Suomi24 Treffit kangertelee..

Niin tämä niin paljon mainostettu Suomi24 treffit tuntuu olevan muuttunut täysin vain profiilien arkistoksi, viestien lähettely takkuaa, vastaukset tulevat yleensä 2-3 viikon jälkeen, ei olla aktiivisesti sivulla vaikka profiili onkin olemassa, sitten on nämä profiilit jotka vuodesta toiseen roikkuvat siellä, tuskin edes etsivät ketään.

Eli ylläpidolle ehdotus, kehittäkää jonkinlainen systeemi tuohon treffeihin että jos ei ole esim 2 viikkoon kirjautunut palveluun niin profiili poistuu automaattisesti ja siten seuran etsijä joutuu laatimaan uuden profiilin jos mielii seuraa hakea.

Tällä vältyttäisiin siltä hankaluudelta joka treffeissä on, eli siellä roikkuu satoja profiileja joissa tuskin edes käyty aikoihin..

Niin ja kuvapakko jokaisen profiiliin, kyllä jokaisen luulis sen verran panostavan seuranhakuun että viitsii edes oman kuvansa laittaa niin toinen tietää kenen kanssa keskustelee.

5

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jep jep

      2 viikon jälkeen poisto ei ole hyvä idea, liian nopeaa. Kohtalainen ulkomaan matkakin voisi jo johtaa poistoon. 1-2kk olisi sopiva. Jos siinä ajassa ei kiinnosta enää sivustolle kirjautua, niin profiili joutaa bittiavaruuteen.

      Kuvan pakollisuus kanssa huono idea, miksi pitäisi olla kuva. Ennemmin kotikaupunki-tieto pakolliseksi.

    • KuvatonProfiili

      Samaa mieltä ensimmäisestä, profiilit roskiin nopeammin. Kuvapakkoa en kannata, monella on ihan hyviä syitä jättää kuvansa julkaisematta. Ellei kuvattomat profiilit miellytä siellä on tätä nykyäkin yksinkertainen rasti-ruutuun tehtävä jolla ne saa pois silmistä.

    • Ite olen miettinyt semmosta systeemiä että vastaaminen esim. olis pakollista. Siis sillä tavalla että olisi tehtävä valinta että vastaako viestiin normaalisti johon on tekstiä kirjoitettava tai sitten olisi punainen ruksi josta lähtisi automaattiviesti toiselle ettei kiinnosta ja samalla siitä kyseisestä profiilista ei voisi enää laittaa viestejä kun on kerran vastaanottaja laittanut ei kiitoksen.

      Lisäksi vielä että muihin viesteihin ei voisi vastata ennen kuin on tehnyt päätöksen uuden saadun viestin osalta. Tietenkin niille joille on jo aiemmin vastannut niin voisi vastata vaikka ei uuteen viestiin tekisi mitään päätöstä. Mutta noissakin vastaamattomissa viesteissä olisi aikaraja että siitä hetkestä kun on kirjautunut niin vuorokausi olisi aikaa päättää vastaako vai ei, muuten lähtisi automaattiviesti että ei kiitos samoin kuin ei päätöksen tehdessä.

      Se että toimisiko tuommonen systeemi niin osin kyllä ja osin ei. En oo kylläkään nähnyt missään moista systeemiä vielä :) Joten toimivuus on puhdasta spekulointia.

      • hm hm...

        Kannatan. Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta ja sillä hyvä, ja olisi helpottavaa kun tietäisi että ei tarvitse itse tehdä missään vaiheessa päätöstä että iskenkö nyt "ilkeästi" jonkun perässä hiihtelevän tyypin blokkiin, kun se blokkaantuminen tapahtuisi automaattisesti punaisesta ruksista.

        Joskus toisaalta on vähän kiikunkaakun olo. Ehkä pitäisi olla sellainen "en tiedä ja ottiatuota" -tyypin värivalo myös. Siitä toinen tietäisi että voi kokeilla jos haluaa, mutta mitään salamarakkautta ei ole luvassa?


    • hakutoiminnot

      Kun teet haun, laita rasti kohtaan "Näytä ainoastaan" --> "Viimeisen 2 viikon aikana kirjautuneet".

      Ei ole ongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1258
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1037
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      913
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      787
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe