Yhtenpaluu pettämisen jälkeen?

Epävarma

Ehdin seurustella joitain kuukausia tyttöystäväni kanssa, kunnes suhde päättyi hänen ihastuttuaan toiseen mieheen. Seksiä tuon miehen kanssa ei hänen mukaansa ollut ennen eroamme, mutta toki hän silti petti luottamukseni. Erotessamme hän sanoi meidän olevan liian erilaisia. Hän sanoi, että uskoo näin olevan parempi, vaikka minussa todella paljon hyvää olikin ja vaikka hän minusta yhä pitääkin.

Parin viikon päästä tuli hän hakemaan tavaroitaan luotani. Päädyimme sänkyyn. Vanha suola janotti, vaikka silloin en kuvitellutkaan haluavani häntä takaisin. Tämän jälkeen hän alkoi ikävöidä minua. Hän halusi nähdä uudestaan ja suostuin. Hän kertoi katuvansa ja haluavansa minut takaisin. Puhuimme asioista ja jotenkin päädyimme taas sänkyyn, vaikka olin etukäteen ajatellut olla "antamatta" tilaisuuden tullessakin. Tänään olin mökillä metsätöissä ja pyysin häntä käymään, koska tiesin hänen olevan lähiseudulla. En harkinnut tuota pyyntöä mitenkään, se vain tuli jostain. Päädyimme taas harrastamaan seksiä.

Olen pulmatilanteessa. Entiseni sanoo, että hänen on hirveä ikävä minua ja että teki valtavan virheen jättäessään minut. Omatkin tunteeni ovat hieman lämmenneet uudelleen. Järkeni pistää kuitenkin vastaan. Kun näin jo kerran kävi, miksei kävisi uudestaankin? Uskon, että hän nyt haluaa olla kanssani, mutta tuleeko jostain vain taas uusi mies, jonka mukaan hän lähtee? Tiedän, että hänellä on ollut pitkiäkin parisuhteita, joten sitoutumiskykyä en sinänsä epäile. Hän vannoo, ettei tekisi näin koskaan uudestaan, koska on itsekin kokenut niin kovia syyllisyydentuskia tekonsa takia ja koska on nyt täysin varma, että haluaa olla kanssani.

Tavatessamme hän oli vasta hiljattain eronnut vaikeasta, alle vuoden mittaisesta suhteesta ulkomaalaisen miehen kanssa, eikä hän vielä kertonut minusta vanhemmilleen, koska edellinen mies oli aiheuttanut niin paljon murheita hänen vanhemmilleenkin. Saattoihan siinä olla myös epävarmuutta minun suhteeni, vaikkei sitä sanokaan. Nyt hän sanoo, että jos olisimme yhdessä, kertoisi hän heti minusta kaikille. Ystävilleen ja työkavereilleen hän toki kertoi minusta jo aiemminkin.

Mies, johon tyttöystäväni ihastui, haluaisi kai kovasti jatkaa tyttöystäväni kanssa, mutta hän itse haluaa olla kanssani.

Onko kellään kokemuksia vastaavista tilanteista? Tuntuu, että parempi olisi vain antaa olla ja etsiä joku uusi, mutta...

4

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • be a soldier

      on kokemusta ja ei ole järkeä jatkaa pettäjän kanssa, tulet katkeraksi ja se muuttaa persoonallisuuttasi, mene eteenpäin, sure, vihaa ja anna anteeksi

      • Kdkdkdkdk

        Ehdottaisin että hommaat hänestä pankkiin, pidä tunteet erossa exien kanssa paneminen on kivaa, mutta älä suinpäin mene suhteeseen.


      • Panopuu
        Kdkdkdkdk kirjoitti:

        Ehdottaisin että hommaat hänestä pankkiin, pidä tunteet erossa exien kanssa paneminen on kivaa, mutta älä suinpäin mene suhteeseen.

        EI pankkiin vaan panopuun.


    • näin on

      Ei kannata palata yhteen.
      Se että hän on sanonut teidän olevan liian erillaisia, ja että on parempi erota
      kertoo jo kaiken. Eihän sitä tiedä milloin hän taas ihastuu toiseen mieheen.
      Kannattaa seksi lopettaa ja ottaa muutenkin etäisyyttä kyseiseen naiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2566
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      91
      1506
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      17
      942
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      848
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe