Ylireagoinko?

matchmatch

Tapasin mieheni viime kesänä Englannissa, ja olen ollut hänen kanssaan nyt 4 kk kaukosuhteessa. 21v ja 20v. Rakastetaan toisiamme, tai ainakin minä rakastan häntä. Me puhutaan päivittäin netin välityksellä paljon (4-10 tuntiakin, joskus yömyöhään). Tavataan taas pian. No joka tapauksessa olisi tehnyt mieli... niitä puuhia, ja mies sanoi että sitten kun hän on katsonut jalkapallon loppuun? Otin nokkiini ja sanoin, että valitsee siis jalkapallon minun sijaan. Hän sanoi että ei, mutta sen lemppari tiimi pelaa. Mies ei edes pyytele anteeksi. En jaksaisi väittää, että ylireagoin koska musta ei tunnu siltä. Mitä mieltä te ootte? Haluaisin puolueettomia mielipiteitä. Kiitos.

3

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liiankin tuttua

      Noin minustakin on tuntunut monesti ja eri miesten kanssa. En ole tavannut siis yhtäkään miestä, jolla nainen menisi kaiken ohi. Aina miehillä on naistaan ennen kaverit, urheilu, saunaillat, harrastukset jne. Joko hyväksyy tämän tosiasian ja kärvistelee suhteessa, tai sitten pysyy sinkkuna. Olen hyväksynyt tosiasian, ja pysyn sinkkuna.

      Tai niin kauan olen sinkkuna, kunnes joku taivaasta tipahtanut ihmemies asettaa minut etusijalle em. asioissa.

      Minusta miehesi ei kunnioittanut tunteitasi, kun kerroit miltä sinusta tuntuu. Koen itse tuollaisen väheksymisenä ja kunnioittamattomuutena. Olisitte voineet päästä yhteisymmärrykseen, että mies katsoo matsin ja sitten keskittyy kokonaan sinuun, jos hän olisi ymmärtänyt ja kunnioittanut tunteitasi, mutta väheksymällä sinua hän rikkoi suhdettanne. Voit yrittää puhua vielä tapahtuneesta, mutta jos hän ei vieläkään ymmärrä sinun näkökantaasi, niin olisin varuillani miehestä.

      Suhteenne on epäilyttävä, jos et ole varma miehen tunteista. Tiedän useista kokemuksista, että englantilaiset miehet haluavat muuttaa ulkomaille, koska muualla asiat ovat paremmin, kuin heidän kotimaassaan. Oletteko keskustelleet mahdollisista asumisjärjestelyistä tulevaisuuden osalta?

    • cccccccccccc

      Mielestäni ylireagoit, mutta ymmärrän kyllä naisena miltä tilanne sinusta varmasti tuntui.
      Yritä ajattelella asia kuitenkin niinkinpäin, että sinä olisit halunnut katsoa itsellesi jotain hyvin tärkeää dokumenttia/ohjelmaa/peliä. Olisitko itse kieltäytynyt? Eikö sinusta olisi tuntunut, että miksei toinen voi kunnioittaa omaa rauhaasi kun toinen tietää kuinka mukavaa ohjelman katselu sinulle on..
      Kyllä hän varmasti sinusta välittää, miehille nuo kaikenmaailman pelit saattaa olla vain melko tärkeitä :)

      • liiankin tuttua

        No ei todellakaan yksikään ohjelma telkkarissa ole tärkeämpi, kuin oma kumppani! Ohjelmia voi katsoa silloin, kun toinen ei ole paikalla. Netti ja telkkari ovat suhteiden romuttajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      53
      4360
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      82
      4049
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3518
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3450
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      107
      2465
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2318
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2199
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2189
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2179
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2064
    Aihe