Yritän 5 kg laihduttaa ja tuskaisen hidasta on. Onko teillä ihmisillä hyviä kokemuksia ruosta syömisen jaksottamisesta, että syldään periaatteessa 8 h aikana että tulee n. 16 h ajaksi paastoa? Tehostaako se rasvanpolttoa, paasto siis? Vai onko sillä mitään väliä, kcal kuitenkin pysyisivät samana. Kiitos neuvoista!
Paastosta hyötyä rasvanpoltossa??
2
333
Vastaukset
- paastot on nööseille
Paastoamalla et saa rasvaa palamaan. Syö 5-6 pienempää ateriaa 3-4 tunnin välein. Joka aterialle proteiineja, hyviä rasvoja ja hitaita hiilihydraatteja. Puolet päivän energiansaannista olisi hyvä saada ennen iltapäivää, jolloin kylläisyyden tunne pysyy parhaiten illallakin eikä nälkä yllätä. Myös se vaikuttaa oletko nyt yli- vai normaalipainoinen ja miten liikut vai liikutko ensinkään.
- emmätiijä
Minä taas olen kuullut päin vastaista..että nimenomaan kun ollaan syömättä jonkin aikaa (paasto) niin keho alkaa kuluttaa rasvavarastoja. Tavallaa se kuulostaisi ihan loogiselta, että rasva alkaa palamaan kunnolla kun ei syödä, koska sitä vartenhan se läski on siellä, että sitä käytetään polttoaineena jos ruokaa ei tipu. Ja nyt puhun nimenomaan että kun paastotaan osittain..mutta en tiedä, olen vain kuullut noin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1696208
- 114348
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka513695Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043066Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv832702Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62228Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121478- 441465
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos631270Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4111229