kilpailemaanko?

Hard powerlifter

Paljonko pitää nostaa penkistä että pääsee kilpailuihin?. penkki ilman varusteita 27,5kg ja slingshotilla 40kg.En ole vielä hommannut penkkipaitaa...mutta olen ajatellut sitä kovasti.Olen kuullut että paidalla voi saada jopa 100kg lisää penkkiin.Olen myös ottanut west-sidetyylin mukaan harjoitteluun pari vuotta sitten
Eli kevyt ja raskas päivä....Tavoitteena olisi penkata joskus raakana 200kg ja paidalla 300kg....olen treenannut 5 vuotta. ..6krt viikossa.t:pena 23v ja 52kg.

8

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liikunnanopettaja.

      Ihan oikeilla jäljillä olet. Jos nostat 27,5kg, niin olet aika lähellä tavoitettasi. 30kg riittää kisoihin pääsemiseksi.
      Paidalla saa tosiaan tuon 100kg lisää tulokseen ja kaksi paitaa kerralla tuo 200kg lisää. Kolmannen laittamalla voi tulla myös 5 lisää.

      Tuo west side tyyli harjoitus kannattaisi tehdä niin että ottaa ensin raskaan ja vasta sitten kevyen päivän.

      Kyllä tuo 200kg sinulta raakana vielä onnistuu kunhan muistat tehdä paljon nappuhyryä sekä leukoja. Nappuhyryt kannattaa tehdä aina maanantaisin, ei koskaan tiistaisin, keskiviikkoisin, torstaisin, perjantaisin, lauantaisin, eikä sunnuntaisin. Vain siis maanantaisin. Ei ikinä muulloin kuin aina ja vain maanantaisin. Ei siis tiistaisin, keskiviikkoisin, torstaisin, perjantaisin, lauantaisin, eikä siis sunnuntaisin. Vaan ainoastaan siis maanantaisin.
      Jos teet tiistaisin niin teet väärin, samoin teet väärin jos teet keskiviikkoisin. Et siis tosiaankaan saa tehdä myöskään torstaisin, perjantaisin, lauantaisin, etkä sunnuntaisin. Maanantaisin ainoastaan voit tehdä nappuhyryä.
      Nappuhyry ja leuat kehittävät 200kg penkkiä tehokkaasti.

      Jos olet 5 vuotta jo treenannut, niin sekin jo kertoo että pääset kohta kisoihin ja muista: Jokainen penkkipaita tuo 100kg lisää penkkiisi.

      • Hard powerlifter

        Kiitoksia viesteistänne....olen muuttanut nyt ohjelmaani niin että otan ensiksi raskaan ja sitten vasta kevyen päivän....nappuhyryä otan pyramidinä....aloitin just 10*10 ja seuraavalla vkolla 9*9 ja päätyen raskaaseen ykköseen....leukoja otin kuminauhakevennyksellä (-40kg) kevyen 6:sen.penkkitulos on mennyt hitusen eteenpäin...otin 2 lankkuun 35kg 3 toistoa ja rinnasta merkkipenkin 30kg....Penkkipaitaa kokeilin myös ekaa kertaa.... vanhan takaa avoimen farkkupaidan sain lainaksi ja kokeilin laskea 60kg rintaa kohti....laski 1 sentin???teenkö jotain väärin vai paljonko pitää oikein olla painoa joka tulee rintaan asti?60kg painoi muuten sairaasti...pelottaa ajatella mitä 200 tahi 300kg oikein painaa.Kannattaisko ruveta harjoittelemaan niin että joka treeniin paita päälle ja 5 kg joka treenissä lisää rintaa kohti?ja sitten kun on niin paljon painoa että tulee rintaan...eikun räjähtämällä ylös?


    • rawnostaja

      Jokainen euro, jonka maksat minun kolmesta vähän käytetystä penkkipaidastani tuo sen yhden kilon penkkitulokseesi lisää. Nyt ei kannata säästää väärässä paikassa!

    • bowman

      Penkki 27,5kg?! Ja tavoite 200kg.. Voi jestas. Onko tää vitsi vai. Useimmat 200 kilon punnertajat nostaa ekalla punnerruskerralla 80-120 kg ilman aiempaa treeniä.

      • voimapoika000

        Oookko ihan pelle? Aika harva saa ekalla kerralla edes tankoo ilman paua ylös. 27.5 kilon penkki ei tod. ole huono tulos.


    • ........

      Useimmat myös roinaa.....

    • uaaarrrggg

      Treenaa otevoimailua. Jokainen salinosto on uusi WR!!!!

    • stefan69

      onko homoa jos tykkää nostaa alasti toisten miesten läsnä ollessa? olen 17 vuotias vaikuttaako se asian luonnollisuuteen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3504
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2988
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      135
      2637
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2625
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2595
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1418
    7. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1178
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      396
      1135
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1033
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      860
    Aihe