Minulla on todettu että toinen jalka on 7 mm toista lyhyempi. Vanhemmiten on tullut ristiselkäkipua ja kipua pitemmän puolen lonkkaan. Mitä kokemuksia on muilla em. asiasta?
lonkka-ja selkäkivut
4
140
Vastaukset
- ortopedi
Ei ole kokemusta, mutta järki sanoo, että lisäpala kengänpohjaan.
- Maurizus
Itellä skolioosi ja siitä syystä jalat eri korkeuksilla. Lisäpala kengissä on hyvä ratkasu, jos se sattuu niihin mahtumaan. Alaselän kivut kuitenkin kovat, kun päivisin kuitenkin ilman kenkiä. Opioideja syön kivunlievitykseen. Suosittelen säänöllistä jumppaamista.
- Riisi- kansantauti
Minulla pituus ero 9 mm löytyi, kun olin jo yli 50v.
Tuo pituus ero kasvaa helpolla jos kävelee ja seisoo vain toisella jalalla, minä sillä lyhyemmällä...
Kaksi kertaa on selän puoleinen nivelside ollut tulehtunut ja se on mieletön kipu. Nyt pukkaa kolmatta kertaa, yritän korjata virhe asentoja ja väärää seisomista.
Minulla on henkilökohtaiset pohjalliset, ostan 2-3 numeroa suurempia kenkiä, että saan pohjalliset mahtumaan.
Minulla on koko luusto melkoinen kompura, koska sairasti elämän aamussa tosi voimakkaan Riisitaudin.
Joskus olen katkera, koska oli 9 lapsisen katraan keskimmäinen ja ainoa jolla oli riisitauti. Seuraava on minua vain 1v. ja 3 kk nuorempi ja perheen ensimmäinen poika. Äiti oli 158 cm pitkä 120 kg ja syödä mässytti kokoajan, laskien muiden syömiset tarkkaan.
Olen syntynyt myöhään syksyllä, joten Luojan Armokaan ei minua auttanut. Tosin sairauteni opettamana, muu katras pelastui sitten ravinnon puute taudeilta. Kaikki ruoka ei koskaan kuulunut kaikille, vaikka samaan aikaan samassa ruoka pöydässä syötiin, liha ja juusto oli vain isän ruokaa, muille jos jäi ja isältä ei jäännyt. Maitoa sai juoda lasillisen aterialla. - Toinenjalkalyhyempi
Oletko koskaan kuullut kansanparannuksesta, jota on käytetty jo paljon ennen näitä nykyisiä pilleri, piikki ja puukkohoitoja?
Katsopa tuosta:
http://www.selkasivut.fi/selka/repa/repa.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?512366Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411153Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755075Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283679Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963524Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss453056Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082779Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132148Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372117Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191935