Kansanmusavaikutteet popissa

Mandie

Sydäntä lämmittää kun kansamusavaikutteita on viime aikoina ollut paljon ihan radiopopissakin. Vaikkei kaikki ole aina niin onnistuneitakaan, niin tulee olo, että musiikilla on vielä toivoa elpyä.

Erityisesti tämä oli varsin miellyttävä uutuus radiosta. Harmi kun ei löytynyt youtubesta.
http://open.spotify.com/track/1ARzD5igbZVsCD8qAOu56X

3

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selen

      Samaa mieltä! Jopa Jenni Vartiainen ja PMMP, ovat sitä tehneet, ja ehkä se rohkaisee muita artisteja, vaikken kyllä itsekään välitä kaikista. Ei kaikki fuusio aina toimi, mutta parempi sekin kuin pelkkää poppia.

      Mainitsemaltasi artistilta löytyi kyllä muita kappaleita youtubesta, ehkä huomasitkin, vaikka ne eivät ihan yhtä kansanmusiikinomaisia olleetkaan kuin tuo laittamasi. Pidin silti paljon, oli sellaista aitoutta, kiitos vinkistä! Olis kiva löytää muitakin vastaavia artisteja ja bändejä, varsinkin suomeksi. Tuli hyvä mieli.
      http://m.youtube.com/watch?v=VWlbaWmLzEU
      http://m.youtube.com/watch?v=oTrzvIUMk8o
      http://m.youtube.com/watch?v=t9BmqG7UB6g

    • kalevala ja syntikka
    • Ventin Vihtori

      Tuo Jenni Vartiaisen biisi toimii kyllä tosi hyvin. Kertosäkeessä kumarretaan kansanmusiikin suuntaan vahvasti ja samalla hyvin luontevasti. Ei synny lainkaan semmoista päälleliimattua vaikutelmaa niinkuin usein valitettavasti syntyy kun kamuelementtejä ympätään popahtaviin biiseihin. Melkein voi kuvitella JPP:n paahtamaan viuluilla taustalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      368
      13168
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      50
      4204
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4043
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      29
      3997
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      62
      3849
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3314
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3198
    8. 104
      3138
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3135
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2805
    Aihe