Ateistit ottavat mielettömän riskin

Jeesus pelastaa

Ateistien ottama riski epäuskossaan ja siinä että he eivät hyväksy Jeesusta syntiensä sovittajaksi, on mieletön. He eivät voi olla ikinä varmoja siitä että Jumalaa ei ole. Kristinusko on maailman suurin ja menestynein uskonto joka sekin kertoo kristinuskon olevan todennäköisimmin ainoa oikea uskonto. Raamatun kirjat kuten varsinkin Uuden Testamentin kirjat ovat historiallista tekstiä ja todistavat kristinuskon totuuden puolesta. Myös lukemattomat määrät ihmisiä kokevat Jumalan elämässään ja selittämättömiä ihmeitä, kuten parantumisia tapahtuu seurakunnissa ympäri maailmaa. Ja mikä on ateistien kohtalo jos kristinusko olisi totta? Se on Raamatun mukaan ja myös muiden lähteiden mukaan ikuinen piina helvetissä.

Raamattu ei anna tarkkaa kuvausta helvetistä. Se tekee kuitenkin selväksi sen että helvetti on ikuisen kauhun ja kärsimyksen paikka. Raamatun tunnetuimmat helvettiä koskevat jakeet löytyvät Danielin kirjasta ja Matteuksen Evankeliumista.

Dan.12:2 "Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen."

Matt.25:46 "Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."

Matteuksen Evankeliumin 25:46 luetaan Suomen jokaisessa kirkossa tuomiosunnuntaina.

Raamatun ulkopuolisten lähteiden tarkat kuvaukset helvetistä ovat shokeraavan yhdenmukaisia. Varsinkin kun otetaan huomioon että Raamattu ei anna tarkkaa kuvausta helvetistä, joten se ei ole voinut olla ihmisten kertoman pohjana. Katolisen kirkon tunnustamista ihmeistä suurin on toukokuun 1917 Neitsyt Marian ilmestys. Silloin kymmenet tuhannet ihmiset näkivät Portugalissa Fatiman kaupungin taivaalla yliluonnollisen valoilmiön ja kolme lasta kertoi saaneensa ilmestyksen Neitsyt Mariasta ja ennustuksia tulevaisuudesta sekä tietoa mm. helvetistä. Lasten kertoman mukaan Neitsyt Maria loi heille näyn jossa maapallon sisällä oli ihmisiä palamassa ruumiillisessa muodossa tuskassaan ja jossa oli erilaisia demoneita eläinten muodoissa. Myös useat ihmisten kokemukset ovat hämmästyttävä yhdenmukaisia helvetin suhteen. Esimerkkeinä voi sanoa Bill Wiesen, Kenneth Haginin ja Mary Katherine Baxterin kokemukset.

Bill Wiesen kokemus on varmasti tunnetuin kuvaus helvetistä. Yhdenmukaisuudet muihin useisiin kymmeniin julkisuudessa olleisiin kertomuksiin ovat ällistyttävät. Helvetti sijaitsee maapallon sisällä. Ihmiset ovat siellä ruumiillisessa muodossa. Demonit jotka ovat henkiolentoja (langenneita enkeleitä) esiintyvät siellä monissa eri muodoissa, pääasiassa eläiminä kuten käärmeinä, hämähäkkeinä, matoina jne. ja myös tunnistamattomina hirviömäisinä olentoina. Siellä on pimeää, hirveän meluista ihmisten kauhun ja tuskan huudoista ja hirveä lemu. Kuumuus on valtava, aistit ovat siellä vielä tarkemmat kuin ruumiillisessa kehossa ja kipua voi tuntea vielä enemmän. Osassa helvetin alueista palaa tuli mutta osa alueista on myös kiinteätä maaperää jota ympäröi pimeys.

Helvetti on niin kauhea paikka että vaikka todennäköisyys sinne joutumiseen olisi pienikin niin ateistina oleminen on mielettömän riskin ottamista. Kaiken lisäksi kristinusko on vielä erittäin todennäköisesti totta ja ainoa oikea uskonto.

Bill Wiesen kokemus helvetistä:

http://www.tv7.fi/vod/player/?program=2317

Yksinkertainen selitys sille miksi ikuinen rangaistus on oikeudenmukainen:

http://www.youtube.com/watch?v=V5G0YnrPPzo

46

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eiköhän se isompi riski ole olla kristitty, kun niitä jumalia on tuhansia niin eikö se isompi riksi ole valita yksi kun voi olla väärässä kun olla enempi kriittinen todisteiden suhteen ja pistää jumala vastuuseen jutuistansa.

      • Tietokone sekoilee omiansa!!

        Eiköhän se isompi riski ole olla kristitty, kun niitä jumalia on tuhansia niin eikö se isompi riski ole valita yksi Jumala kunse voi olla väärä jumala kun olla enempi kriittinen todisteiden suhteen ja pistää sen oikean jumalan todistamaan itsensä.


      • Jeesus pelastaa
        satan kirjoitti:

        Tietokone sekoilee omiansa!!

        Eiköhän se isompi riski ole olla kristitty, kun niitä jumalia on tuhansia niin eikö se isompi riski ole valita yksi Jumala kunse voi olla väärä jumala kun olla enempi kriittinen todisteiden suhteen ja pistää sen oikean jumalan todistamaan itsensä.

        Sinäkin valitset missä ikuisuutesi vietät.


      • Jeesus pelastaa kirjoitti:

        Sinäkin valitset missä ikuisuutesi vietät.

        Ehkä vietän ikuisuuden arkussani kuten sinä kunnes 25-vuoden päästä sekin kaivetaan ylös, heitetään tunkiolle ja korvataan toisella kiitokset siitä rahan ahneelle kirkollenne.


      • viittit valehdella
        satan kirjoitti:

        Ehkä vietän ikuisuuden arkussani kuten sinä kunnes 25-vuoden päästä sekin kaivetaan ylös, heitetään tunkiolle ja korvataan toisella kiitokset siitä rahan ahneelle kirkollenne.

        Taas ihan väärää, tarkoitushakuista provokaatiota, millä ei ole mitään todellisuusperää!

        Trolli!


      • jkljfdkjjfhsiohfoi
        viittit valehdella kirjoitti:

        Taas ihan väärää, tarkoitushakuista provokaatiota, millä ei ole mitään todellisuusperää!

        Trolli!

        "Taas ihan väärää, tarkoitushakuista provokaatiota, millä ei ole mitään todellisuusperää!

        Trolli! "

        Kuvailet omien vietiesi sisältöä? :D



    • Riskienhalinan osalta täytyy todeta, että ensin sinun tulisi osittaa todeksi kaksi asiaa: jumalia on ja jumala on nimenomaan Kristinuskon Jumala. Sitten tämä liikahtaa hiukan eteenpäin...

    • Edelleenkin on turhaa pelotella heIvetillä ihmisiä (ja eläimiä) jotka eivät usko siihen.

      Hyvä silminnäkijäkuvaus niin taivaasta kuin heIvetistä on Robert A. Heinleinin kirjassa Tuomiopäivän komedia. itte.piru voinee vahvistaa Heinleinin kertomuksen heIvetistä jos hallintohommiltaan ennättää.

      • pahuslainen

        Ei h_lvetillä peloitella. Pitäähän ateistien tietää minne ovat menossa.


      • vain tyhjä sana
        pahuslainen kirjoitti:

        Ei h_lvetillä peloitella. Pitäähän ateistien tietää minne ovat menossa.

        Missä se helveti on? Voisin vaikka tripin ottaa sinne. Niin päin persettä tämän palstan anti, että ei voi mennä pahemmaksi.


    • Minua käy nyt vähän sääli uskista. Luuletko tosiaan että ihmisen henkielämä on niin robottimainen elämä kuin sinun valitsemasi maanpäällinen. Huomaatko miten yksitoikkoinen on tarinasi? Luuletko että ihmishengen matkat ovat noin rajoitteisia että yhden ihmisen helvetti kokemus tuhansien muiden kokemuksista rajan toisella puolella on niin merkittävää että se on otettava esille ateisti palstalla. Se kuuluu sinun uskontoosi kokonaan, sinun aatteisiisi ja unelmiisi totuudesta.

      Henki on vapaa liikkumaan missä haluaa, jos hengen tarvitsee nähdä teidän mielikuvitushelvettinnekin niin se saa nähdä sen, hengelle on kaikki mahdollista. Sielu ON AINA VAPAA SIIRTYMÄÄN PAIKASTA TOISEEN, ÄÄRIMMÄISYYDESTÄ TOISEEN koska sielulla on oma valinta, osaamme valita. Nyt sinä uskis varmasti ärkästyt mutta näin on asia. IHMINEN ON VAPAA ja IHMISEN HENKI ON VAPAA liikkumaan missä haluaa, milloin haluaa, tulla ruumiiseen milloin haluaa. SINULLA ei ole mitään valtaa sanoa siihen yhtään mitään koska KENELLÄKÄÄN ei ole valtaa toisen sielun ylitse,
      seuraavassa on sinulle yksi esimerkki tosiasiaoista mitä voi tapahtua kuoleman jälkeen.

      • Ihan dille

        Mitä vittua sä koitat säätää muka viisaampana ateistina hengistä sun muusta potaskasta?


    • What Happens When We Die
      by Claudia McNeely

      I have been asked to explain what I know about what happens when we die. I have done lots of Readings where I contacted loved ones on the Other Side. The information I have received from them has been very interesting. I have also had my daughter, Samantha, tell me a lot about her experiences with crossing over.

      In the Christian religion, we are taught that when we die there will be pearly gates, streets paved with gold and Angels with trumpets. This sets people up for much confusion when they die and that is not what they see.

      When a person dies, they usually find themselves standing outside their body looking at it and wondering what is happening to them. It seems to them that they are still right here. They can see all that is going on but other people don't seem to see them. They can't make themselves heard. They don't understand what has happened, they don't feel any different. They think they are still alive. It can be very scary if you are expecting the Christian heaven.

      Many times, these souls will connect to the first human they see. This is how a possession can occur. They don't know what else to do, so they connect to a human form so they can survive. They do not mean any harm, they just don't know what they are supposed to do.

      Usually, Angels will appear to the person, but many people are afraid of Angels and don't want them around. The Angels cannot interfere, only help the person cross over if the person wants it. If the person doesn't know that they need to go with the Angels, they don't know what the Angels are there for.

      Many times, our loved ones who have already crossed over will meet us, but if the person has never met Uncle George, they will have no reason to want to follow him anywhere. This can leave the person stuck in this dimension. I have worked with souls who after 20 years still had not crossed over out of fear.


      Other souls will instinctively know that they need to cross over. They will go with Uncle George or the Angels who come for them. There is usually a great homecoming party when the person arrives on the Other Side.

      If a person was ill before they died, or took a lot of drugs, they will enter a hospital on the Other Side to be healed. They may have so many drugs in their system that they don't realize they are dead for several days, until the drugs leave their energy field. Their energy body will be healed of whatever dis-ease they had.

      After a person dies, they will usually visit their family members. They want to make sure that their loved ones will be ok. They want us to be happy for them. This was the main thing we heard from Samantha after she left her body. She did not want us to grieve for her, she wanted us to be happy that she was released from her body. I tried to explain to her that we needed to grieve, but she could not understand why.

      They will always attend their funeral. They want to see who shows up and what is said about them. They also want to be there to comfort their loved ones.

      After death, the soul is instantly transported to wherever they think of. If they think of a loved one, they are instantly with them. If they think of fishing, they are instantly sitting on a river bank fishing.

      The soul will create its own version of heaven. For Samantha, it was an English Manor. For one young man I spoke with, it was a hunting cabin. For another young man it was a cattle ranch. We all get to create whatever will be heaven for us.

      Samantha spent a lot of time when she first died partying and drinking, because she was not able to do any of that in her disabled body. That was her heaven.

      Although I have never spoken to anyone who was in 'hell' or who had negative events happen to them when they crossed over. Since we can create anything we want, I am sure that can be created if the person feels they deserve it.

      After being on the Other Side for a while and settling in, the soul is expected to choose a 'job'. Some choose to work with babies who cross over, rocking them and loving them. Others choose to help teens, or the elderly. Some prefer to work with animals.
      After a time, the soul can choose to reincarnate. This can be as short as days after the body dies or centuries later. It is all the choice of each soul. The soul chooses the lessons that it wants to experience in their new lifetime. They choose what sex they will be, who their parents will be, etc.

      When someone close to you dies, always say a prayer for them. Ask the Angels to help them to their next level of development so that the Angels will be able to help them. Give them the assistance they need to move on easily.

      Claudia McNeely
      http://www.askclaudia.com/

    • M@k3

      Mafiapomo tekee sinulle tarjouksen josta ei kannata kieltäytyä.

      • taivaallinendiktaatt

    • Aloittaja on siis ottanut tietoisen riskin joutua kiirastuleen, koska ei kuulu katolisiin jotka ovat lukumäärältään ovat menestyneimpiä kaikista kristityistä.



    • Harjoitusta.

      Ateistien kannattaisi ruveta harjoittelemaan tulevia olosuhteita varten. Hankkikaa matoja, käärmeitä ja hämähäkkejä ja piehtaroikaa niiden seassa ja harjoitelkaa myös kestävyyttänne tuleen paistattelemalla takapuoltanne nuotiossa.

      • Kasvamista

        Tai sitten uskovaisten kannattaisi jo vihdoin hyväksyä se, että jonain päivänä he ovat ikuisesti kuolleita. Jeesus ei tule, oletko valmis?


      • satujahve

        miksi jumala tuomitsisi käärmeet, madot ja hämähäkit helvettiin? onkohan tällä jumalalla kaikki enkelit taivaassa? :D


      • Miksi pitäisi harjoitella? taivaassahan ne madot, kärmeet ja hämäkkäkit odottavat teitä uskovaisia.


      • sinä ymmärtämätön
        satujahve kirjoitti:

        miksi jumala tuomitsisi käärmeet, madot ja hämähäkit helvettiin? onkohan tällä jumalalla kaikki enkelit taivaassa? :D

        käärmeet, madot ja hämähäkit helvetissä eivät ole oikeita eläimiä vaan demoneita eli langenneita enkeleitä.


      • -------
        satan kirjoitti:

        Miksi pitäisi harjoitella? taivaassahan ne madot, kärmeet ja hämäkkäkit odottavat teitä uskovaisia.

        belial_666 on palannut palstalle.


      • ------- kirjoitti:

        belial_666 on palannut palstalle.

        ???


      • satujahve
        sinä ymmärtämätön kirjoitti:

        käärmeet, madot ja hämähäkit helvetissä eivät ole oikeita eläimiä vaan demoneita eli langenneita enkeleitä.

        satuhelvetin, satueläimet? :D miten aikuinen ihminen voi uskoa moiseen lapselliseen roskaan :D


      • jaaaaaaaa

        Miksi? Eihän kuoleman jälkeen ole kehon tuntoaistia?


      • kauhujen paikka
        satujahve kirjoitti:

        satuhelvetin, satueläimet? :D miten aikuinen ihminen voi uskoa moiseen lapselliseen roskaan :D

        vielä se sinäkin huomaat olevasi siellä tuomion paikassa jos et käänny. sano minun sanoneeni.


      • taas kävi ilmi
        kauhujen paikka kirjoitti:

        vielä se sinäkin huomaat olevasi siellä tuomion paikassa jos et käänny. sano minun sanoneeni.

        Pelosta se uskovainen uskoo eikä rakkaudesta vaikka toisin väittää.


      • isotäti
        jaaaaaaaa kirjoitti:

        Miksi? Eihän kuoleman jälkeen ole kehon tuntoaistia?

        Kristityn mukaan kuolemassa ruumis jää maan sisään ja henki matkaa minne nyt matkaakin. Tai jää yläilmoissa liitelemään. Mitä tapahtuu kun esim. ateistin henki joutuu helvettiin? Miten madot ym. piinaavat henkeä joka ei ole mitään materiaa. Mistä henki saa ruumiin, jota voidaan kiduttaa.

        Tai sitten olen ymmärtänyt kaiken väärin teidän opistanne.


    • joo-o

      Mikä on ketjun aloituksen pointti, varsinkin kun rangaistus on kuulemma oikeudenmukainen?

    • marddyyri

      tilastotieteellisesti jumalaa kannattaisi palvoa vaikka todennäköisyys sille olisi 0,00000001%, jos palkkana on ikuinen elämä.

      Mutta toisaalta, kuin marttyyri, ateisti kapinoisi tyrannia vastaan. En sitä tyrannia palvoisi vaikka olemassa olisi, jota sinä kutsuisit jumalaksi. Ainoa ero minulla ja marttyyrilla on, on se että minä en mene taivaaseen. Olen siis kovempi jätkä kuin yksikään teidän marttyyrinne.

      • Tilastotieteellisesti kannattaisi kai varmuuden vuoksi palvoa kaikkia jumalia. Ei sitä koskaan tiedä...

        "Käänny aina vieraiden jumalien puoleen. Niiden puheille pääset jonon ohi." - Stanislaw Jerzy Lec


    • ihan noin ohimennen

      Jos mä olen Jeesukselle kovinkin tärkeä niin tulkoon kaikin mokomin pelastamaan. Eipä vaan ole kuulunut eikä näkynyt. Ei taida kiinnostaa.

    • taivasateisti

      Itse asiassa ateismi on se kaikkein järkevin vaihtoehto. Perustelen.
      Olettaen, että jumala, millainen muilta ominaisuuksiltaan onkaan, on älykäs. Älykäs jumalan täytyy olla kyetäkseen luomaan maailmankaikkeuden. Voiko kuvitella älykkään olennon haluavan luokseen taivaaseen olentoja, jotka eivät ole älykkäitä, vaan uskovat sokeasti jonkun sienipöllyssä näkyjä nähneen poppamiehen tarinoihin? Eipä tietenkään. Millaisia olentoja älykkään jumalan sitten voisi kuvitella tahtovan luokseen taivaaseen ikuisiksi ajoiksi? Tietysti edes jossakin määrin kaltaisiaan älykkäitä, jotka osaavat kyseenalaistaa kaikkia tarinoita ja uskomuksia. Olentoja jotka tutkivat havaitsemaansa todellisuutta sellaisena kuin se näille olennoille näyttäytyy heidän aistiensa ja teknologiansa kautta. Mikään jumaluus ei ole koskaan näyttäytynyt ihmiselle millään todettavalla tavalla, joten ateistien tulkinta tästä todellisuudesta on havaintojen mukainen, eli jumaluuksia ei ole havaittu. Niinpä ateistit ovat todennäköisimmin niitä, jotka älykäs jumala tahtoo luokseen ikuisesti. Eivät ne jotka uskoivat sokeasti ymmärtämättä mistään mitään ja kyseenalaistamatta mitään.

      • "Voiko kuvitella älykkään olennon haluavan luokseen taivaaseen olentoja, jotka eivät ole älykkäitä, vaan uskovat sokeasti jonkun sienipöllyssä näkyjä nähneen poppamiehen tarinoihin? Eipä tietenkään. Millaisia olentoja älykkään jumalan sitten voisi kuvitella tahtovan luokseen taivaaseen ikuisiksi ajoiksi? Tietysti edes jossakin määrin kaltaisiaan älykkäitä, jotka osaavat kyseenalaistaa kaikkia tarinoita ja uskomuksia. Olentoja jotka tutkivat havaitsemaansa todellisuutta sellaisena kuin se näille olennoille näyttäytyy"

        Samoin ajattelen itsekin (ateistina). Jotkut oikeuttavat "Jumalan rankaisut" eli elämässä sattuvat epäoikeudenmukaisuudet sillä, että olemme Jumalan kokeessa mukana, ja Jumala haluaa nähdä, miten reagoimme asioihin. No miksi sitten olla reagoimatta? Eikö omana itsenään toimiminen antaisi Jumalalle paljon enemmän tietoa ihmisten tavasta reagoida eri tilanteisiin?

