Niin, onko ns. kiellettyjä kysymyksiä, mitä sinulta ei saa kysyä?Onko aihe piiriä, josta et halua puhua ennen näkemistä? Onko tähän mikä syynä?
Kielletyjä kysymyksiä ?
kiinnostunut tietää
13436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Minulla ei enää ole profiilia mutta silloin kun vielä oli niin noudatin sitä periaatetta, että ennen tapaamista en jakanut paljonkaan henkilökohtaisia asioitani. Yleisellä tasolla toki kuten että olen koulutustani vastaavassa työssä, on aikuinen lapsi, asun tietyllä suunnalla pääkaupunkiseutua, harrastan sitä-ja-sitä, mutta vuosien varrella opin, että parasta on tavata mahdollisimman pian ja jatkaa sen jälkeen tutustumista paremmin, jos vielä siltä tuntuu. Se on kuitenkin hyvin harvinaista, että molemmin puolin "kolahtaisi", joten aivan turha vuodattaa sisintään ihmiselle, jonka kanssa yhteydenpito loppuu siihen tapaamiseen.
aiemmin saatoin hyvinkin avoimesti kertoa jo posteilla kaikenlaistakin henkilökohtasta, jopa intiimiä mutta kun miehiä paljastu yks toisensa jälkeen ties mikskä turhiks feikki-leikkijöiks, muuten vaan uteliaiks ym. seksijaarittelijoiks ilman aikomustakaan koskaan edetä tapaaminseen, ja jotka kerto itestään ihan mitä keksittyjä tietoja sattuu, niin tuleehan siinä jokseenkin kusetettu ja tyhmä olo kun ite on ollu kuitenkin ihan tosissaan ja avoimen rehellinen.. Nykysin tosiaan parempi kertoa vaan muutama oleellinen perustieto (mm. että mulla on lapsi ja olen työtön, jos nää nyt on jollekin ehdoton ei) ja pyrkiä näkemään mahdollisimman pian. Enkä vielä ensnäkemälläkään kovin paljoa avaudu kun niin usein koko homma jää kuitenkin siihen niin turhaahan se ois. Sitten tietenkin jos mielenkiintoo riittää molemmin puolin siitä eteenkin päin ja sitä mukaa kun tavatessa asioita tulee puheeks.
Seksi onkin juuri kinkkinen asia nettideittailussa.
Olen kirjoittanut ylös muutamia vinkkejä seksipuheeseen nettideitissä blogiini: http://www.e-kontakti.fi/blogi/seksi-nettideittipalstalla-miten-puhua-ja-mita-puhua/
t: Heli E-kontakti.fistä
www.e-kontakti.fi
Omalla kohdalla ei niinkään ole kiellettyjä kysymyksiä, kaikkea voi kysyä mutta jos aihealue on sellainen että en halua siitä kertoa tälle kysyjälle esim. siitä syystä että on vasta tavattu enkä tunne häntä mitenkään entuudestaan niin silloin tulee kyllä yleensä sanottua suoraan että en tahdo keskustella tästä asiasta koska kuuluu minusta henkilökohtaisuuksiin emmekä tunne vielä niin hyvin että voisin tästä puhua. En siis sano tylysti että ei kuulu sinulle vaan jos jostain kieltäydyn puhumasta niin on siihen aina selvä asiallinen peruste minun kohdalla.
Yleensä näissä tilanteissa vastapuoli on ymmärtänyt asian ja juttu jatkunut toista raidetta pitkin eteenpäin mutta ompa heitäkin jotka suuttuu tuollaisesta jolloin katoaa ainakin minulta mielenkiinto tätä ihmistä kohtaan. Tulee sellainen turhan uteliaan ihmisen kuva tuollaisesta käytöksestä ja vaikka uteliaisuus on tervettä ja suotavaakin niin rajat siinäkin silti.
Tapasin netissä kivan tuntuisen naisen ja nyt on pidempään tekstailtu mutta ei vielä tavattu kohtuu pitkän välimatkan takia. Nainen on välillä vihjaillut iltaisin seksiin liittyvillä kysymyksillä ja silmäniskuilla viesteissä jne mutta olen suoraan sanonut että vaikka se seksi niin mukava puheenaihe onkin niin tavataan ensin ja tekstaillaan sitten levottomia. Koska useinmiten se nainen kuitenkin pettyy treffeillä näkemäänsä niin jääpä se tekstareiden tuoma ujohäpeys pois sit tapaamis tilanteesta.
Kovin tuo tuntuu minuun ihastuneelta mutta itse pidän tiukasti jalat maassa siihen tapaamiseen asti ainakin.
Kuppikoon ja alushousujen mallin/värin kysely..
Joka kerta kun olen erehtynyt vastaamaan kysymykseen "mitä mieltä olet seksistä" mies on jatkossa heittäytynyt ällöttävän tuttavalliseksi ja ilmeisesti suunnitellut panotreffejä. Taannoin sanoin yhdelle miehelle joka tuota kyseli että jo kysymys sinällään saa uskomaan ettet ole vakavissasi. Jonkin aikaa vielä jatkoi, mutta häipyi sitten vähin äänin.
Kerron itsestäni vain sen mika on helpostit tarkistettavissa. Loput voi varsinaiseen tapaamiseen. Koskaan ei voi tietää, mitä lukija kaikella tuolla tiedolla tekee. Viestien sisältö on lähtökohtaisesti luottamuksellista, mutta joillakin ihmisillä on taipumus jakaa ja punnita sisältöä enemmän tai vähemmän valittujen ystävien kesken.
"No entäs edes pientä rahallista korvausta vastaan?"
paljonko painat?
Mun mielestä hyvin paljon voi päätellä viestittelyn perusteella. Jos silloin synkkää, niin todennäköisesti synkkaa livenäkin. Jos viestittely ei suju, niin on aivan turha tuhlata aikaa tapaamiseen. Omat kokemukseni ovat menneet järjestäin näin.
Samaa mieltä siitä, että jos viestittely ei suju niin erittäin todennäköisesti tapaaminenkin on turha, mutta vaikka viestittely sujuisi kuinka hyvin niin se ei kyllä takaa, että livenä "natsaisi".
Ei mene kyllä ihan noin...tai ainakaan omalla kohdalla.Itse tulen hyvin toimeen erillaisten ihmisten kanssa ja jos toisella puolella on yhtään samaa piirettä, jää todelliset ärsytyksen pisteet näkemättä kirjoittelussa, jolloin tapaamisessa huomaa että toinen ei nyt ihan ollutkaan sitä mitä olisi odottanut/toivonut.