onhan tää niin sairasta

inhottava juttu

Juttu ei kosketa hekilökohtaisesti tuttavapiirissä tapahtunutta.
Tapaus on tyypillnen. Pettäminen työpaikalla. Kumpikin tahoillaan naimisissa. Kakkonen niin rakastunut, että paljastaa suhteen kummankin puolisolle. Miehen vaimo muuttaa pois yhteisestä kodista. MIes ruikuttaa perään mutta turhaan, ero on totuus.
Kakkonenkin eroaa jääden odotteleen tulevaisuutta tuon miehen kanssa kunhan tilanne rauhoittuu.
Sitten seuraakin yllätys. MIehen luokse rientää kolmas nainen. Ja täysin puskista, jää asumaankin.
Katkera kakkonen purkaa pahaaoloaan uudelle ja entisellekin puolisolle. Päättää kuitenkin yrittää oman puolisonsa toivomuksen mukaan elää yhteiselämää tämän kanssa.
Kaikki palaa ennalleen. Entinen vaimo löytää uuden tarkoituksen elämälleen. Lapset ja lastenlapset täyttää hänen mielen.
Lasten synttärit ym. juhlat ovat vaikeita koska ukko raahaa uutta naista mukanaan niihinkin.
Aivankuin ei haluaisi antaa exvaimon unohtaa. Lapsetkaan ei pidä asiasta mutta kohteliaana eivät sano mitään.
Sitten putoaa pommi.
Uusi vaimo muuttaa vuorostaan pois ja tilalle saapaau sama kakkonen kuin aikaisemmassakin liitossa.
Nyt jättää puolisonsa ja muuttaa suoraan miehen luo.
Tätä eivät lapsetkaan enää sulata. Isä saa käydä mutta nainen ei ole tervetullut ja tietenkin siitä syytetään exvaimoa. Hän on muka myrkyttänyt ilmapiirin tuota naista kohtaan.
Vaikka todellisuudessa hällä ei mitään mielipidettä koko ihmisestä.

Hyi,minkälainen mies ja minkälainen nainen joka kakkosena miehen kahdessa liitossa. Ei ymmärrä.
Säälittää ykköstyneen kakkosen expuolisoakin. Häntä on vedetetty yhtä pitkään kuin miehen kahta puolisoa yhteensä.
Mitä ihmisten päässä liikkuu?

5

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zzzxxxcccvvvbbbnnnmm

      Ex-vaimo voi olla onnellinen, että asiat tuli julki ja hän voi siirtyä elämään omaa elämäänsä, pois tuollaisen kaksinaamaisen (vai jo kolminaamaisen!!!) yököttävän ukon luota! Vaikka hän onkin yhtristenlasten isä ja sellaisena lapsille tärkeä. Siinä kakkonen teki hyvin, että ilmoitti petetyille tilanteen! Siinä nostan kakkoselle hattua! Teki aivan oikein! Sen seuraukset ovat olleet asian mukaiset. Mutta parempi suoraan, kuin kierosti seläntakana!!! Ehdottomasti parempi!!!

    • Syvät haavat

      Hirveähän asia on, kun tätä miestä ei saa kokonaan pois elämästä, sillä lapsien kautta hän on ja tulee olemaan niin kauan jossakin mukana kun elää.

      Asia on entiselle perheelle ja etenkin lapsille varsinaista kidutusta, nähdä tuota vouhkailijaa tai kuulla hänestä yhteisiltä sukulaisilta.

      Nämä asiat eivät katoa koskaan, vaikka joku teistä uskoo eron niin tekevän, totuus on toinen. Vain kuollut ei revi enää haavoja.

    • ahdistavatapaus

      Niin totta joka sana. Miehen teot tulevat ahdistavina painajaisiin vaikka aikaa on kulunut. Tulee pahoinvointi kun ajattelee että joutuisi ottamaan yhteyttä. Ihmetyttää miten kakkonen ja ex kykenevät elämään elämäänsä tyytyväisinä, kun ovat aiheuttaneet niin paljon pahaa minulle ja läheisilleni. Jotkut tutkijat sanovat, että ihmisen ajatukset ja tunteet ovat universaaleja, jotka vaikuttavat kaikkeen hieidän ympäristössään. Kun minä tunnen oksentavani henkisesti mustaa verta, vaikken siitä heille kerro, niin miten se sitten vaikuttaisi heihin jos sellainen olisi totta? Heräsin yhtenä yönä valaistumisen tunteeseen, ettei se voisi olla mitenkään vaikuttamatta... no tämä nyt oli vain tälläistä spekulointia harmaalla tieteen alueella...

    • ei tarvi ymmärtää

      Onhan toi todella sairasta, en ymmärrä tuota naistakaan joka moneen kertaan kakkosena jatkaa itsensä alentamista.
      Luulisi, että kun ei ensimmäisellä kerralla kelvannut puolisoksi niin olis jättnyt ne haaveet lopullisesti pois. Tämä nainen jaksoi kuitenkin uskoa petturiin, (koska onhan hän sitä itsekin).
      Mitähän hänen exmieskin mahtaa miettiä kun jo toisen kerran jätetty saman miehen vuoksi?
      Kakkonen kelpaa siihen asti, että löytää jälleen uuden jolloin kakkonen joutuu taas luovuttamaan paikan jollukulle toiselle.

    • ja taas kerran....

      Tämän kaiken sai aikaan KAHDEN ihmisen vastuuton ja itsekäs toiminta.

      Miehen itsekkyys, olipa sitten elämän tuoman tilapäisen notkahduksen tai pysyvän luonteenpiirteen aiheuttama, sai kakkosen kautta tilaisuuden. Ilman kakkosta tätä ei olisi tapahtunut. Vaikka kahden ihmisen väliin olisi synynyt tyhjä tila, se ei oikeutua ketään sihen menemään. Se tila nimittäin voi myös kadota kun osapuolet saavat mahdollisuuden ja aikaa sitä työstää. Lyhytnäköinen ihminen vain menee joskus siitä mistä aita on matalin. Ei tietenkään ole oikein, että joku ulkopuolinen on aitaa madaltamassa.

      Niin tai näin, jälleen kerran nimen omaan uskottomuus sai kaiken tuon kauheuden aikaan. Toinenkin vaihtoehto kun olisi ollut olemassa. Jos parisuhde todella oli tullut tiensä päähän (mitä se harvoin on), niin suoraselkäinen ja aikuismainen ero ensin ja uusi suhde sitten, olisi johtanut melo varmasti toisenlaiseen lopputulokseen KAIKKIEN kannalta.


      Uskottomuudesta pitäisi seurata niin vakava raingaustus, että se edes pelotteena pakottaisi pettäjät (ja muut osalliset) toimimaan oikella tavalla. Aivan kuten monissa muissakin rikoksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3850
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2974
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      9
      1882
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      6
      1616
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1089
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      741
    Aihe