Olemme tyttöystäväni kanssa jonkun vuoden seurustelleet, ja asumme yhdessä. Viimeisen vuoden ajan olemme puhuneet kihloihin menemisestä. Molemmat tuntuivat sitä haluavan ja varmasti tulevaisuuteen kuuluvana pitävän. Hänellä oli tapana aina muistuttaa asiasta tyyliin "kunhan sinä joskus saat aikaiseksi kosia, niin.."
Mutta sitten. Eräänä päivänä keräsin rohkeutta ja kosin. Vastaus kuului: "haluan miettiä jonkin aikaa" Ja nyt on mietitty pari kuukautta. Mitä oikein tapahtui? Mitä tämä tarkoittaa? Enkö saakaan häntä omakseni?
Mutta sitten. Eräänä päivänä keräsin rohkeutta ja kosin. Vastaus kuului: "haluan miettiä jonkin aikaa" Ja nyt on mietitty pari kuukautta. Mitä oikein tapahtui? Mitä tämä tarkoittaa? Enkö saakaan häntä omakseni?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tulee mieleen, että hänen mielestään sinun olisi pitänyt kosia silloin, kun hän muistutteli, eikä silloin kun sinulle sopii. Ts. koska annoit hänen odottaa, kostaa hän nyt antamalla sinun odottaa. Jos näin on, on parempi sinunkin miettiä koko juttua. Vaikuttaa valtataistelulta ja asiat pitää tehdä silloin, kun hän niin päättää tai haluaa.
Toinen vaihtoehto tietysti on, että ehkä hän ei nyt enää olekaan niin varma naimisiinmenosta, kun asia tuli yhtäkkiä konkreettiseksi.
Ehkä naisestasi tuntuu että odottelit ja jahkailit asian kanssa turhan pitkään, ja nyt hänestä tuntuu että kysyit vain koska hän oli sinua muistutellut ja koit sen "velvollisuutena"?
Jos hän on asiasta jo useamman kerran aiemmin maininnut, voi olla että on odottanut ratkaisevaa kysymystä joissakin tilanteissa ja ehkä jo kyllästynytkin odotteluun.
Tai sitten naisesi on todellakin tullut toisiin ajatuksiin suhteenne tiimoilta..? tiedä häntä!
Olen seurustellut mieheni kanssa useamman vuoden jo. Itse olisin ollut valmis menemään naimisiin jo aika alkuvaiheessa, ja minua häiritsi ja loukkasi kovin, että mieheni ei ollut. En sentään itse kosinut, mutta jouduin kyllä vähän niinkuin painostamaan...
Nyt kun häät ovat tulleet ajankohtaiseksi, on minua itseäni alkanut epäilyttämään. Koska jouduin odottamaan näin pitkään, tuntuu siltä, että ehkä en ole vain se oikea miehelleni. VAikka se nyt kovasti vakuuttaa haluavansa naimisiin. En osaa selittää, mutta jos joutuu liian pitkään odottamaan ja suostuttelemaan,naista alkaa epäilyttämään, että ehkä mies ei oikeasti haluakaan tehdä sitä. Ja toisekseen, ensi huumahan haihtuu viimeistään kahden vuoden päästä, joten siinä vaiheessa saattaa kumppani tulla uuteen valoon.
kokeileppa ehdottaa sille ulkomaanmatkaa näin niin kuin te yhdessä ja vielä ennen häitä ei tarvi mennä espanjaa kauemmas niin näät mitä äijä suoltaa suustaan.voi tulla mustasukkaisuutta ja se on vihan ja rakkauden yhdistelmä kokeile et häviä mitään
Siis odotit, että miehesi olisi ollut halukas menemään naimisiin kanssasi jo alle 2 vuoden seurustelun jälkeen? Nyt olet suuttunut, koska hän ei ollut? Eikö se vaan kerro, että hän ottaa asian vakavasti. Omasta kannastasi sai kuvan, että ihmisten pitäisi mennä naimisiin heti alkuhuuman aikana, koska jälkeenpäin sitä ei enää ehkä haluaisikaan. Eikö silloin olisi parempi ollakin menemättä naimisiin, kun kyse on vaan ihastuksesta tai "alkuhuumasta?"
saatanan pässi, jätä jo se lehmä, sillä on toinen nainen
...häneltä uudemman kerran. Joko hän on miettinyt. Hänelle voi olla vaikeaa itse alkaa asiasta puhumaan, jos vaikkapa kokee että kysyitkin yhtäkkiä ihan mielijohteesta, etkä enää haluaisikaan. Kun niin kauan odotit. Onneva. :)