http://www.dailymail.co.uk/news/article-2593804/British-sniper-kills-six-Taliban-fighters-single-bullet.html
Brittiläisen tarkka-ampujan luoti osui räjähdeliivein varustautuneeseen islamistitaistelijaan, joka räjähti ja tappoi vielä viisi muuta toveriaan.
Mitä arvelette, muuttuiko maailma huonommaksi vai paremmaksi tuolla yhdellä luodilla, vai eikö sillä ollut merkitystä?
Brittiläisen tarkka-ampujan luoti osui räjähdeliivein varustautuneeseen islamistitaistelijaan, joka räjähti ja tappoi vielä viisi muuta toveriaan.
Mitä arvelette, muuttuiko maailma huonommaksi vai paremmaksi tuolla yhdellä luodilla, vai eikö sillä ollut merkitystä?
Vastaukset 48
Vanhimmat
niimpä, mitä brittisotilas ylipäätään tekee suvereenissa maassa, Afganistanissa? Sillä on merkitystä kyllä.
Olisiko maailma huonompi vai parempi, jos kohteena olisi ollut suomalaiset?
Afganistanissa on meneillään nato-operaatio, vastaapa siis minkä natomaan kimppuun Afganistan hyökkäsi? Natohan on puolustusliitto, vai onko?
Kuulla, kun talebanit ampuvat kouluun pyrkiviä tyttöjä. Eikö sellaista sekasotkuhirviöpakanuutta sinun mielestä saa hävittää maanpäältä ja äkkiä ?
Siinä ei menny luoti hukkaan, kun osui räjähdeliiviin.
> minkä natomaan kimppuun Afganistan hyökkäsi?
Vastaus: USA. 911.
Tosin täytyy lisätä että NATOn joukot ovat Afganistanissa YK:n mandaatilla. Suomalaiset sotilaat olivat Suezilla, Kyproksessa ja Libanonissa niinikään YK:n mandaatilla.
Joten kyllä, NATO on puolustusliitto. Lisäksi se osallistuu YK:n kriisinhallintaoperaatioihin.
Al Qaida hyökkäsi Yhdysvaltoihin 11.9.2001. Se tuhotaan siellä missä se piileskelee. Pitäisikö se mielestäsi jättää rauhaan, kun pommittaa siviilejä? Lontoo, Madrid, Skotlanti jne. ovat näiden uskonsotureiden virstanpylväitä. Pienempiä, n. 50 ihmistä, lähinnä omia naisia, lapsia, vanhuksia ja muita sattumalta paikalla olleita kuolee ppommi-iskuissa lähes joka päivä.
Tilanne on aivan älytön, mutta minkäs teet?
ei talebanit ampuneet kouluun pyrkiviä tyttöjä ennen kuin usa ja nato perustettomasti Afganistaniin hyökkäsi.
Mikseivät jenkit ammu saudiarabeja? jenkeillä on saudeissa sotilastukikohtia ja sotilaita valmiina. Saudit kivittävät tyttäriään hengiltä.
Edelleenkään ei briteillä eikä natolla ole asiaa Afganistaniin aseineen. Näin se vaan on tosiasia.
Taistelu islamia vastaan asein ei onnistu, islam vaan leviää ympäriinsä räjäyttämällä, kuten kaikki vähänkään asiaa ymmärtävät ovat huomanneet.
höpötystä, Afganistan muuttui naton-isafoperaatioksi, eikä Afganistanilla ollut mitään tekemistä 911 tapahtuman kanssa, eikä Irakilla.
Yk ei johda sota-operaatioita.
Höpön höpön, Talipalloilla ja Afganistanilla ei ollut mitään tekemistä 911 iskujen kanssa, eikä ole mitään näyttöä siitäkään, että osama bin ladenilla oli sormensa pelissä.
Pieniä ovat uhrimäärät lontoossa ja Madridissa verrattuna esim Irakissa bushin teurastamaan ihmismäärään.
Kyllä, olen sitä mieltä että lännen ei olisi koskaan pitänyt sekaantua lähi-idän tapahtumiin, mistä kaikki paska on saanut alkunsa. Itseasiassa usa ja Israel ja niinsanottu "länsi" ovat luoneet terrorismin, siis taistelevat omaa luomustaan vastaan.
Tilanne on tosiaankin älytön ja alkuperäinen syyllinen löytyy lännestä.
Ei islam olisi radikalisoitunut mikäli länsi olisi jättänyt ne rauhaan ja esim Israel olisi laitettu kuriin YK:n päätöslauselmien mukaisesti.
kuvittelee, että joku uskoo sanaakaan känen lässytyksestään. lol.
Antaa pikkunatsin kuvitella:)
tekemistä vai?
Voi lapsiparkaa. Bin Laden oli Talibanien erityisessä suojeluksessa,
Ja jos inhoat niin paljon länsimaista demokratiaa, niin painu vitun muslimipaska vittuun Suomesta ja yritä elää hienoa muslimielämääsi.
Ei se uskon asia olekaan, vaan tiedon, jota sinulta puuttuu. Kerropa nyt ihan omin sanoin miten selität Afganistanin hyökkäyksen (911) kun Muhammed Attan joukkio oli kaikki saudi-arabeja?
Yhtä hyvin perustein voi väittää että 911 takana oli suomalaiset.
Talibanien suojeluksessa? Eihän ne edes tienneet onko se siellä vai ei. Bin laden oli aina "omassa" suojeluksessaan. Sitä paitsi ei ole edelleenkään näyttöä olemassa että osama olisi ollut mitenkään suunnittelemassa 911 iskua.
Jos inhoat totuutta noin paljon, on parempi että syöt purkillisen neljäkakkosta, rotta.
Se. Luoti. Tiesi. Paikkansa. Enemmän vaan panoksia turpaanien otsaan.
Paremminkin ihmettelen, olen ihmetellyt kaikki nämä vuoden, miksi sellaisella määrällä porukkaa mitä siellä on, eivät ole saaneet ammuttua islamisteja sukupuuttoon.
Oikeaoppisilla sota toimilla ne olisi jo hävitetty huitsin helevettiin.
Neljäkakkonen on 10 cm x 5 cm puutavara ja sitä on vaikea syödä. Siitä rakennetaan uutta maailmaa.
Mutta tänäänhän onkin aprillipäivä.
niimpä, olet siis pentu vielä, 42 oli aikoinaan tehokas rotanmyrkky, mutta mitäpä sinä keskenkasvuinen siitä tietäisit.
Joo, aprillijuttuja nuo jenkkiperseennuoleskelijat lähinnä suoltavat, päivästä toiseen, elävät mielikuvitusmaailmassa.
Joukko saudiarabeja asustaa toista vuotta Yhdysvalloissa, kaappaavat muovisilla kertakäyttöhaarukoilla neljä konetta joista pari lentää pilvenpiirtäjiin ja syypää on Afganistanin valtio???? Erikoista logiikkaa jota tosiaan ei voi selittää muulla kuin aprillipilalla.
islamisteja on yli miljardi, lisääntyvät kuin kanit, ei onnistu ampumalla, usko pois. Räjäyttämällä niitä on tullut eurooppaankin pilvin pimein.
Aseet eivät ole ratkaisu, vain niillä afgaaneilla on asiat paremmin, jotka ovat muuttaneet esim Suomeen, me se nsijaan vaan häviämme muslimien tänne tulossa.
Usa on koko ajan sorkkimassa muslimipesiä ja seuraukset kantaa eurooppa.
Kukaan ei tiennyt että talebanit ampuvat kouluun pyrkiviä tyttöjä ennen kuin usa, nato ja yk tulivat paikan päälle turvaamaan rauhaa ja tiedottamaan tilanteesta.
ei vaan tytöt eivät pyrkineet kouluun ennen sitä, ymmärrätkö? Eikä ne omassa kulttuurissaan mitenkään siitä pahoillaan olleet. Tiesitkös että monessa muhamettilaisessa maassa naiset eivät "pyri" auton rattiin? Syy on kulttuurissa ja uskonnossa, pitäisikö niitä maita mielestäsi pommittaa? Miten me hyötyisimme niitten pommittamisesta?
Ei siellä olla pommittamassa naisia autonrattiin eikä laittamassa väkisin tyttöjä kouluun vaikka meitä kummastuttaakin tyttöjen poistaminen koulusta ampumalla.
> iten selität Afganistanin hyökkäyksen (911) kun Muhammed Attan joukkio oli kaikki saudi-arabeja
No kun ne 911-hyökkäyksen takana olleet olivat Afganistanissa talebanien suojelemina. Luulisi kaikkien nyt tämän verran ymmärtävän. Mutta ilmeisesti ei sitten.
Kyselyikä puhkesi kesken vastaamisen? Voinet tehdä oman aloituksen omille kysymyksillesi, mutta yrittäisitkö vastata aloituksen kysymykseen.
> ei talebanit ampuneet kouluun pyrkiviä tyttöjä ennen kuin usa ja nato perustettomasti Afganistaniin hyökkäsi.
NATO ei hyökännyt mihinkään. USA vastasi Afganistanista tulleeseen hyökkäykseen.
Eipä tietenkään talebanit ampuneet kouluun pyrkiviä tyttöjä kun talebanit eivät sallineet tyttöjen koulunkäyntiä. Ei ollut mitä ampua.
> Edelleenkään ei briteillä eikä natolla ole asiaa Afganistaniin aseineen.
YK on asiasta toista mieltä. Esitä valituksesi YK:lle.
> Taistelu islamia vastaan asein ei onnistu
Kukas tässä islamia vastaan taistelisi? Mutta terroristeja (jotka käyttävät islamia tekosyynään) vastaa kylläkin.
Oletko aprillipilailija kun noin hassuja kirjoittelet? Ei kai kukaan nyt muuten noin tyhmiä?
> Afganistan muuttui naton-isafoperaatioksi
Juuri näin. YK:n valttuuttama kriisinhallintaoperaatio.
> Afganistanilla ollut mitään tekemistä 911 tapahtuman kanssa
Oli. Tekijät ja tekijöiden johtajat toimivat Afganistanista talebanien suojeluksessa.
Etkö tosiaan tiedä vai oletko vain aprillipilailija?
kyllä egyptiläinen,
Tuo anti-USA hörhö ei tiedä mistään muusta kuin salaliitoista,''
Sitä paitsi, diktatuuriin hyökkäämiseen ei edelleenkään tarvita syitä. Diktatuuri on itsessään syy siihen, että se tulee kaataa.
Idiootti, ei USAlla ollut yk mandaattia Afganistaniin hyökkäykseen. tottakai Yk puuttuu tlanteeseen sen ollessa jo päällä.
Kun taistellaan tyttöjen koulunkäynnin puolesta Afganistanissa, niin nimenomaan on kyse islaminvastaisesta toiminnasta.
Oletko imbesilli vai täydellinen idiootti kun noin aivottomia ajatuksia viljelet?
"Oli. Tekijät ja tekijöiden johtajat toimivat Afganistanista talebanien suojeluksessa."
-täyttä mutua, esitä todisteet, muuuten olet idiootti (olet, et löydä todisteita).
Joo, yk:n valtuuttama, mutta naton toteuttama, siis nato-operaatio, piste.
Etkö tosiaankaan tiedä, vai oletko perimältäsi vähälahjainen?
miksi et vastannut kysymykseeni, oliko liian vaikeita asioita ottaa kantaa. Kerroin millä on merkitystä, siitä voit tehdä johtopäätöksen vastauksena omaan kysymykseesi.
"Voinet tehdä oman aloituksen omille kysymyksillesi"
Ok Atta oli egyptiläinen, mutta olennaista on ettei joukkiosta yksikään ollut afgaani ja enemmistö joka tapauksessasaudeja. Miksi usa ei siis hyökännyt Egyptiin?
Miksi ei usa hyökkää saudi-arabiaan? diktatuuriin?
Suvreeniin itsenäiseen kv tunnustettuun maahan, Yk.n jäsenvaltioon ei yhdelläkään maalla ole oikeutta hyökätä riippumatta kohdemaan hallintojärjestelmästä.
noh, et omista tätä palstaa, itseäsi suurempi ego? Voisitko tehdä valituksellesi oman avauksen?
luulet, mutta Venäjä hyökkäsi juuri Krimille ja ryösti sen Ukrainalta.
Esimerkiksi...
tekeekö hyökkäys itsessään oikeutuksen, vai mitä soperrat?
Tosin krim ryösti itse itsensä.
Maassa maan tavalla tai maasta pois. Länsimaat joutuvat Afganistanista lähtemään, eivät jaksaneet sotia. Talibanit olisivat jaksaneet vielä kymmenen vuotta, ei olisi tuntunut missään.
Let no taliban man live...
Tällaiset uutiset pelastavat päivän.
Sikseen surkea tämä s24:n keskustelualusta, ettei tässä voi kohdistaa vastauksiakaan, ellei kopioi aikaleimariviä tms.
Siis noista talebantaistelijoista ei tällä erää ole tietoa, että mitä kansallisuuksia ne edustivat, mutta eiköpä siellä liene etupäässä ulkomaisia taistelijoita. Näihän sitä on kerrottu myös Obaman räjäyttämistä talebaneista, että ne ovat pitkin maailmaa sinne Pakistaniin kasattu. Ja kun pakistanilaiset menevät Afganistanin puolelle, niin hehän ovat ulkomailla silloin.
Että jos ulkomaiset taistelijat hiertävät, niin luulisi niiden hiertävän molemmilla puolilla?
Vastaan itsekin:
Jos jokainen itsemurha/räjähdeliiveihin pukeutunut saisi saman kohtalon heti kun liivi on päällä, niin paranisihan tämä maailma jonkin verran.
Esimerkiksi saksalaiset ja japanilaiset korjasivat käytöstään reippaasti ihmismäisempään suuntaan toisen maailmansodan seurauksena. Tuskin olisivat korjaneet, jos ei olisi lukumäärää vähennetty. Sama toimii väkivaltaisiin islamisteihinkin, jos lääkkeen annostelussa ei nuukailla.
Napalmia niiden niskaan tehokkaasti pitäisi käyttää
islamisti on kuollut islamisti.
Amen,
"Jos jokainen itsemurha/räjähdeliiveihin pukeutunut saisi saman kohtalon heti kun liivi on päällä, niin paranisihan tämä maailma jonkin verran."
Unohdat vaan yhden asian jos tarkoitat talebaaneja, ne taistelevat omassa maassaan miehittäjiä ja niitä lähellä olevia ryhmiä vastaan. Saksalaiset ja japsit eivät siis sovi vertaukseksi. pikemminkin "väität" että venäläisiä vastaan taistelleet suomalaiset Suomen alueella olisivat ansainneet kyseisten talipallojen kohtalon?
Myöskään Irakin armeijan sotilaat eivät olleet terroristeja taistellessaan miehittäjää vastan, sehän on niitten tehtävä, vaikka usa toisenlaista mielikuvaa maailmalle loikin.
Uutinen, näitä lisää:)
IS uutisoi useita tunteja aloitukseni jälkeen samasta aiheesta:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288672452600.html
"Saalin alla tarkka-ampuja havaitsi miehellä kone-kiväärin."
Vähän epäilen tuota, vaikka kyse ei olekaan suomennosvirheestä. Esim. tuossa Daily Mailin taiteilijan piirroksessa näkyy ihan vain rynkky. Konekiväärihän on vähän painavampi ja sen käyttäjä jää mieluummin johonkin asemiin ampumaan jalustalta, kuin rynnäköi.
Jaa, niin Iltalehti uutisoi asiasta 14.36
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014040118174200_ul.shtml
Talibanit kuitenkin ovat voittaneet sodan. Länsimaat lähtevät Afganistanissa, eivät saaneet talibaneja kukistettua. Kun miehittäjät on ajettu maasta on vuorossa länsimaiden tukema nukkehallitus, se kukistuu.
noita merkkejä on ollut ilmassa jo pitkään, päätellen siitä että taleban johtajiin on oltu yhteyksissä ja houkuteltu mukaan karzain hallintoon.
Talipallot ottavat välittömästi vallan kun länsiliittouma poistuu maasta. Mikä on siis lopputulos? Negatiivinen, hirvittävä määrä turhia kuolemia ja entistä pahempi kaaos.
On hyvinkin mahdollista, että suomalaisilla on oma osuutensa tähän laukaukseen:
http://fi.wikipedia.org/wiki/.338_Lapua_Magnum
Toinen aloitus tästä aiheesta nimittäin kertoo, mikä oli käytetty ase:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12157480
Kiitos Bushin, huumetuotanto elpyi Afganistanissa jälleen...