Ylireagoinko?

matchmatch

Tapasin mieheni viime kesänä Englannissa, ja olen ollut hänen kanssaan nyt 4 kk kaukosuhteessa. 21v ja 20v. Rakastetaan toisiamme, tai ainakin minä rakastan häntä. Me puhutaan päivittäin netin välityksellä paljon (4-10 tuntiakin, joskus yömyöhään). Tavataan taas pian. No joka tapauksessa olisi tehnyt mieli... niitä puuhia, ja mies sanoi että sitten kun hän on katsonut jalkapallon loppuun? Otin nokkiini ja sanoin, että valitsee siis jalkapallon minun sijaan. Hän sanoi että ei, mutta sen lemppari tiimi pelaa. Mies ei edes pyytele anteeksi. En jaksaisi väittää, että ylireagoin koska musta ei tunnu siltä. Mitä mieltä te ootte? Haluaisin puolueettomia mielipiteitä. Kiitos.

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liiankin tuttua

      Noin minustakin on tuntunut monesti ja eri miesten kanssa. En ole tavannut siis yhtäkään miestä, jolla nainen menisi kaiken ohi. Aina miehillä on naistaan ennen kaverit, urheilu, saunaillat, harrastukset jne. Joko hyväksyy tämän tosiasian ja kärvistelee suhteessa, tai sitten pysyy sinkkuna. Olen hyväksynyt tosiasian, ja pysyn sinkkuna.

      Tai niin kauan olen sinkkuna, kunnes joku taivaasta tipahtanut ihmemies asettaa minut etusijalle em. asioissa.

      Minusta miehesi ei kunnioittanut tunteitasi, kun kerroit miltä sinusta tuntuu. Koen itse tuollaisen väheksymisenä ja kunnioittamattomuutena. Olisitte voineet päästä yhteisymmärrykseen, että mies katsoo matsin ja sitten keskittyy kokonaan sinuun, jos hän olisi ymmärtänyt ja kunnioittanut tunteitasi, mutta väheksymällä sinua hän rikkoi suhdettanne. Voit yrittää puhua vielä tapahtuneesta, mutta jos hän ei vieläkään ymmärrä sinun näkökantaasi, niin olisin varuillani miehestä.

      Suhteenne on epäilyttävä, jos et ole varma miehen tunteista. Tiedän useista kokemuksista, että englantilaiset miehet haluavat muuttaa ulkomaille, koska muualla asiat ovat paremmin, kuin heidän kotimaassaan. Oletteko keskustelleet mahdollisista asumisjärjestelyistä tulevaisuuden osalta?

    • cccccccccccc

      Mielestäni ylireagoit, mutta ymmärrän kyllä naisena miltä tilanne sinusta varmasti tuntui.
      Yritä ajattelella asia kuitenkin niinkinpäin, että sinä olisit halunnut katsoa itsellesi jotain hyvin tärkeää dokumenttia/ohjelmaa/peliä. Olisitko itse kieltäytynyt? Eikö sinusta olisi tuntunut, että miksei toinen voi kunnioittaa omaa rauhaasi kun toinen tietää kuinka mukavaa ohjelman katselu sinulle on..
      Kyllä hän varmasti sinusta välittää, miehille nuo kaikenmaailman pelit saattaa olla vain melko tärkeitä :)

      • liiankin tuttua

        No ei todellakaan yksikään ohjelma telkkarissa ole tärkeämpi, kuin oma kumppani! Ohjelmia voi katsoa silloin, kun toinen ei ole paikalla. Netti ja telkkari ovat suhteiden romuttajia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      324
      6309
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      67
      4154
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3505
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      81
      3416
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      97
      3359
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      192
      3278
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2698
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      66
      2688
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2395
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe