Eroprosessi menossa. Miehellä omissa nimissään auto jossa autovakuutus ja siihen kertyneitä bonuksia.Voinko vaatia autoa itselleni tai siihen kertyneitä vakuutusbonuksia? Itselläni ei ole autoa, joten ei ole bonuksiakaan.
Mikäli en saa autoa itselleni joudun ostamaan sellaisen osittain velka rahalla.
Voiko mies vaatia tästä mahdollisesti ostamastani autosta osuutta enään itselleen? talosta olemme sopineet, että saan sen 50% rahana,koska emme halua käräjöimään kumpikaan. Olemme olleet yhdessä jo yli 5 vuotta,joten lukemani mukaan minulla on oikeus puoleen kaikesta omaisuudesta (velat vähennettynä tietty).
Saanko auton itselleni,jos näin sovitaan?
3
328
Vastaukset 3
- raaka akka
Sinulla ei kyllä ole oikeutta kuin juridisesti siihen omaisuuteen jossa on kummankin nimi. Avolitto edelleenkään ei oikeuta toisen omaisuuden kuppaamiseen jos ei ole yhteisiä lapsia. Tai sinä et pysty todistamaan että olet panostanut miehen ja sinun yht. elämään tämän 5v siten että olet hoitanut esim hänen lapsensa ja tal. joutunut jäämään työstä pois. siis käräjillä joutuu edelleenkin aika selkeesti todistamaan vaatimuksiaan jos niitä siellä esittää.
Hullu on ahne ja luulee että saa vielä enemmän. Viekää ihmiset riitanne ammattilaisen selvitteleväksi.. yksi tunti ei maksa kuin sen 300 egee tunnissa ja on ihan kärpäsen paska menettämiinne rahoihin verrattuna. - heheh,
Et saa, hahhahahhahahahhahah
- mek
Avoliitossa ei tarvitse maksaa yhtään mitää sille kuka ei omista mitään ja se joka haluaa jotain pitää pystyä todistamaan että toinen on hyötynyt yhdessäasumisesta ja tarvitsee olla aika tyhmä jos suosilla maksaa kun ei ole pakko. Et ole oikeutettu mihinkään toisen nimissä olevaan omaisuuteen ja se siitä. Näitä avoeroja kun on oikeuteen mennyt niin se vaatija on ylennsä aina hävinnyt kun todetaan että toinen on asunut ilmaiseksi toisen omsitamassa asunnossa ja se siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1381530- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69936Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi276776- 68733
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37619
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7581- 60567
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561