        Uskovaisten päätön, epälooginen ja joskus täysin oikeudentunnoton tapa toimia tilanteissa ei palvele siinäkään tapauksessa, että Jumala haluaisi testata, miten vastustamme pahuutta. Pahuuteenhan monet "tosiuskovat" toimissaan nimenomaan sortuvat, jos suurelta yleisöltä kysytään. Nähty kerta jos toinenkin tälläkin palstalla.

        Ps. Puhumattakaan siitä, että Jumalan sanotaan olevan kaikkitietävä, jolloin hänen ei tietenkään tarvitse tehdä kokeita asioita selvittääkseen ;)


    • jeesus lastaa

      "Ateistit ottavat mielettömän riskin"

      Uskovaiset ottavat mielettömän riskin, koska eivät usko
      kuin yhteen jumalaan. Varmistakaa oma pelastumisenne
      uskomalla kaikkiin tuhansiin jumaliin. Esimerkiksi Aasa
      tulee yöllä ja tekee sinulle pahoja, kun Jumala nukkuu
      eikä ennätä vahtia sinua. Myös Allahilla on metkut mielessä
      ja Buddha kyttää vuoroaan. Varokaa vain uskovaiset!

      • 5+12

        "Buddha kyttää vuoroaan"

        Nepalilainen prinssi Siddhartha Gautama ei todellakaan kyttää enää mitään, koska hän kuoli jo noin 2500 vuotta sitten.


      • jeesus lastaa
        5+12 kirjoitti:

        "Buddha kyttää vuoroaan"

        Nepalilainen prinssi Siddhartha Gautama ei todellakaan kyttää enää mitään, koska hän kuoli jo noin 2500 vuotta sitten.

        Nyt kyllä narraat. Buddha on yhtä eloisa kuin Jumalakin.


      • ,,,

        Siddharta, se tunnetuin Buddha, on siitä erilainen että hän ei vaatinut uskoa itseensä eikä uskoa jumaliin. Tosin siinäkin uskonnossa on erilaisia suuntauksia, esim. puhtaan maan buddhalaisuudessa rukoillaan Amitaba-buddhaa että pääsisi paratiisiin.


    • zeus suuttuu

      Aloittaja otat hirvittävän riskin, kun et usko Zeuksen? Rangaistuksena Zeus kiduttaa sinua salamoilla ikuisesti..Oletko nyt varmasti valinnut oikean jumalan niistä 3000 muusta??

    • Jdks

      Ei vittu mitä paskaa :DDDD

    • en usko siis palan?

      Uskovat ottavat valtavan riskin. Tämän palstan uskovaisten mukaan kun todellisia kristittyjä ei ole ollut historian aikana kuin kourallinen joten olette jo oletuksena ollut aina vähemmistöuskonto. Ehkä joku isompi uskonto onkin oikeassa ja te joudutte helvettiin tai ette pääse summerlandiin, nirvanaan tms. Mites sitten suut pannaan?

    • Aada Agnostikko

      Kostavaan ja ikuisesti kiduttavaan jumalaan en usko.Mikäli jonkinlainen rakkauden jumala sitten olisi,ei hänellä kovin kummoisia vaatimuksia ihmiselle voi olla.Ihan mielelläni näkisin,kokisin jakohtaisin Jumalan, mutta ei ole näkynyt.
      Ikuinen kidutushelvetti onyksi suurimmistä syistä jotka johtivat kohdallani uskosta luopumiseen,että ei se pelottelu ihmisiä niissä seurakunnissa pidä.

      • Onhan se riski kaikilla, sillä eihän sitä voi tietää mikä uskonto tai Jumala on se oikea. Paras kun ei usko mihinkään. Riski ei sillä paljon suurene.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5504
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      53
      1555
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      14
      1013
    4. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      52
      937
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      64
      920
    6. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      878
    7. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      857
    8. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      58
      828
    9. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      49
      806
    10. Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!

      JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille
      Maajussille morsian
      10
      785
    Aihe