Nopeat vastaukset älyttömyyksiin, "kristillisen armon logiikan lopullinen tuho".
XXXXXXXXXXXXXXXXXX
Ei nimimerkkiä kirjoitti:
1. Koska Jumala on armelias niin Jeesus kuoli ristillä ettei meidän Jeesukseen uskomalla tarvitse kärsiä ikuisesti helvetissä. Eli Jumala on armelias.
2. Jeesuksen sovitustyö oli rakkaudesta nouseva teko.
3. Oikeudenmukainen rangaistus rikkomuksesta iankaikkista ja äärimmäisen hyvää Jumalaa vastaan on iankaikkinen ja äärimmäisen paha rangaistus.
4. Se oli reilua siten että koko ihmiskunta on perisynnin alainen koska Jumala niin on päättänyt.
XXXXXXXXXXXXXXX
Vastaukset ylläolevaan neljään pointsiin:
1. Jumala siis hoksasi tuhansia vuosia myöhemmin, että vaikka on täydellinen ja virheetön, niin mokasi totaalisesti tuomitessaan kaikki ihmiset helvettiin Aatamin omenansyönnin vuoksi, ja nyt lähetti sitten viestintuojan maan päälle ristiin naulittavaksi, jotta "häneen uskovat" pelastuisi. Ei väliä jos miljoonat menivät jo helvettiin, eihän Jumala voi perua koko kirouksensa ihmiskuntaa vastaan, ja ottaa sinne jo menneet pois helvetistä, se kävisi varmaan liikaa egolle?
Miksi ateistiperheeseen "Jumalan järjestämänä asiana" haluaisi tehdä parannusta, kun on koko elämänsä ajan kuullut että krisselit ovat kahjoja hevettiin pienestä viattomia heittävän jumalansa palvojia?
Ei kuulosta kovin vakuuttavalta yritykseltä pelastaa etukäteen kohtaloihinsa tuomitut, varsinkaan kun puhutaan kaikkivaltiaasta?
2. Viittaan Jumalan häpeään mokastaan. Jos Jumala haluaisi oikeasti oikaista tilanteen, unohtaisi koko typerän kirouksen jonkun muinaisen ompunsyöjän takia, eikä sen takia tarvitse kenenkään mennä mihinkään ristille, eikä tarvittaisi mm. ristiretkiä ja inkvisaatioita "Jeesuksen armon pakottamiseksi" joka paikkaan maailmaa, suurena pelastustyönä.
3. Tuo on kyllä jo oksettavaa retoriikkaa. Tuo on joku kylmä "sääntö" jolla väität olevan itseisarvo ylitse väitetyn Jumalan rakastavaisuuden ja hyvyyden.
4. Väität siis suoraan että jos esimerkiksi äänestettäisiin pitääkö pikku Leena kiduttaa kuoliaaksi koska väitetään että tämä on puskenut Kallen kalliolta alas kuolemaan, ja kansa sanoisi että pitää, niin tämä olisi oikeudenmukainen tuomio koska kansa on niin päättänyt?
Tuo siis yksi vasta-argumentti. Toinen on se että ei ole yhdenkään terveen ihmisen oikeudentajun mukaista rangaista ikuisesti ketään, jonkun muinaisen muukalaisen tekemisistä. Jonkun ilmiselvän narsisti-jumalan "päätös" ei tee asioista oikeudenmukaisia.
Vastaa lainauksen kanssa
Ihmisten älykkyys saa ihmiset vihaamaan kristinuskoa?
5
183
Vastaukset
- Pieni korjaus
Antoiko Jeesus tai Jumala kristinuskon dogman mukaan ei-uskoville rehelliset mahikset "tehdä parannus"? En usko:
"Miksi ateistiperheeseen "Jumalan järjestämänä asiana" syntynyt, haluaisi tehdä parannusta, kun on koko elämänsä ajan kuullut että krisselit ovat kahjoja hevettiin pienestä viattomia heittävän jumalansa palvojia?
Ei kuulosta kovin vakuuttavalta yritykseltä pelastaa etukäteen kohtaloihinsa tuomitut, varsinkaan kun puhutaan kaikkivaltiaasta?" Oliko tämän palstan tarkoitus pyrkiä korjaamaan kristinuskoisten ihmisten jumalankuvaa?
Kirjaimellisesti luettuna Raamatun tekstit lyövät korvalle toinen toistaan, eikö se ole jo tullut todistetuksi muilla palstoilla miljoonia kertoja?
Minusta ainoaksi tehtäväksi jää anteeksianto niille ajatuksille joilla kuvittelen syyttäväni kaikki raamatut. On kysymys minun ajattelustani ei siitä miten väärin tai oikein ymmärrän kaverin ajatukset.
Siinä on minun käsitykseni Jumaluudesta- niin,,ja
Ja kapitalismia&rahaa työn tekemistä.
- M. eläjä.
Jumala on prosessi, joka luo jatkuvasti ja on kaikkialla läsnä, kokee kaikkien sielujen kokemukset kaikkialla maailmankaikkeudessa.
Meille elämien tarkoitus on kokemukset, jolloin myös Jumala kokee...olemme ykseyttä kaikki.- M. eläjä.
Jumala ei ole 'jossakin' paikassa pelkästään.
Jumala on kaikkialla ja myös tämä fyysinen maailma on Jumaluutta.
Me olemme täällä kokemassa asioita ja olemme siten osaltamme Luojia....välitämme Jumalalle kokemuksemme...ja olemme ykseys Luoja'Jumalaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1523236EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403022- 1121525
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1491259Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621097Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661067- 601027
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373989Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23883- 44867