Yritän 5 kg laihduttaa ja tuskaisen hidasta on. Onko teillä ihmisillä hyviä kokemuksia ruosta syömisen jaksottamisesta, että syldään periaatteessa 8 h aikana että tulee n. 16 h ajaksi paastoa? Tehostaako se rasvanpolttoa, paasto siis? Vai onko sillä mitään väliä, kcal kuitenkin pysyisivät samana. Kiitos neuvoista!
Paastosta hyötyä rasvanpoltossa??
2
271
Vastaukset
- paastot on nööseille
Paastoamalla et saa rasvaa palamaan. Syö 5-6 pienempää ateriaa 3-4 tunnin välein. Joka aterialle proteiineja, hyviä rasvoja ja hitaita hiilihydraatteja. Puolet päivän energiansaannista olisi hyvä saada ennen iltapäivää, jolloin kylläisyyden tunne pysyy parhaiten illallakin eikä nälkä yllätä. Myös se vaikuttaa oletko nyt yli- vai normaalipainoinen ja miten liikut vai liikutko ensinkään.
- emmätiijä
Minä taas olen kuullut päin vastaista..että nimenomaan kun ollaan syömättä jonkin aikaa (paasto) niin keho alkaa kuluttaa rasvavarastoja. Tavallaa se kuulostaisi ihan loogiselta, että rasva alkaa palamaan kunnolla kun ei syödä, koska sitä vartenhan se läski on siellä, että sitä käytetään polttoaineena jos ruokaa ei tipu. Ja nyt puhun nimenomaan että kun paastotaan osittain..mutta en tiedä, olen vain kuullut noin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851827- 431439
Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.871202- 671007
- 59971
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!44967Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20920- 35887
- 47876
- 37809