Lomaa

Entisajan työmies

Tuntuu että nykyään ei muuta töissä olekkaan kuin lomaa ! Kaikki lomat pitäisi lopettaa tai jos pitää niin palkatta viikonloput pitäisi riittää. Eikä ylitöistä pidä maksaa mitään kaksin tai kolminkertaista palkkaa sehän on ryöstämistä. Työtkin on nykyään jo pelkkää lomaa kun ei kuulemma töissä saa tulla hiki eikä rasittua ...laiskaa sakkia sanon minä !

2

303

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväämatkaa
    • 70-luku kunniaan

      Toista se oli ennen vanhaan. Maanantaina oltiin työmaalla krapulaa hoitamassa, ja ilta päivällä sitten loiventamassa oloa paikallisessa. Siinä olikin sitten tiistai ja keskiviikko päivä aikaa saada jotakin aikaiseksi, koska keskiviikkona olikin jo "pikku lauantai" ja piti saada pää täyteen. Torstai meni taas loivenellessa oloa. Perjantaina tietenkin lähdettiin viimeistään puolilta päivin viettämään viikonloppua, koska takana olikin rankka viikko ja viikonloppuna pitää sitten rentoutua, jotta jaksaa seuraavalla viikolla taas painaa töitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2047
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1105
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      95
      804
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      133
      799
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      727
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      62
      706
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      666
    Aihe