Hiusten rasvoittuminen

fathaar

Voisiko joku auttaa mua mun ongelmassa? Oon siis 15-v. Tyttö ja hiukset rasvoittuminen tosi äkkiä. Esim. Eilen kävin aamulla suihkussa, pesin hiukset hyvin ja jo illalla ne olivat tosi rasvaiset. Hiukset pysyy mulla puhtaina vain. N.10 tuntia, monilla ne kestää päiviä:o mitä teen, että rasvaisuus lähtis? Tää on alkanu tosi yllättäen. Puoli vuotta sitten pystyin olemaan vaikka viikon pesemättä hiuksia....

25

4432

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 36382625

      Murrosiässä hiukset rasvottuu kaikilla enemmän. Tuo oli itsellenikin todella tuttua muutama vuosi sitten. Kun hiuksia pestään usein, pestään samalla myös päänahan omat öljyt pois, joten päänahka erittää vain lisää rasvaa ja hiukset tuntuvat hyvin usein rasvaisilta. Itse sain rasvoittumisen tasoittumaan ainoastaan pesuvälejä harventamalla. Nykyään pesen noin joka 2. Tai 3. Päivä, kun ennen pesin joka päivä. Hiukset tottuu pesujen harventamiseen ajan kanssa. Kun hiukset näyttävät pian pesun jälkeen rasvaisilta, suosittelen lykkäämään pesua vielä päivän tai kaksi ja käymmämään esimerkiksi laadukasta kuivashampoota, joka imee rasvaa hiuksista. Näin saat taas yhden uuden pesemättömän päivän lisää! Kun pesuväli on harvennettu, rasvaisuus tasaantuu. Suosittelen käyttämään rasvoittuville hiuksille tarkoitettua shampoota ja mahdollista hoitoainetta. Ei kannata käyttää paljon öljypohjaisia muotoilutuotteita, jotka rasvottavat hiuksia lisää. toivottavasti oli apu :)

      • s s

        Tehokkain ja luonnolisin tapa estää rasvoittuminen on pestä hiukset ensin lämpimällä vedellä ja sitten kylmällä jolloin ihohuokoset kutistuvat. Kylmää tulee antaa tarpeeksi pitkään ja erityisesti päänahkaan.


      • ohi menee
        s s kirjoitti:

        Tehokkain ja luonnolisin tapa estää rasvoittuminen on pestä hiukset ensin lämpimällä vedellä ja sitten kylmällä jolloin ihohuokoset kutistuvat. Kylmää tulee antaa tarpeeksi pitkään ja erityisesti päänahkaan.

        kuten edellinen vastaaja, viileää vettä! Vaahdota shampoo kaksi kertaa (voit siis jopa unohtaa sen lämpimän veden, ja kastelet/huuhdot sellaisella viileydellä, jonka kärsimättä kestää!) Ei myöskään turhaa harjaamista monta kertaa päivässä ja hiuspohjan hieromista.
        Kampaajalta tai apteekista löytyy mm. System4, Sim, tuotteet, joissa myös rasvoittuvan hiuspohjan shampoo on lievästi hapan, eikä näinollen kuivata hiuksia.

        Murrosiän hormoonimyllerryksen keskellä iho voi rasvoittua todellas nopeasti, ja silloin on mm. hiukset (ja nimenomaan hiuspohja) syytä pestä joka aamu. Erikoistilanteessa (illalla juhlat tms) voit huoletta pestä hiukset jopa 2 kertaa vuorokaudessa.


    • juttujaa

      Itse olen käynyt aikoinaan lääkärillä hiusten rasvaisuuden ym. iho-ongelmien vuoksi. Lääkäri sanoi, että hiukset voi pestä hyvin päivittäin, jos ovat likaiset. Ei niitä rasvaisia hiuksia tarvi likasina hautoa yhtään ylimääräistä. Eikä se itsellekään kovin mukavaa ole. Tärkeää on kuitenkin käyttää rasvoittuville hiuksille tarkoitetua shampoota ja shampoota, joka sopii päivittäiseen käyttöön. Apteekista kannattaa käydä kysymässä tai vaikka omalääkärille mennä - hän osaa varmasri neuvoa.

      Murrosiässähän ihon ja hiusten rasvoittuminen on täysin normaalia ja ihotyypistä riippuen murrosiän jälkeenkin hiukset rasvouttuvat toisilla nopeammin. Kuten sanottua, oikeilla tuotteilla tuota voi hidastaa ja kannattaa muistaa myös terveelliset elämäntavat: vedenjuonti, hedelmien ja kasvisten syönti.. Olen myös lukenut, että sinkki auttaa ihon (ja hiusten) rasvoittumiseen eli voisit kokeilla sinkkitabletteja. Ja itse ainakin pesen hiukset haalealla vedellä ja lopuksi vielä huuhtelen ihan kylmällä. Tehostaa verenkiertoa ja oman kokemukseni mukaan auttaa hieman tuohon rasvoittumiseen. Kuivashampoo auttaa myös, mutta se ei varsinaisesti pese päänahkaa, ainoastaan peittää rasvaisuuden hetkeksi.

      Niin, ja mitä "lähempänä" hiusjuuret ovat päänahkaa sitä nopeammin ne rasvoittuvat. Yöksi kannattaa siis vaikka tupeerata hiuksia niin voivat pysyä puhtaina pidempään. Lisäksi hiusten värjäys nostaa hiusjuuria eli tästäkin saattaa olla apua.

      Toivottavasti apua löytyy jostain vinkeistä. Tiedän kuinka rasittavaa on kun hiukset rasvoittuvat jo vuorokauden aikana!

    • gijjeli

      ei kannata käyttää hoitoainetta muuta kun latvoihin!

      • Oikeanlainen shampoo on tärkeä, ei mitään wash&go-saippuaa missä on hoitoainetta mukana, ja mikä rasvoittaa lisää... Liian vahva shampoo voi aiheuttaa myös rasvoittumista -taas.


    • minä

      On olemassa ravoittuvalle hiuspohjalle shampoo niin sellainen hieman rauhoittaa tilannetta.

    • Huijausta

      Tavallinen palasaippua kuivattaa hiuksia eniten, eli ne säilyvät hieman kauemmin puhtaina. Palasaippuaa pitää vaahdottaa hyvin päänahkaan. Shampoo hoitoaine on turhuuksia. Hiusten kannattaa antaa rasvoittua kunnolla ennen seuraavaa pesukertaa. Samoin muun ihon pitäisi antaa rasvoittua. Oma tali ja hiki on parhaimmat rasvat. Kosmetiikkamyrkyt aiheuttaa syöpää!

    • Asiakaspalvelija

      Jos saa haista pirtissä yksin, onnistuu saippuapesu ja paskoissaankin haiseminen hyvin.
      Että rasvoitu rauhassa, ja kunnolla!

    • 11+13

      Itse kokeilin sellaista "rasvakuuria" hiuksilleni, siis jätin pesemättä vaikka olivat rasvaisia. Tästä aiheutui aikamoinen hiustenlähtö, en suosittele. Nyt kun pesen vähintään joka 2. päivä pysyy hiuksetkin päässä, ja uutta tuli lähteneiden tilalle. Hiustenlähdöstä johtuen kävin nimittäin tarkistamassa veriarvoni ja ne on ok, samoin syön monipuolisesti ja terveellisesti.

    • dry baby

      Kuivashamppoo ei todellakaan ole mikään ratkaisu, jos on päänahan kanssa ongelmia.

      Tosi stydiä tavaraa, ei siis ainoastaan poista rasvaa hiuspohjasta, vaan vie mukanaan myös itse hiuksessa olevat öljyt. Eli sen käyttö pesuvälin pidentämiseen on omiin muroihin kusemista.

      Omistan siis itsekin pullon, jota joskus vaikka juhlimaan lähtiessä voi hätäapuna käyttää kun ei ehdi suihkuun, mutta mitään rutiinia ei kuivashamppoosta kannata tehdä.

    • Hiukset rasvoittuvat nopeammin jos niitä pesee enemmän. Vastaavasti jos hiuksia pesee harvemmin, hiukset tulevat myös rasvoittumaan hitaammin.

      Eli pesurytmikin vaikuttaa asiaan.

    • Hiustenpesuharja

      En nyt tiedä auttaako tämä neuvoni, mutta kerron tavan kuitenkin. Laimennan shampoon nokkakorkilliseen pulloon. Nokkakorkki kosteisiin hiuksiin ja tiiviisti päänahkaa pitkin pitkiä vetoja muutama. Sitten harjaan hiustenpesuharjalla napakasti niin, että harjan piikit puhdistavat juuri päänahkaa. En siis varsinaisesti keskity pesemään hiuksia vaan päänahkaa. Hoitoainetta käytän. Pesen noin kerran viikossa. Hilseongelmaa ei ole, koska päänahka on hyvin puhdistettu. Shampoona on tervashampoo. Niin .. ja .. olen aikuinen.

    • sari7

      Mulla on sama ongelma. Käytän kuivapesu suihketta joka toinen päivä ja joka toinen pesen normaalisti. Löytyy ihan esim. Prismoista.

    • Mievaaaan

      Olen kampaaja ja voin kertoa että minusta kuivasampoo vaan pahentaa tilannetta. Pese vain joka aamu, se ei haittaa. Ja jos ihan pakko joku meno myös illalla. Käytä hyviä shampoita ja hoitoaineita. Vaihdellen shampoita. Semmoista mikä on tarkotettu rasvoittuvalle hiukselle. Joskus esim kerran viikossa voisit pestä syväpuhdistavalla shampoolla. Sitä saat kaupasta. Olen itse huomannut ketkä käyttää kuiva shampoita niin ne tutuvat kertyvän hiuksiin ja vaikea pestä pois. Itse kokeilin kerran nii. Tuntui että meni kaksi pesuväliä että sain sen kunnolla pois hiuksistani. Mut nää makuasioita tiettty. Eli kunnon pesu tai kaksi ja hoitoaine vain latvoihin ja erittäin hyvä huuhtelu. Yksi vinkki ota vaaleita raitoja tai värjää niin se hieman auttaa kun hiukset kuivahtaa:)

      • ????

        Ihoa ei suositella jynssättäväksi saippualla päivittäin. Mikä ero on mukamas päänahalla? Samaa vartalon ihoa se on. Käyttäkää järkeä tyhmät!!! Vaikka oma ongelmanne se on, sitten kun hiukset harvenee ja kuivuu liiasta käsittelystä.


    • Runsastukka

      Päänahan voi "totuttaa" pesemällä harvemmin, alussa voi tuntua kurjalta, mutta aika nopeasti tottuu ja rasvoittuminen vähenee. Itse pesen 2 kertaa viikossa ja hiukset eivät ole likaisen näköiset silti eikä rasvaiset. hoitoaineen kanssa varovainen oltava, vain latvoihin !

    • kampaamotäti

      Hiukset voi pestä syväpuhdistavalla shampoolla jos hiuksissa ylimääräisiä hoitotuotteita yms jäänyt. Kuivashampoota ei laiteta kun sinne hiusten tyveen joten parempi kuin pesu joka päivä jossa kastellaan koko pää. Yritä tähdätä vaikka että pesisit joka toinen päivä. Jos pitää kuitenkin pestä jokapäivä, osta mahdollisimman helllävaraista shampoota. Joka toinen päivä voi myös pestä hoitoaineella hiukset, puhdistaa yllättävän hyvin ja hellävaraisesti. Jos kuitenkin on muutenkin hormonaalisia oireita, oletko harkinnut e-pillereitä? Käytetään myös aknen hoitoon, varsinkin jos on monirakkulaiset munasarjat. Kynekologi toteaa ne.

    • Hohoemi

      Olen joskus pesuvälin harventamista kokeillut, ei vaikutusta. Lisäksi on melko mahdotonta yrittää tällaista muuten kuin kesälomalla. Itselläni on ainakin sellainen työ, johon ei hiukset rasvaisena mennä. Aika pian tulisi pomolta sanomista eikä selitykseksi auta, että pesuväliä yrittää saada harvennettua, kun asiakkaiden edessä on syytä olla siisti ja huoliteltu.

      Koska käytän pesuissa pois lähtevää värihoitoainetta hiuksissa, en haluaisi joka päivä päätä kuitenkaan pestä. Hiuspuuteria olen käyttänyt joka toinen päivä. Sekään ei kai ole hyväksi, mutta toistaiseksi en ole muuta ratkaisua keksinyt. Kesäloma ei ainakaan riittänyt siihen, että olisi saanut hiusten rasvoittumisen vähentymään pesuvälien harventamisella.

    • Shampoota

      Mitä harvemmin peset, sitä parempi! Ja älä käytä kaupan "rasvoittuville" hiuksille shampoota, vaan normaali tai vaikka kosteuttavaa (käsitellyille).
      Vaikka olen aikuinen, vieläkin rasvoittuu, mutta nua konstit auttanut mun päähän..

      • ei auta kaikille

        Tuo neuvo ei toimi kaikille ja joku AINA sanoo sen toistaen nettipalstoilla. "Ja mitä harvemmin" on todella outo ohje, likainen pää ei ole tavoiteltava asia. Silikonisia aineita voi välttää. Nuorena ehkä osalle voi toimia parin päivän tauot, mutta ei välttämättä kaikille.


    • pesen joka päivä

      Voisit kokeilla iltaisin apteekin Sheba med, hellävarainen every day shampoota. Ja myös silikoniton perushoitoaine. Suomalainen hius on vaan ohut ja joskus on pitkiä aikoja että lätistyy helpommin. Hypoallergista kuivashampoota voi olla pieni purkki laukussa, pariin kohtaa pienesti jos oikein pahenee iltaa kohden. Sokoksella ainakin on.

    • pelle

      Olin viime vuonna Keniassa ja siellä muijat hieroivat lehmänpaskaa hiuksiinsa!
      Kylläpä haju oli aika tujakka mutta rasvoittumisesta ei tietoakaan...
      Joten OITIS tilaamaan paskaa vaikkapa Kiuruvedeltä, Suomen tunnetusta maitopitäjästä, hopoti !

      • fathaar

        Kiitos kaikille ja saa toki vieläkin laittaa jotain, jos tulee mieleen(:


    • anon2

      Ole vaikka 4pv pesemättä ja anna rasvottua. näin hiuspohja saa rauhoittua pesuilta. sitten kun peset hyvällä shamppoolla niin avot!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      868
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      812
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe