Miten paljon tästä kertyy kaloreita. En saanut kalorilaskuria toimimaan.
Eli aamu erhmann rahka mustikoilla ja vadelmillaa
(syön 3-4 tunnin välein.)
Seuraava kaksi leivän siivua, kevyt sulatejuusto, kasviksia, ja polar 5 viipaleet.
sitten on vuorossa joko kana tai tonnikala vedessä salaatti, koko purkki tonnaria, broiskua maustamatonta n.100-125g
Seuraaavaksi sama kuin edellinen
Viimeiseksi brtskupatukka 185kcal
Olisi mahtavaa, jos joku jaksaisi laskea n. suuripiirtein kalorit, ja aamulla menee rasvatonta maitoa kahviin.
Miten paljon energiaa? Lasketko!
10
150
Vastaukset
- camill
Mä olen siis 170cm 75kg painava nainen jonka tavoite on pudottaa painoa. Protskupatukan paikka voi vaihdella töiden mukaan. Harrasta samalla salia, bodypumppia, ja spinningiä.
- Laiskottaa
Miten olisi kynä ja paperi. Tietokoneessa ja kännykässä on myös laskin. Aivojen käyttäminen kuluttaa kaloreita. Huomioi myös se laskuissasi.
- Ap. on laiskuri
Kynä, paperi ja VAAKA! Eihän kaloreita voi laskea ilman tuotteen kalorimäärää per 100g ja sen painoa. Sen voin sanoa, että syöt aivan liian vähän, kun lähettelet tänne noin tyhmiä kysyksiä. Energiaa ei riitä edes aivoille. Tuolla keinolle menetät lihaksia ja lihot kuurin jälkeen entistä paksummaksi. Ainoa järkevä tapa laihduttaa, on tehdä se hitaasti vähentämällä kalorien saantia 500kcal alle päivittäisen kulutuksen. Missä dieetissäsi on lounas ja päivällinen? Läskin poltto bastii myös rasvaa, ja sitä dieetissäsi ei ole lähes ollenkaan.
Aloittaja, olet ilmeisesti nuori. Jos olet teini tai normaalipainoinen aikuinenkin, älä laihduta! Jos tarve laihduttaa on todellinen, mene kirjastoon lainaamaan ravitsemustutkija ja -terapeutti Patrik Borgin kirjoja esim. Vinha perä - Laihduttamisen myytit ja faktat, sillä sinuun on syytä hakea tietoa terveellisestä laihduttamisesta. - 17+18
Varmaan joku 1600-2000, riippuu leivästä, kasviksista ja määristä yms. :)
- kiloklubilainen
Syötin nuo tiedot Kiloklubin ruokapäiväkirjaan. Saat koko päivän aikana 1025 kcal kaloreita eli todella vähän. Tuo aiemman vastaajan arvio 1600 - 2000 kcal:sta on siis melko paljon yliarvioitu. Leipäviipaleen kalorit on laskettu tavallisten ruispalojen mukaan, kasvisten 200 g/ateria ja marjojen 2 dl/aamupala.
Vaikka et liikkuisi yhtään, tarvitset silloinkin laihduttaessasi enemmän kaloreita. Ja varsinkin kun liikut noin paljon.
Tonnikalapurkki vedessä ja 100 grammaa broileria sisältävät molemmat noin 100 kcal. Laskin tuon päivän tonnikalalla, mutta broileriin vaihtoe ei vaikuta juuri mitään.
Vähäkalorisuuden lisäksi saat noista ruoista lähes olemattoman määrän rasvaa, alle 25 grammaa koko päivänä. Paino ei putoa eikä rasva poistu ilman riittävää rasvaa ruoasta, kokeile nostaa sitä ainakin grammaan/painokilo. Samalla kalorimääräkin nousee.- haloo???
Siis ensinnäkin vaikka olisit saanut oikean tuloksen, niin 1000 kaloria on aivan hyvä painonpudotukseen sopiva energiamäärä mikäli ei ole himoliikkuja tai tee todella raskasta työtä ym. Useimmille naisille 1600 kaloria päivässä on määrä, jolla kroppa pysyy normaalipainoisena.
"Paino ei putoa eikä rasva poistu ilman riittävää rasvaa ruoasta, kokeile nostaa sitä ainakin grammaan/painokilo."
Hienoa. Nyt on sitten todettu, että kukaan ei kuole nälkään jos lakkaa syömästä rasvaa. Mistä teitä neuvojia oikein riittää? - 11+17
haloo??? kirjoitti:
Siis ensinnäkin vaikka olisit saanut oikean tuloksen, niin 1000 kaloria on aivan hyvä painonpudotukseen sopiva energiamäärä mikäli ei ole himoliikkuja tai tee todella raskasta työtä ym. Useimmille naisille 1600 kaloria päivässä on määrä, jolla kroppa pysyy normaalipainoisena.
"Paino ei putoa eikä rasva poistu ilman riittävää rasvaa ruoasta, kokeile nostaa sitä ainakin grammaan/painokilo."
Hienoa. Nyt on sitten todettu, että kukaan ei kuole nälkään jos lakkaa syömästä rasvaa. Mistä teitä neuvojia oikein riittää?Rasvaa tarvitaan kehossa ainakin rasva-aineenvaihdunnan ylläpitämiseen, hormonien valmistusaineiksi ja tiettyjen rasvaliukoisten vitamiinien imeytymiseen.
1000kcal energiamäärästä on mahdoton saada tarpeeksi rasvaa, proteiinia ja vitamiineja kehon toiminnan takaamiseksi. Lopulta alkaa ilmetä puutostiloja. Ei tarvitse olla edes himoliikkuja, jotta normaalikokoinen nainen normaalilla lihasmassalla kuluttaa enemmän kuin tuon 1600kcal. Tai sitten pitää olla fyysisesti todella passiivinen, mikä jo itsessään on terveydelle hyvin haitallista. - oletpa tyhmä
11+17 kirjoitti:
Rasvaa tarvitaan kehossa ainakin rasva-aineenvaihdunnan ylläpitämiseen, hormonien valmistusaineiksi ja tiettyjen rasvaliukoisten vitamiinien imeytymiseen.
1000kcal energiamäärästä on mahdoton saada tarpeeksi rasvaa, proteiinia ja vitamiineja kehon toiminnan takaamiseksi. Lopulta alkaa ilmetä puutostiloja. Ei tarvitse olla edes himoliikkuja, jotta normaalikokoinen nainen normaalilla lihasmassalla kuluttaa enemmän kuin tuon 1600kcal. Tai sitten pitää olla fyysisesti todella passiivinen, mikä jo itsessään on terveydelle hyvin haitallista.Laitetaanpa nyt vielä kerran mitä tuossa sanottiin:
"Vähäkalorisuuden lisäksi saat noista ruoista lähes olemattoman määrän rasvaa, alle 25 grammaa koko päivänä. Paino ei putoa eikä rasva poistu ilman riittävää rasvaa ruoasta, kokeile nostaa sitä ainakin grammaan/painokilo."
Jos sinä tai joku oikeati uskoo että ihminen pysyy hengissä syömättä kunhan ei syö rasvaa, kannattaa kipittää pikaisesti ammatiavun pariin.
1000 kaloria on aivan riittävä määrä painon pudotukseen normaalille ihmiselle. Ota ressukka selvää asioista ennen kuin alat urputtaa joutavia. - 11+17
oletpa tyhmä kirjoitti:
Laitetaanpa nyt vielä kerran mitä tuossa sanottiin:
"Vähäkalorisuuden lisäksi saat noista ruoista lähes olemattoman määrän rasvaa, alle 25 grammaa koko päivänä. Paino ei putoa eikä rasva poistu ilman riittävää rasvaa ruoasta, kokeile nostaa sitä ainakin grammaan/painokilo."
Jos sinä tai joku oikeati uskoo että ihminen pysyy hengissä syömättä kunhan ei syö rasvaa, kannattaa kipittää pikaisesti ammatiavun pariin.
1000 kaloria on aivan riittävä määrä painon pudotukseen normaalille ihmiselle. Ota ressukka selvää asioista ennen kuin alat urputtaa joutavia.Onko sinulla lukihäiriö, vai etkö vain ymmärrä kirjoitettua tekstiä? Ihminen ei pysy hengissä syömättä loputtomiin. Ihmisen tulee saada ruuasta rasvaa, sillä kehon omat rasvavarastot eivät ole riittävät rasva-aineenvaihdunnan ylläpitämiseen. On aika typerää neuvoa ihmisiä syömään liian vähän yhtään mitään.
Antaisitko esimerkin 1000kcal ruokavaliosta, josta normaalin aktiivisuustason omaava ihminen saa tarpeeksi ravinteita (proteiinit, rasvat, vitamiinit, hivenaineet ja kuidut)?
- mukavia laskuhetkiä
Tuolta löytyy runsaasti kalori- ym. tietoa
http://www.fineli.fi/
Kaupasta saa hyviä vaakoja taaraustoiminnolla, eivätkä maksa ihan kauheita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697