Vasta valmistuneen työmarkkinatuki (epäselvää)

vailla työtä

Valmistun Toukokuun lopussa ammattikoulusta. Jos ilmottaudun kesäkuussa työttömäksi työnhakijaksi olenko oikeutettu työmarkkinatukeen vaikka työkokemusta ei ole silloin kuitenkin olen suorittanut ammattitutkinnon? Entä onko ehtona esim. että on hakenut työpaikkaa jo ennen työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumista? Kiitos asiallisista vastauksista etukäteen!

3

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtöntyttö

      Ensin sun pitää ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi TE-toimistoon (verkossa).
      Sieltä he lähettävät lausunnon Kelaan, että olet oikeutettu työttömän tukiin. Ilmoitus kannattaa tehdä hyvissä ajoin, esim. pari viikkoa ennen valmistumispäivää, koska näiden asioiden käsittely vie aikaa ja siten hidastaa tukien saantia. Ensimmäisen tuen saat aikaisintaan kuukauden päästä ilmoituksesta, voi kestää kauemminkin.

      Ei tarvitse hakea työpaikkoihin ennen ilmoituksen tekoa, vaan siitä se sun työnhakuprosessi vasta alkaa. Voit hakea töitä sitten samanaikaisesti, kun saat tukea.

    • chaos

      "Kela voi maksaa opintonsa päättäneelle työttömälle työnhakijalle työmarkkinatukea tai peruspäivärahaa. Työmarkkinatuki ja peruspäiväraha ovat samansuuruiset, mutta työmarkkinatuki on tarveharkintainen. Työmarkkinatuen määrään vaikuttavat paitsi omat tulosi myös vanhempiesi tulot, jos et ole täyttänyt työssäoloehtoa ja asut vanhempiesi taloudessa. Peruspäivärahaan vanhempien tulot eivät vaikuta."

      lähde: http://www.kela.fi/tukea-vastavalmistuneelle_tyomarkkinatuki-vai-tyottomyyspaivaraha

      "Työmarkkinatuessa on omavastuuaika. Saat työmarkkinatukea vasta, kun olet ollut työ- ja elinkeinotoimistossa työttömänä työnhakijana vähintään 5 arkipäivää. Omavastuuajan ei tarvitse olla yhtäjaksoinen, vaan mukaan voi laskea työttömyyspäivät enintään 8 peräkkäisen kalenteriviikon ajalta."

      lähde: http://www.kela.fi/tyomarkkinatuki_maksaminen

      Yhteenvetona: Olet oikeutettu työmarkkinatukeen, MUTTA työmarkkinatuki on tarveharkintainen. Ammattitutkinto vaikuttaa siihen, että työttömyyden omavastuuaika on vain 7 kalenteripäivää, kun ilman ammattitutkintoa omavastuuaika olisi 5 kuukautta. Kaikenlainen oman aktiivisuuden osoittaminen on hyväksi, eli kannattaa hakea ainakin kesätyöpaikkoja ja pitää kirjaa siitä, mihin olet hakenut. Sitten sinulla on konkreettista näyttöä siitä, että olet pyrkinyt edistämään työllistymistäsi. Työpaikan hakemista ei edellytetä, mutta hakemuksia tosiaan kannattaa ainakin jokunen lähettää

      VINKKI: täytä työttömyysilmoitus työkkärin sivulla jo pari viikkoa ennen valmistumista, jos sinulla on verkkopankkitunnukset. Jos ei ole, voit kuitenkin käydä työkkärissä. Pyydä koulusi opintotoimistosta rekisteriote opintosuorituksistasi jo toukokuun puolen välin hujakoilla ja vie se mukanasi työkkäriin. Työkkäri tarvitsee kaikki mustaa valkoisella, eli paperilla. Näin pystyt osoittamaan opintojesi vaiheen ja voit myöhemmin toimittaa varsinaisen tutkintotodistuksen työkkärille. Saat lausunnon työkkäristä vasta kun kaikki paperit on toimitettu, mutta asia etenee nopeammin näin, kun virkailija on ehtinyt jo muuten käsitellä asian, ja sinun täytyy vain täydentää työttömäksi ilmoittautumistasi. Toki työttömyystukea voidaan myöntää vasta karenssin jälkeen, eli jos valmistut esim. 31.5. voit ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi 1.6. alkaen. Voit siis saada työmarkkinatukea 15.6. alkaen. Työttömyyspäivissä huomioidaan koko kalenteriviikko eli myös lauantait ja sunnuntait, vaikka korvausta saakin vain 5 päivän osalta.

      Keväällä työkkärissä ja Kelassa on melkoinen ruuhka, kun moni vastavalmistunut on samalla asialla. Se saattaa pidentää käsittelyaikoja, vaikka muistaakseni lain mukaan TE-toimiston pitäisi antaa lausuntonsa työmarkkinatuen saamiseksi 4 viikon kuluessa. Kannattaa siis olla ajoissa liikenteessä.

    • op12

      Tuhannesti kiitoksia kattavista vastauksista!! Täälläkin yksi, joka on miettinyt tätä asiaa jo jonkin aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      367
      1821
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1638
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1338
    4. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      51
      930
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      401
      878
    6. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      69
      869
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      32
      714
    8. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      68
      666
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      53
      656
    10. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      651
    Aihe