ASUNTOJEN HINNAT JYRKKÄÄN LASKUUN!!

Hallituksen leikkaukset iskevät rankasti asunnon omistajiin. Perheiden menot nousevat rankasti, verotus kiristyy ja inflaatio jyllää.

Monella perheellä jo nyt vaikeuksia selviytyä lyhennyksistä.

Kohta tulee asuntoja alennuksella myyntiin ja hinnat laskevat entisestään.
18176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

No, sehän helpottaa asunnon hankkimista rutkasti, kun niitä saa halvemmalla - jotain myös halpenee eikä kaikki kiristy. Toisen tappio on toisen hyöty.
Kädenojennus vaikkapa nuorille pareille?

Mutta taaskaan ei tappio realisoidu ellei myy..

Äänestä

Pakkomyynti on monella edessä ja ennustettu lainakoron nelinkertaistuminen viimeistelee homman. Isoja asuntolainoja ottaneita käy sääliksi.

Äänestä

Loppuvuodesta asuntojen hinnat ovat 10-20 prosenttia halvempia kuin nyt.

Äänestä
  • Sehän on vaan hyvä asia jos asuntojen hinnat halpenevat. Iät ja ajat on valitettu asuntojen korkeista hinnoista.

    Äänestä

  • jotain valittamista? kirjoitti:

    Sehän on vaan hyvä asia jos asuntojen hinnat halpenevat. Iät ja ajat on valitettu asuntojen korkeista hinnoista.

    hjcgf

    Äänestä

Hinnat halpenee mutta asiakkaat ei voi ostaa, joten pankki kaappaa
asunnot ilmaiseksi, ja velka jää maksettavaksi velalliselle,
pankki voi sitten myydä asunnon hyvällä voitolla ja entinen
omistaja maksaa velkaa lopun ikäänsä.

Näin se tehtiin 90 luvullakin, halvat korot on ansa jonka avulla
nämä kaappaukset onnistuu.

Tämä on suunniteltu korkeammalla taholla, tehkää velkaa ja
pankit kerää omaisuutenne.

Äänestä
  • Kokoomus hallituksessa ja silloin mainostettiin Suomea Pohjolan Japanina.

    Äänestä

  • Silloinkin oli kirjoitti:

    Kokoomus hallituksessa ja silloin mainostettiin Suomea Pohjolan Japanina.

    b ,bmv

    Äänestä

  • Miljoonan lainalupaus 0,1% marginaalilla odottaa jo valmiina. Kohta tehdään pakkohuutokaupoilla tiliä aivan kuin 20 vuotta sitten.

    Äänestä

Ainakin konkurssikypsä.mokuttaja-helsingin moninkertaisesti ylihintaiset murjut tulevat romahtamaan myyntihinnoiltaan. Voihan sitä toivorikkaana pyytää vaikka viisinkertaisen hinnan, MUTTA KUKA TERVEJÄRKINEN SUOMALAINEN VERONMAKSAJA LÄHTEE "KULTTUURIRIKASTAJIKSI" VÄITETTYJEN "TYÖVOIMAA" ENÄÄ KUSTANTAMAAN?

Äänestä

Joo ja kun hinnat tulee alas ei kelpaa pankille enää asunto vakuudeksi. Niin velalliselta lähtee asunto mutta velka jää.

Äänestä

Alkaa ennustus toteutumaan:
http://www.hs.fi/talous/Välittäjäkysely Omakotitalojen hinnat laskussa/a1397526116462

Äänestä

Olen huomannut saman. Kalliita ja isoja velkarahalla rakennettuja lotjia tulee myyntiin koko ajan ja vaihdetaan pienempään. Kohta on todelliset ostajan markkinat kun "kulovalkea" leviää.

Äänestä

Persaukisten toiveajattelua.

Äänestä

hyvä tulis alas 60%

Äänestä

On se ihan oikea että tämä ponzi pyramiidi huijaus romahtaa, oma vika kun lähtee mukaan spekuloiman asunnon noususta ja eikä tajua että koti ei tulisi olla mikään sijoitus kohd vaan asumisen varteen, pala heIvetissä kaikki spekuloijat!!!

Äänestä

Lisäksi suuret ikäluokat poistuu vanhusten taloihin .Ja kerrostalo huoneistoja tulee paljon myyntiin.Vanhat elementti talot ei kelpaa keskiluokan nuoremmilleihmisille.
Alennusmyyntiintulee paljon ihan hyviä lähiö kämppiä muutaman vuoden aikana.
Ja perikuntien käsiin joutuu myös lukuisia asuntoja.
Kaikki nämä seikat lisää vielä asunto kaupan ongelmia.

Äänestä

Lahoavat, jatkuvaa remonttia kaipaavat ns. 1,5-kerroksiset rintamamiestalot eivät kelpaa kohta enää kenellekään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2014 hinnat laskee kirjoitti:

Hallituksen leikkaukset iskevät rankasti asunnon omistajiin. Perheiden menot nousevat rankasti, verotus kiristyy ja inflaatio jyllää.

Monella perheellä jo nyt vaikeuksia selviytyä lyhennyksistä.

Kohta tulee asuntoja alennuksella myyntiin ja hinnat laskevat entisestään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu