oon siis ihan hulluna kenkiin ja jos näen jotkut ihanat niin aivan pakko ostaa oli hinta mikä tahansa VAIKKA tiedän etten tule käyttämään niitä kenkiä kuin kerran tai kaks elämässäni, omistan 26 eri kenkäparia! never enough...
onks kellään muulla tällasta pakkomiellettä? (erityisesti korkokenkiä kohtaan)
kenkäfriikki
10
1121
Vastaukset
- sneakers <3
Ei oikeastaan... mulla on vaan yli 100 paria tennareita...
- kenkäfriikkejä
Nou hätä.Normaalia.Naisella ei voi olla liikaa kenkiä:).Vaimolla yli 100 paria korkkareita ja korkosaappaita.Ollaan friikkejä molemmat,suurin osa mun ostamia.Pidän siitä kun hän nauttiia kengistä jotka olen hänelle ostanut.Joskus saatan ostaa/tilata yllärinä hänelle kengät ja nautin siitä kun hän avaa ja sovittaa uudet saappaat;9.
- Normaali kenkämäärä
Aika vähän aloittajalla on kenkiä, jos aina jos näkee ihanat kengät on pakko ostaa. Ehkä laitat niitä myös kierrätykseen tai sitten makusi on todella vaativa(ehkä onneksi). Sitten kun kenkäpareja alkaa olla sata tai enemmän, kannattaa jo huolestua. Noin pienellä määrällä mahdut vielä aivan normaaliuden rajoihin, etkä voi vielä nimittää itseäsi kenkäfriikiksi.
- Highheels09
Mä olen kans kenkäfriikki, etenkin korkkarifriikki. Aina, kun näen kaupassa alennusmyynnissä hienot korkkarit, niin tulee pakkomielle ostaa ne. Pikkanen haaste on, kun jalan koko on 41. Vaatekaapin perukoille on kertynyt jo sellainen 100 parin kokoelma. Ja niille ei juurikaan löydy käyttöä. Ai miksi? No olen mies.
- Mies minäkin
Itse nimittäisin itseäni kenkäfriikiksi, vaikka omistan taatusti alle kymmenen kenkäparia. Miksikö? No minä taas tykkään katsella ihania kenkiä naisten jaloissa. Nautin suunnattomasti nähdessäni asukokonaisuuksia, joissa kengät tulevat kauniisti esille. Joskus näitä visuaalisia täydellisyyksiä löytyy aivan tavallisista tennaritytöistä. Toisinaan taasen keski- ikäisistä naisista saappaissaan tai korkkareissaan.
- heelsit
Aika aloittelijalta kuulostaa vielä tuolla määrällä. Itselläni on korollisia (10cm tai yli) kenkiä reilusti yli sata paria ja luulen, että nykyään jo ehkä 150. Viikonloppuna tilasin taas uudet odottamaan hotelliin saapumistani sinne viikon kuluttua.
- shoess<3
muttakun kaikki kengät mitä ostan ja mistä tykkään maksaa toista sataa euroa....... Siksi mietiskelen että onko normaalia ostaa niin kalliita kenkiä vaikka tiedän että en koskaan käytä
- heelsit
Ei kovin kummoisia kenkiä saa hintaluokassa 100-200. Hyvät perusavokkaat maksaa Suomessa helposti 200-300. Jos kyseessä on nilkkuri tai saapas tahi jotenkin koristeltu kenkä, niin sitten vielä enemmän. Kalliimman luokan merkkiavokas maksaa noin 500. Alennusprosentitkin Suomessa ovat niin surkeita, ettei viitsi edes mainita. Parempi ostaa kaikki vaan ulkomailta. Muutenkin täällä korot ovat yleensä liian matalia.
- pimatsuuu
jep, ulkomailta kannattaa ostaa. Ostin kerran aivan ihanat ed hardyn korallin väriset korkkarit jossa on tiikeri
- Korkkarit kunniaan!
Korkokenkiin ja saappaisiin tykästyneet tytöt/naiset on pop, ei munkaan mielestä naisella voi olla liikaa kenkiä, vaikka olen mies. Sitten vaan erillinen kenkähuone niille jos ei mahdu muualle. Käyttäkää vaan ihmeessä naiset korkokenkiä se on kaunista katseltavaa, mutta älkää tuhotko jalkojanne :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191622
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35849Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29829Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?35730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42689Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653