outoa..

vaivaa12

Kysyisin mielipiteitänne minua askarruttavaan asiaan..
Olemme olleet reilun vuoden parisuhteessa, asumme yhdessä ( molemmat 30v). Meillä oli viikko sitten pienestä jutusta paisunut iso riita, pahasti tuli sanottua jne. mieheni on muuten rauhallinen ja mukava, riitoja on aika vähän. Itse olen tulisieluinen ja osaaan sanoa pahasti ja tuntuu että vihaisena kaikki pahat sanat ja solvaukset tuntuvat niin oikeutetulilta. Miehenikin sanoi inhottavasti, itse asiassa hän sanoi ensin niin sen jälkeen annoin tulla pahemmin ..
tämän jälkeen seurasi mykkökoulua ja lähdin pariksi yökis ystäväni luo kun en halunnut olla kotonakaan hankalassa ilmapiirissä.
ero-puheitakin molemmilla tuli heitettyöä ilmaan. loukkasin miestäni suutruspäissäni niin että hänkin puhui minulle erosta poissa-ollessani. kun palasin kotiin,halusin purkaa tilannett ja pyytelin anteeksi koksa rakastan tätä miestä enkä missään nimessä haluaisi oikeasti erota.
meni jokunen päivä kunnes mies lopeti mykkäkoulun ja heltyi lepyttämis-yrityksilleni. nyt on ollut mukavaa ja samaa normaalia hassuttelua ja ydessäoloa. itse vaan ole erossa ollessani ikävöinyt kovasti joten nyt kun juuri palattiin "normaali" tilanteeseen, helpotuksen tunteesta siitä ettei erottukaan ja rakastuneen olisin halunnut enemmän hellyyttä, kainaloon käpertymistä, rakkauden sanoja ja seksiä..sovussa oltu nyt vatsa kaksi päivää, ihmettelen että miksi mies ei ehdota seksiä, itse olen rakkauttani vannotellut ym ja olin sovinnon tekijä..onko miehillä tosiaan niin etä jos on vielä surullinen tai joku riita vaivaa , niin ei halua omaa naistaan seksuaalisesti ts seksi ei kiinnosta.tmärtäisin tämän jos otaisiin riidoissa.... mutta nyt emme ole enää riidoissa..ihmettelen kun itse kaipaan seksiä ja meillä on hyvä normaali seksi elämä..mies ei puhu paljoa asioista, ts me emme pui asioita jälkikäteen.. jos joku vielä ärdyttää häntä, olisi hyvä puhua myös.. mykkökoulun aikana sanoi etten jaksa tämmöstä, ja pyysin sanomaa suoraan jos haluaa erota. vastasi ett ei halua. ihmetteen tätä nyky tilannetta, tiedän ett olen ehkä hätäinen ja pitäsi kait odottaa että aika kuluu ja normaali arki pääsee vauhtiin. miä mieltä olette?itse taas haaveilin ikävissäni sovinto-seksiä..

4

348

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täti998

      Mikset itse tee aloitetta?

      Sinuna ottaisin sen vakavasti, jos mies sanoo, ettei jaksa tämmöistä. Solvauksien kuunteleminen ja kaikenlainen draamailu voi kariuttaa suhteen. Ilmeisesti olette vielä nuoria, koeta kasvattaa itseäsi aikuisemmaksi niin ettet riidankaan aikana loukkaa toista tarpeettomasti. Toinen ei välttämättä pysty kaikkea sanottua unohtamaan. Pahat sanat vaikuttavat tietysti seksuaaliseen halukkuuteenkin. Et varmasti itsekään heti unohtaisi, jos sinua haukuttaisiin oikein kunnolla.

    • PuhuIhminen

      Tulee varmaan yllätyksenä, mutta miehilläkin on tunteet. Hyvin todennäköisesti miehesi on joko loukkaantunut sanomisistasi tai sitten hän mietiskelee niiden merkitystä tai omia tuntojaan. Jos ette juuri puhu asioista jälkikäteen, niin nyt voisi olla hyvä hetki aloittaa. Muuten totutte sellaiseen riitelytyyliin, jossa pahan riidan lopuksi asiat ikään kuin lakaistaan maton alle, jossa ne sitten jäävät jäytämään...

      Ihmisten seksuaalisissa haluissakin on eroja. Joku nauttii "sovintoseksistä", kun taas toinen tarvitsee turvallisen ilmapiirin kiihottuakseen. Joillekin voi olla vaikeaa heti riidan jälkeen kokea halua sellaista ihmistä kohtaan, joka juuri on loukannut verisesti. Mitäs, jos tekisit aloitteen - ei seksiin - vaan muunlaiseen fyysiseen läheisyyteen? Voit koskettaa, suudella tai hieroa miestäsi. Sillä tavalla olet tullut ikään kuin puoliväliin, ja voit helpommin tunnustella, onko mies vielä edes halukas läheisyyteen.

      Ai niin, ja vielä yksi juttu. Loukkasitko riidan aikana jollain tavalla miehesi seksuaalista kyvykkyyttä? Jos niin teit, niin sitten ehkä joudutkin jo oikeasti tekemään töitä miehesi halujen elvyttämiseksi.

    • sky12

      En loukannut seksuaalista kyvyttömyyttä. Itsekin sen tietää että pitäisi "rauhoittua" eikä herkästi suuttua ja takertua joka asiaan. riita lähti pienestä eli tikusta asiaa ja mieheni sanoi ensin ikävästi,ennen minua. ei tietenkään pitäisi itse alkaaa enää kasvattamaan tilanetta pahasti. olen monta päivää lepytellyt ja hieronut,lähestynyt jne. tietenkään sitä ei heti voi unohtaa,opinpahan olla tulistumatta niin kovasti..kuvittelin edellisen suhteeni jälkeen että näin kolmikymppisenä en jaksa enää riidellä,mutta uudessa suhteessa tulee uudet asiat,, mutta tiedän suurentelevani ja se dramatiikka tuleee jättää pois,kiitos hyvästä neuvosta. todella asiallisia neuvoja teiltä.häpeän riitaa ja siitä jutteleminenn tuntuu jo rasittavaltakoska siinä riidassaa ei ollut mitään järkeä,ei tiedä mitä juttelisi..mutta nyt on kaikki hyvin..ja täti998; tarkoitin siis että minä sanoin miehelle että en jaksa tämmöistä..siis pitkäaikaista mykkäkoulua ja kysyin että mitä olet ajatellut nyt ,haluatko että erotaan. ja hän vastasi että ei halua..mutta raskaita tämmöiset riidat, se vaan tahtomatta kasvoi..mutta tästä opin:)

    • pokeri

      Miksi riitelitte? Oisko jo vieraita suhteita kuvioissa tai jommalla kummalla epäilyjä semmoisesta?
      No kuitenkin, miehet ei harasta seksiä kälkättäjien kanssa, voi olla jopa korviketta saatavilla salassa.
      Jos se ois halunnut niin se ois ottanut sulta sovintoseksiä jo.
      Eikä ne ala puimaan asioita, kerran sanottu on kerran todettu ja thats it, jos et kuullut / tajunnut, niin ei voi mittään.
      Miehet ei halua erota kun voi olla turvassa ja samalla muitten kans. Nainen saa hoitaa likaisen työn eli eron, jos siltä tuntuu. Nainen saa ottaa samalla myös vastuun siitä erosta.
      Tässä muutamia faktoja miehistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      78
      1240
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      47
      940
    3. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      14
      802
    4. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      802
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      801
    6. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      149
      746
    7. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      719
    8. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      38
      709
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      64
      709
    10. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      605
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      120
      603
    12. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      598
    13. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      52
      549
    14. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      545
    15. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      171
      518
    16. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      518
    17. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      117
      503
    18. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      500
    19. YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.

      Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene
      Ähtäri
      25
      466
    20. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    Aihe