YRITTÄJÄ YSTÄVÄLLINEN SUOMI ,MIKÄ VITSI !!!!

Alkakaa nuoret YRITTÄJIKSI , suomessa ei ole tehty vasta kuin n. 900 KONKURSSIA tänä vuonna, joista viimeisen kuukauden aikana n.350

Melko hyvin ovat KATAINEN JA URPILAINEN pedanneet tällä hallituskaudella
nuo KOTIMARKKINAT !!!!!
14145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Suomessa on ehkä helpointa maailmassa perustaa firma. Mutta sen jälkeen sitä byrokratiaa riittääkin. Ja jossain välissä pitäisi ehtiä tekemään sitä työtä, josta asiakas maksaa palkan.

Äänestä

Ole yrittäjä suomessa hae työntekijät ulkomailta ja maksa niille 2e päivä.

Äänestä
  • Miksi maksaisin, kun työkkäristä saa täysin ilmaisia harjoittelijoita, joille kela maksaa 9 euron päiväpalkan.

    Äänestä

  • nnndldxllxdkflf kirjoitti:

    Miksi maksaisin, kun työkkäristä saa täysin ilmaisia harjoittelijoita, joille kela maksaa 9 euron päiväpalkan.

    Tavallinen yrittäjä ei saa työkkäristä yhtään harjoittelijaa.

    Äänestä

Itsemurhanyrittäjille ,kenties.

Puupäät jauhaa baskaa lämpimikseen,vaikka tietää että
liian kallista,liikaa byrokratiaa.

Ihan joku muu maa kuin tämä,missä yrittäminen kannattaa.

Jos haluaa itselleen taloudellisen itsemurhan,siitä vaan.

Äänestä

suuri ikä luokka lähtee parakaa eläkkeelle ja toinen puoli lopettavista yrittäjistä ei löydä jatkajaa eli työttömyys tälläkin saralla kasvaa.

Äänestä
  • Mutta onneksi meillä on lukuisia virkamiehiä ,apulaisia ,edustajia.
    ministereitä.

    Nämä sitten "tuottamattomalla"työllä paikkaa tuon aukon,joka
    eläkeläisistä ja yrittäjistä jää.(heh)

    Äänestä

Wahlroos ja Herlin on samaa mieltä.
Yrittäjän elämä on ankeaa suomessa...

Topi Sukari Kakkosen Kyöstin kanssa yhtyy valitusvirteen.

Äänestä

Suomi on sosialistinen työväenvaltio, yrittäjävihamielinen.

Syövät yrittäjän kuormasta kaikki: joko oitis tai sitten vähän myöhemmin.

Yritykset kaadetaan systemaattisesti veroin, byrokratian, virkamiesarmeijan (SDP) yms. keinoin

Äänestä

Ei suomessa palkat perusduuneissa ole liian korkeat. Pk-yrittäjä kyllä tulee toimeen näillä palkanmaksuilla, kun vaan palkkaa oikeat työntekijät. Pari vemppakaveria, niin työntuottavuus/palkka vaaka kippaakin helposti nurin ja hommat kusee.

Mutta sitten. Valtio kohtelee yritystä, kuin jonain rikollisjärjestönä. Pykäliä sorvaillaan kokoajan lisää ja vanhoja muutellaan kaikenaikaa niin, ettei itse sorvaajatkaan tiedä missä mennään. Aikaa ja energiaa palaa aivan luvattoman paljon kaikenlaisten lappusten ja lippusten kanssa ja auta armias, jos kielesi ei ole riittävän syvällä virkamiehen hanurissa, niin mikään ei sitten onnistu.

Äänestä

Tässä maassa on sellainen kulttuuri, että rehelliset pienyrittäjät voivat jonkin aikaa sinnitellä, mutta lopulta velkaantuvat ja kuolevat pois.

Sen sijaan ne jotka ovat tarpeeksi sutkia heti alusta alkaen ja kehittävät kieroilutaitoja sekä tietenkin korruption hyväksikäyttöä, niin lopulta niistä kaikkein epärehellisimmistä ja röyhkeimmistä tulee Wahlrooseja ja Herlinenjä, joita kaikki kansa sitten ihaillee. Ja koska nuo menestyjät edustavat Kokoomuslaista riistokapitalistin arvomaailmaa, monet keskituliset ja jopa köyhätkin äänestävät Kokoomusta tunteakseen yhteenkuuluvuutta menestyjiin.

Äänestä
  • Täällä yksi yrittäjä jonka alihankintaduunit ovat hiipumassa. Kenkää on annettava hyville työntekijöille ja valitettavasti vaikka kuinka laskee,näyttää siltä että konkurssi on ainoa vaihtoehto. Valtio työllistää yrittäjää kaikenmaailman lippusten ja lappusten,säädösten ja lakien liiankin ylimitoitetuilla kontrolleilla.Ei tule mitään.

    Äänestä

  • ei jaksa enää kirjoitti:

    Täällä yksi yrittäjä jonka alihankintaduunit ovat hiipumassa. Kenkää on annettava hyville työntekijöille ja valitettavasti vaikka kuinka laskee,näyttää siltä että konkurssi on ainoa vaihtoehto. Valtio työllistää yrittäjää kaikenmaailman lippusten ja lappusten,säädösten ja lakien liiankin ylimitoitetuilla kontrolleilla.Ei tule mitään.

    En jaksa minäkään. Irtisanon kaikki ja haen firman konkkaan. Meidän työt meni työkeskuksille, joissa ei ole palkkakuluja.

    Äänestä

  • Se on kyllä sääli, että tuollaiset kymppitonnin (vuosi tulos) kampaajatkin haksahtavat harsomaailmaan ja tuossa mielenhäiriössä äänestävät kokoomusta tai guzeniinoja sun muita hömpäkkeitä. Jotka eivät ole tehneet euronkaan hyötyä pienyrittäjien puolesta. Tiedän partureita joiden liikevaihto (ainakin paperilla) on saatu puristettua kymppitonnin pintaan.
    Eri asia tietysti kuinka paljon on jäänyt antamatta kuitteja ja kuinka paljon "peruutuksia" on yliviivattu ajanvarauskirjassa "ei se tullutkaan se asiakas" vaikka juuri lähti ulos ovesta 90 kympin permanentiissa tai 30 kympin leikkauksella, ilman kuittia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SUOMI NOU..LASKEE kirjoitti:

Alkakaa nuoret YRITTÄJIKSI , suomessa ei ole tehty vasta kuin n. 900 KONKURSSIA tänä vuonna, joista viimeisen kuukauden aikana n.350

Melko hyvin ovat KATAINEN JA URPILAINEN pedanneet tällä hallituskaudella
nuo KOTIMARKKINAT !!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu