Stereotypioita

jyväskylänhurtta

Kirjoitetaan tänne stereotypioita ilman mitään kilpailua mikä tyyli on parempi ja ilman mitään turhia löpinöitä.

Tähän tyyliin:
90 -2000 LUVUN HIPHOPPARI/ RÄPPÄRI/GANGSTA.
Käyttää liian isoja farkkuja ja huppareita mielellään merkiltään karl kani rocawear ja pellepelle. Kengät on joko niken valkoset air force 1 tai timberlandin kellertävän beiget saappaat. http://3.bp.blogspot.com/-Cs7F4O6Emls/UzB9YGAbQCI/AAAAAAAAANI/kCdoFKAhreY/s1600/177909_255369174573561_372965958_o.jpeg
Päässä on joko fitted mallinen suoralippainen baseball lippis, doragi tai bandanna käärittynä pään ympärille. Kaulassa roikkuu kultainen tai hopeinen ketju helkutin isolla riipuksella.
Omistaa pitbullin /amstaffin/ rotikan tai jonkun muun saman tyyppisen koiran.
http://ruggedhiphop.blogspot.fi/2014/03/rapparit-ja-koirat-rappers-and-dogs.html
Farkut roikkuu puol persiissä ja lippa vinossa. Huppu usein päässä.
Ottaa gangstereista mallia. Katu uskottavus tärkeää.
Tykkää isoista autoista(katumaastureista, bmw ja jenkkiraudoista. Autossa pitää olla isot kromi vanteet.
Vihaa skinareita poliisia ja rasismia yli kaiken.
Kengän nauhat auki useimmiten.
Hämärä bisneksiä.
Asennetta ja egoa pitää olla vähintäänkin liikaa.
Musiikki mm. notorious b.i.g, tupac, nwa, mobb deep, jay z.

Ja nämä nimen omaan stereotypioita. Älkää ottako liian vakavasti.
Seuraavaksi joku voisi kirjoittaa minkälainen on stereotypinen hipsteri, hevimetal mies, kasari rokkari, skeittari, nyky poppari, nyky teini, jne..
Ihan vaan huvinvuoksi.

4

510

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jyväskylän hurtta

      Lisään tuohon vielä että erillaiset pelipaidat ja jenkkifutis ja baseball takit ovat todella suosittuja räppäreillä. Myös army tyyliset maasto kuvioiset vaatteet olivat suosittuja ysäri hiphop piireissä.

    • black metal

      eikö hevi ja kasari ole melkein sama asia?

      • Tietämätön

        Jostain syystä olen aina ajatellut kasari rokin ja glam rokin samaksi, ja hevin kunnon äijä örinäksi. No en ole asian tuntija.. Mitenkäs ne metalli musiikin tyylit eroaakaan toisistaan mitä niitä nyt onkaan? Joku hevari kertokoot.


      • 17+19
        Tietämätön kirjoitti:

        Jostain syystä olen aina ajatellut kasari rokin ja glam rokin samaksi, ja hevin kunnon äijä örinäksi. No en ole asian tuntija.. Mitenkäs ne metalli musiikin tyylit eroaakaan toisistaan mitä niitä nyt onkaan? Joku hevari kertokoot.

        Eiköhän kasari rokki ole tehty 80-luvulla oli se sitten heviä, glammia jne. mitä vaan rokkia. Itse en ainakaan käsitä miten joku voi sanoa nykypäivänä tehtyä musiikkia kasariksi vaikka se ajan tyyliä jäljittelisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1011
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      34
      607
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      547
    5. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      512
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      315
      478
    8. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      448
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      411
    Aihe