Putoaminen maastossa

maxi

Kun putoaa hevosen selästä maastossa, niin pitäisikö irrottaa ote ohjista ja antaa hevosen mennä vai pitäisikö pitää kiinni ettei hevonen pääse karkuun?

14

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      Jos on vaarana jäädä hevosen jalkoihin (jos nyt sitä ehtii edes ajatella), on yleensä parempi päästää irti ja kieriä sivuun pois alta. Mutta muussa tapauksessa pidä kiinni jos pystyt. Irti päässyt hevonen maanteillä on aina iso turvallisuusriski. Se voi aiheuttaa vakavia onnettomuuksia liikenteessä, ja pahimmassa tapauksessa joltakulta voi lähteä henki, myös hevoselta itseltään. Ja säästää se myös kävelymatkalta takaisin tallille, jos onnistuu pitämään hevosen kiinni.

    • Kasiro

      Mörrinkäinen vei sanat suustani ( Tai pikemminkin kynästäni )

    • Samat sanat.

      Hyppään vähän sivuun aiheesta. Jokos teillä kahdella on alkanut hevoset pudottaa talvikarvaa?
      Ja vieläkö "harlekiiniarabi" on harlekiini vai onko jo muuttunut tasaväriseksi?

    • Kasiro

      Karvanajo on alkanut ja sitä riittää! Imurilla riittää töitä nyt kun hevoset ovat oppineet siihen. Tällä hetkellä näyttää siltä että harlekiini pysyy vielä harlekiinina. Karva on aavistuksen verran vaalentunut mutta täplät myös ja täplät yhä näkyy kun tarkasti katsoo.

    • Ridaaja-99

      Anteeks uteliaisuuteni mutta oletko kasiro jonkinmoinen kasvattaja??;)

      • Kasiro

        Tavallaan, ostin aikoinaan angloarabitamman kilparatsukseni. Se kuitenkin osoittautui niinn sairaaksi ettei sillä voinut ratsastaa. Laitoin sen siitokseen ja se tekikin kaksi orivarsaa ja yhden tammavarsan.
        Vanhempi ori on nyt viisivuotias ja sitä koulutan ahkerasti.
        Nuorempi ori on kolmen ja sen varsinainen koulutus alkaa ensi vuonna. Alkeita olen sille jo opetanutkin, eli se kantaa satulaa mutta ei vielä ratsastajaa.
        Tammavarsa syntyi viime kesänä.
        Emätamma jouduttiin lopettamaan viime syksynä kun sen kunto romahti yhtäkkiä.
        Tarkoituksenani on kuoluttaa varsat ja myydä oriit mutta ei ole kiirettä. Vanhempaa oritta jo ostatellaankin mutta mitään ei ole päätetty.


    • mörrinkäinen

      Meilläkin varisee. Se suokkiori joka meillä oli hoidossa viime kesänä, liittyi pysyvästi perheeseen muutama kuukausi sitten, joten meillä on nyt kaksi hevosta. Arabiristeytys vasta aloittelee karvasatoa, mutta oripoika on täydessä vauhdissa ja näyttää siltä kuin olisi kääriytynyt pitkäkarvaiseen mattoon. Ämpäreihin se suhtautuu vieläkin vähän epäluuloisesti. Selvästikin muistaa vielä miten juomakippo kävi sen kimppuun viime kesänä...

      Kasiro, hauskaa että läiskät kuitenkin näkyvät edelleen. Lampinajadi, onko vielä alkanut tehdä mieli uutta hevosta?

    • Kasiro, sanon samaa kuiin Mörrinkäinenkin. Kiva että läiskät vielä näkyvät! Toivottavasti ne jäävät, olisi kivan näköinen.

      Mörrinkäinen, kyllä tekisi mieli, mutta tässä työssäni minulla ei olisi sille niin paljon aikaa kuin pitäisi. Hevosen pitäisi olla sellainen jota pikkutytötkin pystyisivät hoitamaan ja liikuttamaan poissaollessani, mutta minä pidän haastavista hevosista. Edellinen hevoseni oli todella luonteikas, ja sitä yli puolet elämästäni katselleena todennäköisesti pitkästyisin jonkun peruskiltin opetusmestarin kanssa, joka ei koskaan keksisi mitään "omaa kivaa".

      Ehkä jonain päivänä, epämääräisessä tulevaisuudessa, mutta toistaiseksi en aio uutta hevosta ottaa. Mutta kiitos kysymästä!

      Onnea perheen lisäyksestä! Oripoikako kuitenkin juo ämpäristä? Ei jäänyt pysyvää kammoa?

    • Ridaaja-99

    • mörrinkäinen

      Juu, kyllä se juo (onneksi!), mutta pitää ämpäriä silmällä äkkiliikkeiden varalta. Nyt se koko soppa jaksaa jo naurattaakin, mutta silloin kesällä ei ollut niinkään hauskaa.

    • Minna oulusta

      Jos se jotain erikoista keksii niin perusta uusi Hauskat mokat palsta.
      Tai voihan sen perustaa kuka tahansa jos hauskoja mokia ja tapahtumia tulee.
      Lampinajadi, eikö teillä enää tapahdu mitään kun ei ole hevosta? Onhan teillä muitakin eläimiä.
      Vanha palsta on kadonnut jonnekkin.

    • Aivan, meillä on vielä kissa ja koira jotka välillä aiheuttavat meille sirkusta edelleenkin. Ja jos omat elukat eivät satu keksimään mitään, niin sitten villieläimet tekevät sen, viimeksi pihaan eksynyt hirvi...

      Kaipa sen vanhan palstan löytäisi jostain arkistosta kun alkaisi penkoa, olisi kiva säilyttää ne vanhatkin jutut, kuten nuo Mörrinkäisen ämpärisekoilut. Mutta toisaalta voisihan sitä aloittaakin uuden palstan samoissa merkeissä. "Eläintarhassa tapahtuu" voisi olla hyvä nimi, kun suurin osa jutuista kuitenkin sisältää sekalaisen valikoiman elukoita. Tietysti muitakin hauskoja juttuja voisi sinne kirjoittaa.

      Ehdotuksia?

    • Minna Oulusta

      Siis...- Hirvi? Mitä se teki? Kerrohan.

    • No ei se hirvi tehnyt muuta kuin kulki talon ohi ja kiinnostui telkkarista, mutta ne lieveilmiöt...

      Pitää kai aloittaa se toinen palsta... Tämä on suht pitkä juttu kirjoittaa, samoin se, kun hiuslenkki hyökkäsi kissan kimppuun vain viikkoa aiemmin.

      Lupaan, että kerron kaiken huomenissa kun on enemmän aikaa kirjoittaa. Minä kun en kirjoita näppäimistöllä kovinkaan nopeasti, niin kello olisi varmaan yli puolen yön ennen kuin ensimmäinenkään näistä jutuista olisi kirjoitettu.

      Joten siihen asti joudut tyytymään mielikuvitukseen. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      138
      6305
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      70
      5237
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3675
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3270
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      113
      2423
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2276
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2018
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      16
      1303
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      80
      1174
    Aihe