Arvio:
Jos kaapattu (eikä ole tuhoutunut), niin asiaan on syvennytty tarkasti ja sillä on erityistarkoitus.
Koneeksi valittu pitkän matkan kone, jossa runsaasti kiinalaisia.
Siispä on oletettavaa, että mikäli kaappaus on onnistunut ja kone on jossain ehjänä, niin sitä ei tosiaankaan aiota myydä mustassa pörssissä osina, vaan sitä aiotaan käyttää kokonaisena ja matkustajineen (ei ole esitetty vaatimuksia panttivangeista).
Terroristin olisi erittäin näppärä käyttää tuota valitsemaansa kohdetta vastaan, sillä varsinkaan Usan ei ole helppo ampua alas matkustajakonetta joka on puolillaan kiinalaisia. Pitkä toimintasäde helpottaa käyttöä aseena.
Rahtitilassa kuljetettavat räjähteet monipuolistavat kohdevalinnan muihinkin kuin kerrostaloihin.
Itse etsiskelisin konetta riittävän suurilta syrjäisiltä kentiltä ja erityisesti sieltä missä eräillä ryhmillä on hyvät toimintaedellytykset.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Theoretical_Search_Area_MH_370_en.png
Kannattaisi myös seurata väärennettyjä transponderitietoja, sillä operaation alkaessa kone luultavasti naamioidaan tavalliseksi liikenteeksi kohteeseen pääsyn varmistamiseksi.
Kohde löytynee välilaskuttoman etäisyyden päässä huoltokentästä.
(tai sitten ne ovat kuitenkin sählänneet kaappauksessa ja kone on meren pohjassa)
MH370
6
156
Vastaukset 6
En nyt tiedä pitäiskö tätä edes ääneen sanoa koska tämä on enemmän jotain fantasiointia kuin oikeaa teoritisointia.
Mutta tuli mieleen, että jospa on käynyt niin, että koneen kapteeni ja perämies olisivat olleet niin hyviä ystäviä, että olisivat päättäneet lopettaa pahan elämänsä yhdessä tuumin. Ja kumpikin olsi sitten halunnut viedä mahdollisimman monta mukanaan.
Nuo olisivat voineet vaikka päättää tehdä sen lentämällä valtameren yllä niin kauan kuin poltto ainetta riittää. ja siksi olisvat kytkeneet myös kaikki yhtydenpito ja tutkajärjestelmät pois päältä.
Kaappausta ja terrorismia vastaan sotii se, että mitään vaatimuksia ei ole esitetty eikä kukaan ole ilmoittautunut iskun tekijäksi. Oma ajatukseni massaitsemurhastakin on tietysti aika tuulesta temmattu.
Mitä sitten on oikeasti tapahtunut selvinnee kyllä varmasti ajan mittaan.- It's a SCÄM:.!1#%?+
.
"Mitään lentoa MH 370 ei koskaan ollutkaan!!!!!!11!!11!!!!1!!"
har!11
. Törkeää suosion kalastelua.
Neljä lukijaa ja miinuksia on kuusi.
Siispä joku yrittää miellyttää minua miinustelemalla ylimääräisiä.
On muita kohtaan kohtuullista, että minua miinustelusuositaan vain aidoilla miinusteluilla.
(kiitän kuitenkin saamastani runsaasta huomiosta)- Tietysti.
Vaikka kyseessä on kauhea tragedia, olen löytänyt asiasta yhden kerrassaan riemastuttavan piirteen. Jos kokonainen matkustajakonekin pystyy häviämään suurvaltojen vakoilusatelliiteilta, emme eläkään vielä niin orwellin maailmassa kuin olin kuvitellut.
Jos se kone on räjähtänyt meren yllä ja palaset on syvällä pohjassa, niin sitä ei löydy ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7052580Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss4731504- 831274
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö2791192- 58863
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E65746- 48684
- 46674
- 33667
- 88627
