Hyödynnän tätä topicia kun en viitsi aloittaa turhaan uutta. Olen aikeissa myydä autoni, Peugeot sellainen coupe-mallinen vm. 2011. Kaverini väitti, että en saa siitä hyvää hintaa koska siinä ei ole moottorinlämmitintä.
Mietin että kannattaako asennuttaa autoon moottorinlämmitin ennen myyntiä. Mitä mieltä olette? Näin keväällähän sillä ei ole mitään käyttöä, mutta jos sen puuttuminen pudottaa hintaa merkittävästi, niin taidan käydä kyllä asennuttamassa sen.
Osaako kukaan kertoa miten kannattaisi tehdä? Katsoin Varaosamaailmassa moottorinlämmittimiä, niin halvimmat ovat vain muutaman kympin. Sellainen ohut malli oli kalliimpi. Mutta toki se töpsölin asentaminen tulisi siihen päälle.
Mietin että kannattaako asennuttaa autoon moottorinlämmitin ennen myyntiä. Mitä mieltä olette? Näin keväällähän sillä ei ole mitään käyttöä, mutta jos sen puuttuminen pudottaa hintaa merkittävästi, niin taidan käydä kyllä asennuttamassa sen.
Osaako kukaan kertoa miten kannattaisi tehdä? Katsoin Varaosamaailmassa moottorinlämmittimiä, niin halvimmat ovat vain muutaman kympin. Sellainen ohut malli oli kalliimpi. Mutta toki se töpsölin asentaminen tulisi siihen päälle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei pudota hintaa merkittävästi. Lähinnä pudottaa ostajakandidaatteja.
Sellaiselle, joka pitää aina autoa lämpimässä tallissa, on tuo täysin turha lisävaruste. Jollekulle se voi olla vaatimus. Kukaan ei siitä käytännössä kovin paljoa ekstraa maksa.
Mutta jos joku siitä valittaa, niin tarjoudu asentamaan, kunhan se hinnassa huomioidaan.
Eikös silloin koko autokin ole turha, jos sitä koko ajan tallissa pitää?
Onkohan tuollaisia tallissa pitäjiä ollenkaan?
Ostaja voi asentaa/asennuttaa sen, jos sitä tarvitsee. Jos joudut itse teettämään asennuksen ei lämmittimen asentaminen nota arvoa enempää kun joudut siitä lämmittimestä ja asennuksesta maksamaan.
Nämä on parhaita juttuja tällä palstalla, kaksi naista yrittää pähkäillä autoasioita, saa miehet nauraa remakasti :D
Tell me more.
Mikähän lie sekin "sellainen coupemallinen" Pökötti, RCZ?
No olipa auto mikä tahansa niin 2011 vuosimallin hinnassa ei vielä näy mitenkään joku moottorinlämmitin tai sen puuttuminen, hintaa on muutenkin vielä niin reilusti jäljellä. Eri asia joissain muutaman satasen ropposissa jossa moottorinlämmitin maksaa koko auton arvon verran.
Rinnakkaisluokan Jani-Hillevihän se näitä yhdessä Maiju-Petterin kanssa duunailee. Saa lippalakkiset orkkuja vastaillessaan.
Vaan kukin tyylillään...
joku akka siellä taas ei kestä kuulla totuutta ettei akat ymmärrä tekniikasta ja autoista oikeastaan mitään.
En vaivaudu edes vastaamaan kysymykseesi. Eikö tällä palstalla ole muita kuin turvan repijiä amisviiksijamppoja. Mene sinä vain kaksiraitaverkkareissasi ajelemaan jamppta BWM:llä si ABC:n parkkipaikkaa ympäri!
Asiallisia vastauksia edelleen kiitollisena odotellen =)
Mitä eroa on sellaisella paksulla moottorilämmittimellä, ja litteällä mallilla? Onko muuta kuin koko ja hinta? Sellainen litteämpi olisi kauniimpi, mutta viitsiikö maksaa pelkästään siitä. Mutta jos on jotain toiminnallista vaikutusta niin olisi tietysti eri asia. Osaisiko joku valaista asiaa? =)
Ei niillä pistokkeilla ole toiminnallisuuden kannalta mitään eroa ja niitä isoja pistokkeita tuksin enään edes saa.
Ei sinun kannata alkaa moottorinlämmitintä asennuttamaan pelkästään auton myyntiä varten.
Taitaa toi Maiju sekoittaa sisätilalämppärin ja lohkolämmittimen.
Näin on sekoittanut.
Kun on kevät/kesä kaupasta kyse, niin kannattaa ostaa kirpparilta käytetty(rikkinäinen) lämmitysroikka ja nakata se takakonttiin. Kauppoja tehdessä voi sitten esitellä että lämmitysroikka tulee kaupan päälle.
Seuraava omistaja huomaa vasta puolen vuoden päästä, että autossa ei ole edes lämmitintä.
ei v1ttu mikä trolli, "litteäpi malli on kauniimpi", paljompa se ulkonäkö siellä moottoritilan pohjalla näkyy ja vaikuttaa :D
Ei tuo voi olla tosissaan, tai sitten naiset on vielä tyhmempiä kuin luulinkaan...
Ei kannata asennuttaa jos auto on uudehko. Jos se on muuten hyvä se on ihan sama onko siinä lämmitintä tai ei. Jokainen osaa sen itse asentaa. Jos se auto taas on romu ja ostajan vaatimus on lämmitin niin maksa sille lämmittimen hinta eli alennat parikymmppiä auton hinnnasta. Koko se asennusrumba tulee sulle kalliimaaksi ja vie aikaa jne. ( ihan tyhmä kysymys.) ne auton ostajat katsoo muita asioita kuten ajettu km moottori jne , se lämmitin on yks hailee.