Kuinka monella on? itsellä älypuhelin, mutta ei nettiä. (tulee netti varmaan tässä tulevina viikkoina)
Kuinka monella sinkulla älypuhelin ja siihen netti?
11
211
Vastaukset
- Ätmos
Mulla alkaa tulla juuri kaksi vuotta umpeen ja lumia 800 osamaksettua. Ajattelin ostaa seuraavaksi iphonen. Osamaksulla taas, ettei tee mieli ostaa uutta jo puolen vuoden päästä.
- .....
Ensimmäisen tietoliikenteeseen pystyvän kännyn ostin joko 2000 tai -01. Silloin selattiin WAP:ia. Siitä saakka on tullut surfattua kännyllä eli reilusti yli 10 v. nyt. Hassua kuvitella, ettei kännyssä ois nettiä, kun jonkinlainen tietoverkko on siinä käytössä ollut suurimman osan kännyn käyttöhistoriani aikana.
- Kiskisu
Muista oravaniska!
Ite inhoan kosketusnäytöllisiä puhelimia, siks käytänki edelleen 6.5v vanhaa puhelinta. Jos joskus uuden puhelimen laitan niin siinä on oltava oikea näppis eikä kosketusnättöä :)
- ei kirj. rek.
Minullakin Nokian N900 jonka rinnalle nyt hankin Jollan... vaikka muuten onkin uusi rauta nopeampaa ja parempaa niin on se kirjoittaminen kivempaa kuitenkin näppäimistöllä, vtt prkl, kaipaa sellaista liukunäppistä joka päivä... ehkä jonain päivänä niitä malleja saa taas.
Älypuhelimilla on liian pieni näyttö että niitä viitsisi käyttää muuhun kuin soittamiseen. Niinpä en sellaisia omista, vanhempi malli riittää.
Sen sijaan tuli hankittua tabletti (Galaxy Tab 2, Android 4.2.2), joka oikeasti toimii jotenkin kannettavana (paino jotakin 580 grammaa), ja näyttö on erittäin hyvä, eli 10,1 tuumaa, ja 1280x800 resoluutio. Tietty parempiakin löytyy, mutta tämä on tarpeeksi hyvä. Kosketusnäyttö toimii välttävästi, käyttökelvoton se on lähes älypuhelimissa kun näyttö on niin pieni. 480p videot vielä pikselöityvät tällä näytöllä, mutta HD-laadun videot, 1280x720, eli 720p ovat sitten erittäin hyvätasoisia. Akku kestää sen 10 tuntia jatkuvalla käytöllä.
Pdfviewer ja flash toimii, samoin SSH-yhteydet. Ei voi kuitenkaan suositella vakavampaan käyttöön, jos pitää vaikka ohjelmoida, ellei hanki erillistä
näppäimistöä. Lähinnä videoiden katseluun ja surffaamiseen hyvä laite, ja kyllähän niitä pdf-dokumentteja lukee myös hyvin tällä.- Marianne89
On ja välillä kirjoittelen sitäkin kautta, mutta miinuspuoli on se että silloin tulee huomattavasti enemmän kirjoitusvirheitä. Siis vaikka olisin zoomannut sivun isoksi, sillä sormi osuu ainakin omassa mallissani aika herkästi viereisiin kirjaimiin.
- Sama havainto.
Itse kirjoittelen tälle palstalle enimmäkseen kännykän kautta. Typoja tulee kuitenkin ihan liikaa.
- 18 + 15
Omistan yhden uuden älypuhelimen, jota en käytä, ja neljä muutaman vuoden takaista näppäinpuhelinta, joissa kaikissa on netti. Kahdessa jopa 3g, joten en tunne tarvitsevani älypuhelinta mihinkään. Enkä muutenkaan tarvitse kännykän nettiä kuin satunnaisesti sähköpostin lukemiseen.
Älypuhelimet ovat mielestäni liian suuria ja painavia, ja akunkesto on huono. Enkä tykkää siitäkään, kun puhuessa pitää varoa, ettei paina puhelinta vahingossa sormilla väärästä kohdasta alituisesta näytön naarmuuntumisen pelosta puhumattakaan. Mulla oli Lumia 610 syyskuusta 2012 joulukuuhun 2013, jolloin pudotin sen vahingossa kiven päälle ja se hajosi täysin. En ole hankkinut uutta, vaan irtisanoin nettiliittymän puhelimesta ja käytän nykyisin vuoden 2005 Nokia 6101 mallia. Työkäytössä on Nokia 2330 joka sekään ei ole ihan uusi saati älypuhelin.
Älypuhelin on varmasti kätevä suositulle ihmiselle, joka voi hyödyntää puhelimen kaikkia ominaisuuksia ja sovelluksia, esimerkiksi Kikkiä tai Instagramia. Sen sijaan minun kaltaisen yksinäisen miehen on turha maksaa kännykän netistä tai sovelluksista, kun niitä ei kuitenkaan tule käytettyä.- Älypuhelimet
on homoille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?512366Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411153Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1755075Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283679Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963524Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss453056Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082779Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132148Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372117Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191935