Näin Suomessa - tarina yt:t neuvotteluista

Sivusta seuraaja

Pien yrityksen tj. perustelee yt-neuvotteluiden alkamista sillä, että yrityksen tulos on kääntynyt tappiolliseksi ja laittaa lukuja fläppitaululle, jotka kertovat suurinpiirtein yhden henkilötyövuoden tappioista syksyllä 2013. Yt:t käydään näiden tietojen valossa ja irtisanotaan useampi henkilö.

Sitten joku lähtee selvittämään asiaa liiton kautta ja puolen vuoden päästä saadaan viralliset luvut, jotka kertovat, että yritys ei ollutkaan tappiollinen, vaan itseasiassa ihan hyvin voitollinen, samat voittoluvut kuin edellisvuonna.

Mitä nyt seuraa?

6

622

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent yrittäjä

      Tuskin mitään, sillä eihän mikään laki kiellä liikeyritystä tekemästä tulosta, vaikka näin kaikenmaailman kommareiden mielestä kuuluisikin olla... Jos yritys ei ole palkannut irtisanottujen tilalle uutta henkilökuntaa, ei mitään laitonta ole tapahtunut, sillä työtuomioistuimessa saakka on koeponnistettu se, että pois potkittujen työt saadaan jakaa jäljelle jäävien kesken. Päinvastoin, jos töiden uudelleen jako on jäljelle jääneiden kesken onnistunut, on se merkki siitä, että yrityksellä on ollut todellinen tarve vähentää väkeä, eli hallissa on ollut liikaa turhia tossunkuluttajia...

    • Sivusta seuraaja

      Siis yrityksillä on oikeus valehdella ja toimittaa vääriä tietoja tuloksestaan yt-neuvotteluissa? Hyvä tapa hiljentää työntekijäpuoli, kun lyö riittävän negatiiviset luvut. Sitten jos joku alkaa vuosikertomusta jälkeen tarkastelemaan totuus paljastuu. Minusta tuossa on rikottu yt-lain henkeä, eli vaikka itse irtisanomiset töihen uudelleen järjestelyn vuoksi olisivat laillisia, niin yt-neuvotteluja ei ole pidetty lain määräämällä tavalla.

      • ent yrittäjä

        Kun PK-yritys alkaa karsia kuluja, usein lähes ainoa mahdollisuus tähän ovat henkilöstökulut, niin rumalta kuin se kuulostaakin. Mikäli ymmärsin tekstisi oikein, oli kyseisellä yrityksellä loppuvuodesta aikaa tehdä tulosta, kun "ylimääräiset" työntekijät oli saatu pois rasittamasta tulosta. Jos huono tuloskehitys on saatu käännettyä positiiviseksi, on se jäljelle jääneiden työntekijöinen kannalta hyvä juttu, sillä sehän merkitsee, että työt jatkuvat edelleen, eikä konkurssi uhkaa. Pienellä firmalla harvemmin on niin isoja kassavarantoja, että se kovin kauan kestäisi ylläpitää tappiollista toimintaa.


      • Sivusta seuraaja
        ent yrittäjä kirjoitti:

        Kun PK-yritys alkaa karsia kuluja, usein lähes ainoa mahdollisuus tähän ovat henkilöstökulut, niin rumalta kuin se kuulostaakin. Mikäli ymmärsin tekstisi oikein, oli kyseisellä yrityksellä loppuvuodesta aikaa tehdä tulosta, kun "ylimääräiset" työntekijät oli saatu pois rasittamasta tulosta. Jos huono tuloskehitys on saatu käännettyä positiiviseksi, on se jäljelle jääneiden työntekijöinen kannalta hyvä juttu, sillä sehän merkitsee, että työt jatkuvat edelleen, eikä konkurssi uhkaa. Pienellä firmalla harvemmin on niin isoja kassavarantoja, että se kovin kauan kestäisi ylläpitää tappiollista toimintaa.

        Ymmärsit väärin. Yritys ilmoitti syksyllä, että ollaan tappiolla ja esitteli yt-neuvotteluissa tuloslukuja tukemaan tätä väitettä. Sitten kun asiaa lähdettiin myöhemmin selvittämään ammattiliiton kautta, niin selvisikin, että yritys olikin tuolloin voitollinen ja tulos on samantyyppinen kuin edellisvuonna, jolloin kaikki oli oletetusti hyvin. Yritys siis valehteli yt-neuvotteluissa tuloksestaan, jotta ihmiset eivät alkaisi kapinoimaan irtisanomisia vastaan. Jos työt on saatu järjesteltyä uudestaan pienemmällä väkimäärällä, niin ok, mutta yt-laki määrää, että henkilökunnalle on annettava tietoa syistä ja taustaa tuloksesta.


    • YT veteraani

      Outoa sinänsä, mutta turhaa. Ei YT-neuvotteluissa tarvitse mitenkään osoittaa, että tulos on negatiivinen tai todistaa että firma ei tee tulosta. Tuotannollistaloudellisista syistä voi käydä YT neuvotteluja vaikka firma tekisi huipputulosta.

    • pay the fixer

      Kunhan irtisanoo tuotannollistaloudellisista syistä, niin loppu on aivan sama.
      Et siis voi nostaa oikeusjuttua ja voittaa sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2403
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe