Oli itte piru, joita hänen kerrotaan nähneen ainakin kolmeen otteeseen ja heittäneen myös mustepuolloilla - harhoissaan.
Ainut jota Luhterin kerrotaan pommittaneen ihan ominkäsin
10
76
Vastaukset
- onhan se
Balttis5.3.2014 23:22
... mutta myönnän että olen todella sairas ja katkera uudestikastaja, joka inttää Lutheria jatkuvasti. Olen itse fasisti ja ihailen tällaista verenvuodatusta. Vihaan Lutheria ja kaikkia luterilaisia. Minun pakkomielteeni on liikkua näillä palstoilla ja levittaa vihaa kristittyjä kohtaan.Ei nyt kyllä pidä paikkaansa olenkaan on vain kateellisten muiden uskontokuntien lahkojen solvauksia.
Luther sanoi nähtyään s.a.a.t.a.n.a.n "sinäkö se vain oletkin, sinä joka on voitettu Golgatan ristillä meidän Herramme Jeesus Kristus on sinun voittajasi ja mikä on sinun tulevaisuutesi"- ???
totuusvoittaaaina kirjoitti:
Ei nyt kyllä pidä paikkaansa olenkaan on vain kateellisten muiden uskontokuntien lahkojen solvauksia.
Luther sanoi nähtyään s.a.a.t.a.n.a.n "sinäkö se vain oletkin, sinä joka on voitettu Golgatan ristillä meidän Herramme Jeesus Kristus on sinun voittajasi ja mikä on sinun tulevaisuutesi"Oliko se ennen vai sen jälkeen kun Luther keksi että kaikki Juutalaiset ovat massamurhattava?
??? kirjoitti:
Oliko se ennen vai sen jälkeen kun Luther keksi että kaikki Juutalaiset ovat massamurhattava?
Luther tuskin haudasta olisi tuollaista tehnyt
- Pirun siistii....
Sinä näet ilmeisesti myös piruja sielläkin missä niitä ei ole, kuten teki kirkkoisänne, - vai kuinka?
- (Lut)erilainen
Kun Luther kertoo karkottaneensa musteella saatanan, hän luultavasti puhuu kirjoitus- ja käännöstöistään, joilla hän kävi harhaoppeja vastaan.
- kutistaja
(Lut)erilainen kirjoitti:
Kun Luther kertoo karkottaneensa musteella saatanan, hän luultavasti puhuu kirjoitus- ja käännöstöistään, joilla hän kävi harhaoppeja vastaan.
Balttis!
Mutta sinä olet todella väittänyt Pirun ilmestyneen kirjaasi jonkun kynän välityksellä.
Kerrohan tästä enemmän - ennen, vai jälkeen Lapinlahden?
- Lapsuudesta asti....
Legendoja Lutherista: Mustepullon heittäminen
Mustepullon heittäminen
Lapsuudesta asti Lutheria kiusasivat paholainen, pahat henget ja demonit...
Myöhemmin Luther kertoo usein näistä tapauksista.
Erityisesti Wartburgin linnan yksinäisyydessä
henkimaailman hyökkäysten pelko kasvoi.
Luther uskoi tapauksien aiheuttavan hänen masentuneisuutensa ja mielialanvaihtelunsa.
Syy jatkuvaan paholaisen pelkoon oli kotona ja opiskeluaikana omaksuttu myöhäiskeskiaikainen uskonnollisuus.
Pahan hyökätessä Luther puolustautui rukoilemalla, laulamalla iloisia lauluja ja joskus myös heittämällä mustepullolla: Lutherin kerrotaan heittäneen hänet keskellä yötä herättänyttä paholaista rohkeasti mustepullolla.
Luther itse kertoo, kuinka Saatana kiusasi häntä Wartburgin linnassa.
Sanoilla, joiden mukaan hän olisi "musteella karkottanut Saatanan" viitataan nykyään kuitenkin enemmän Lutherin raamatunkäännöstyöhön kuin yölliseen kamppailuun Wartburgin linnassa.
Tinatahraa, joka viime vuosisataan asti on ollut nähtävissä Wartburgin linnan Lutherin kamarin seinällä ei voida kuitenkaan pitää todisteena tapauksesta.
On nimittäin löydetty useampia selostuksia siitä,
miten tahraa on viime vuosisatoina useaan otteeseen paranneltu
ja maalattu uudestaan...
http://www.luther.de/fi/legenden/tintenfass.html - Kolmosen ratikka
Lutheria onnisti kun hän ei elänyt nykyaikaan, sillä neuroleptilääkitys olisi ollut melko tukevaa, jos nämä asiat olisivat psykiatreille asti päätyneet.
- Palaneen käryä
Ja historiakin olisi jäänyt tätä monien tappokäskyjen antajan vaikutusta köyhemmäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1731926Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561407Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva1981197Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561142Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus781092Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e381027- 62946
- 67937
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy212883Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali156846