Epiphonen Les Paul, matalimmalla kielellä vire ongelma. Intonaatio on kohdillaan ja kieli soi vapaana vireessä, mutta kieli on epävireessä esim kun painaa 1-11.nauhalta. Kieli soi noin 1/4 sävelaskelta korkeammalta kun kieltä painaa. Kitara on tällä hetkellä viritetty Drop B:hen, C#-G#-E-B-F#-B, onko tolla merkitystä?
vire häikkä
3
97
Vastaukset
- vm 41
Periaatteessa virityksellä ei ole osuutta asiaan.
C# pitäisi soida myös 12 välistä painettaessa, jos ei, on takatalla väärässä kohdassa, tai liian korkealla otelaudasta siltä kohden. säätömahdollisuus löytyy myös halvenpienkin mallien ( 100 € ) kohdalla. Periaatteessa muuta syytä ei pitäisi olla. - XXVB
Vähän liiottelin eilen, mutta nyt olen ajan kanssa tutkinut kitaraa, 12.nauhalta kieli soi normaalisti, ja myös 9-11 nauhalta mutta 8.nauhalta alkaa pieni vireen heitto ja siitä eteenpäin vire muuttuu kokoajan huonommaks silleen että ensimmäisen nauhan kohdalta kieli soi noin 1/4sävelaskelta korkeemmalta. Mutta 12-24 nauhalta kieli soi oikein hyvin koska intonaatio on kohdillaan. Pitää tuota tallaa säätää vähän alemmas, oon ehkä joskus nostanutkin sitä tuon "löysän vireen takia" ettei rupea särisemään.
- olisko niin?
Voipi olla myös niin että juurikin tuo 12. nauha on se mikä on sökö. Jos sen mukaan virität niin muut on sitten väärässä.
Kokeile virittää muiden nauhojen kautta vaikka mittaria käyttäen tai muuten. Jos muut pitää täysin paikkansa niin sitten se 12. nauha on vikana. Hionta tai uusi nauha tilalle.
Tai sitten satulassa on vikaa. Ura kulunut? Itse satulan asento muuttunut? Kaula vääntynyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127207
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t364242törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/383718Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001970- 321457
- 351448
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi631398Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1771090Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121088Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111020