YLE:n toimitusjohtajaksi pätevin?

Miksi YLE:n toimitusjohtajan paikkaa ei laiteta julkisesti haettavaksi? Miksi siihen ei valita hakijoista parhainta riippumatta hakijan poliittisesta kannasta? Miksi ei?
6314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

olemme Suomessa ja kansa syö kaiken paskan mukisematta.

Ei ihme että poliitikot tekee mitä haluaa...

Äänestä

viihtyvät pimeässä ja syövät mielellään paskaa. Siksi heitä palveleva YLE tietenkin auttaa heitä säilyttämään mieleisensä olot ja ruokavalion.

Äänestä

YLEn toimitusjohtajan palli on niitä työpaikkoja joissa pätevyydellä ei ole niin väliä. Pääasia on että päivän politiikkaan väsynyt pääsee hyväpalkkaiseen virkaan. Nämä virat ovat yleensä sellaisia joissa ei tarvitse välttämättä kovasti tehdä duunia. Ollaan jo vähän niinkuin puolittain eläkkeellä lepäämässä. Ministereille ja kansanedustajille on kyllä luotu ns. sopeutumiseläke, jota voi nauttia kunnes pääsee todelliselle eläkkeelle mutta tämä sopeutumiseläke on valitettavan pieni, eikä kaikilla ole pieniä lapsia tai muuta mielekästä puuhaa. Siispä on hyvä olla duunipaikkoja joissa voi ottaa rennosti, levätä, kuluttaa aikaa, hyvällä tittelillä tietty ja palkalla. Ei kai kukaan ex-ministeri lähtisi oikeaan työhön, tekemään duunia niskalimassa pienellä palkalla.

Äänestä

Eihän Backman ole edes hakenut sitä virkaa.
Varmaan hakijoitakin ilmaantuu ajan myötä.
Meidän kaikkien yhdessä valitsemat politikot omistavat vallan tässä maassa. Me olemme heille sen vallan antaneet, joten he toteuttavat meidän kansalaisten tahtoa.

Äänestä

on SDP:n jäsenyys.

Äänestä

tämä "pätevin" alkaa kuitenkin johtamaan YLE:ä liiketaloudellisin periaattein ja siitä johtuen se muuttuu vähitellen samanlaiseksi roskan suolto kanavaksi kuin MTV3 tai nelonen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siv+Len kirjoitti:

Miksi YLE:n toimitusjohtajan paikkaa ei laiteta julkisesti haettavaksi? Miksi siihen ei valita hakijoista parhainta riippumatta hakijan poliittisesta kannasta? Miksi ei?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu