei löydy.
Yksi selitys jää, Kiina tai Pohjois-Korea on ampunut sen alas ja yrittä salata sitä.
Sekava juttu! Kiinalainen satelliitti oli siis ottanut kuvia, joissa näkyi ikään kuin lentokoneen osia meressä, 3 kpl. Jossakin näkyi se kuva. Koetin paikantaa sen kartalle - vastaava kohta alueen kartasta löytyi mielestäni melko läheltä Vietnamin eteläisimmän niemenkärjen ulkopuolelta. Melko läheltä Vietnamin maa-aluetta, kuitenkin meren yllä. Kun vertaa sitä kohtaa karttoihin, joissa on merkitty lentokoneen reitti ja katoamiskohta, niin kiinalaisten havaintopaikkaan pääsee, kun jatkaa sitä merkittyä lentoreittiä alkuperäiseen suuntaansa vielä noin 1/3 osan tunnetun reitin pituudesta. Siinä on kaksi pientä saarta, paikka on niiden välissä. Ne näkyvät vain suurennetussa karttakuvassa. Nuo havaitut kohteet ovat voineet hyvinkin jo upota - ne oli nähty (kuvattu) seuraavana aamuna. Tämä on mielestäni paras selitys tähän asti. Kakkosselitys on, että kone kaapattiin, se pudotti lentokorkeuden lähelle meren pintaa ja kone lensi kaappareiden vaatimaan suuntaan ja kohteeseen. Olisiko Intian valtameren suunnalla joku saari, jossa on vanha sotilaslentokenttä? Olisiko kone siellä?!
Etäohjattava reittikoneeksi naamioitu ydinpommi pääsee aiva kaupungin tuntumaan herättämättä epäilyksiä, kunnes on jo liian myöhäistä...
Joku kattonut Bondejakin. Oliko Pallosalama se leffa jossa oli ne ydin aseet.
Todellakin outoa. Ovatko edes paikalliset kalastajatkaan kuulleet yöllä koneen metelöivän?
Luultavasti sen takia,että meneillään on kaappaajien lunnasvaatimukset
jota ei saa häiritää väärällä julkisuudella.
Olishan se parempi vaihtoehto kuin maahansyöksy.Toivoa on.
Uusimman uutisen mukaan kone on kaapattu.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288665365753.html
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194884218040/artikkeli/villi huhumylly raastaa omaisia eras mies kertoi etta kone olisi laskeutunut afrikkaan .html
Huhuja liikkeellä. Eipä olisi kaiketi polttoaine riittänyt noin pitkään reissuun.
Soitellaan sano Sonninen.
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/androidpuhelimella voi kaapata lentokoneen/a893514
http://www.engadget.com/2013/04/11/planesploit-aircraft-hijacking-app/
http://www.kdbc.com/news/can-your-iphone-hijack-plane-hacker-says-its-possible
voi pkrele.
Matkustajat makoilee palmun alla pina coladaa lipoen. Onnekkaita sanoi siili.
Näin unta että oli Iran tai joku maa jossa käytetään huntuja (muslimit). Kaksi järveä, toisessa (vasemmalla puolella olevassa) myrskysi joskus äkillisesti, aallot. Hiekkaa ympärillä, vaaleaa. Oli kuumaa ja ihmiset menivät vaatteet päällä järveen vilvoittelemaan. Yksi laituri siinä järvessä, vesi kirkasta, pohja näkyi.
Al-Qaida on kaapannut sen koneen ja tekee jonkun näyttävän terrori-iskun 9/11 tyyliin johonkin näkyvään paikkaan.
Juu ja mikös sen näkyvämpi ku Burj Kalifa! ;)
Ni sit suhteet jenkkeihi paranee, ku ne kumauttaa yhen OMANKKN tornin turvallee?
Ja varsinkin toi pelastaa sekä Dubain että Abu Dhabin konkurssilta, ku vakuutusyhtiö maksaa! :P
Ovat salaa kunnostaneet jonkin sodanaikasen kentän autiolta saarelta ja laskeutuneet sinne.
Täyttävät koneen dynamiitillä ja lentävät sen kohti ydinvoimalaa, tuskin se kestää sellaista paukkua.
moSsad taas asialla, kuten 2001 Nykissä
Katsokaapa kartasta (google maps) koneen lähtöpaikan lähimaat. Se alue on kuuluisa sieppauksista? Entä matkustajien / miehistön kansallisuus ja uskonto? Kytkökset?
Mitä ne kaksi varastetuilla passeilla matkustavaa tyyppiä olivat?
Ihan eri aikoihin varastettu ne passit ja ... ylläri pylläri, molemmat varastetulla passilla matkustavat "sattumalta" samassa koneessa ja toinen menossa muka Saksaan ja toinen Ruotsiin.
Mahtoivatkohan olla muslimiveljiä lentäjien kanssa?
totuutta ei ole kerrottu
Onko paikallisia kalastajia haastatelltu siltä varalta että oliviat kuulleet melua lentokoneesta?
Moottorit sammutettuna isokin kone on melkein äänetön. sammuttivat koneet ennen laskeutumista, ja liitelivät alas johonkin syrjäiselle saarelle, tai rannikolle.
Samanlailla kuin tuo hudsonjoen tapaus:
http://www.youtube.com/watch?v=imDFSnklB0k
Eiks tosta ollut joskus Lentoturmatutkinnassakin
Kidutetaanko matkustajia tälläkin hetkellä hirveillä tavoilla?
Minkähän näköisiä naisia siellä matkustajakuormassa on ollut? Jos on oikein hyvän näköinen satsi sattunut kasaan, niin voisi mullekin kapteenina tulla mieleen että mä vien tän koneen Andamaaneille nyt.
Teen noista nuoremmista muijista komean haaremin paratiisisaarella ittelleni.
Raskas Boeing kone vaatii onnistuneesti laskeutuakseen mailin pituisen kiitoradan. Mahdollinen kaappaus olisi ollut hyvin huolellisesti suunniteltu.
Kononaisen lentokentän kaappaamista ei kuitenkaan voi tehdä; lahjoa kentän väki pitämään taalatukkoa vastaan suunsa kiinni.
Tämän kuun puolella mysteeri kuitenkin luultavasti selviää. Tavalla tai toisella.
Jos matkustajia ei olisi tainnutettu/tapettu, lentämällä liian korkealla, olisi joku yrittänyt varmaankin soittaa läheisilleen.
Jos matkustaijia olisi ollut olemassa, olisi joku varmaan soittanut vai mitä?
On tää koko juttu hyvin kiinnostava
>>Jos matkustaijia olisi ollut olemassa, olisi joku varmaan soittanut vai mitä?
Onko kellään tietoa paljonko on GSM-puhelimen kantama 10.000 m korkeudella lentävästä lentokoneesta? Tuskin kännykän pikkuisella lähetysteholla saa lentokoneen alumiinirungon läpi yhteyttä vaikka 100 km päässä olevaan GSM-tukiasemaan enää.
Jossakin kohtaa meren yllä ne kännykät ovat vaienneet, samalla lailla kuin Viron lautalla tulee hiljaisuus jossain kohtaa Suomenlahtea.
http://www.straitstimes.com/the-big-story/missing-mas-plane/story/malaysia-says-theres-sealed-evidence-mh370-cannot-be-made-publ
Ihmeellistä ettei omaisille voida kertoa kaikkea mitä tiedetään. Onko nämä viime aikaiset uutisetkin pelkkää peittelyä aiheen tiimoilta?