Elektroniset viilat vs. normaalit viilat

julelei

Tiedättehän niitä käteen sopivia akku käyttöisiä tai suoraan verkkovirrasta energiansa saavia elektronisia manikyyri laitteita, joissa on vaihdettavat päät viilauksen tarpeen mukaan?
Ne jotka asiasta jotain tietävät kuulopuheista, kokemuksesta tai ammattinsa takia, sekä tietysti ne jotka haluavat pohtia asiaa ja esittää lisäkysymyksiä, voisivat kertoa mielipiteensä seuraavaan.
Kumpi toimii paremmin AHKERASSA kynsienlaitossa elektroniset viilat vai vanhat kunnon "tavalliset" viilat?
Ahkeralla tarkoitan sitä, että kynsiä laitetaan ns. säännöllisesti ja suhtkoht usein, ja HUOM. viilausta tarvitsevät myös tipit.

Kysymys sai alkunsa, koska itse omistan elektronisen manikyyrilaitteen, joka on toiminut pari vuotta loistavasti, mutta jonka teho on alkanut pikkuhiljaa hiipua, mutta ei ole ollut kovin ahkerassa käytössä. Ja miettiessäni etten ole nähnyt tälläisiä koneita ammattilaisten käytössä vaan he käyttävät usein ns. normaalia viilaa.

Ja mietin miksi. Koneet eivät ehkä ole edullisimmasta päästä, mutta nopeuttaisivat/helpottaisivat työtä huomattavasti. Onko syy sitten kestävyydessä?
Kestävätkö tälläiset elektroniset laitteet ahkeraa käyttöä ja tippien viilausta?

Siitä päästään asiaan, kerro toki mielipiteesi !

1

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • File

      Kaikki ammattilaiset käyttävät sähköviilaa. Toisaalta tiettyjä juttuja on helpompi tehdä käsiviilalla. Ja jos viilattavaa ei ole paljon, ammattilainen usein oppii levittämään massan taitavammin kuin harrastelija koska tekee enemmän. Niin nopsastihan sen käsinkin viilaa. Olkapäähän ottaa jos täyspäiväisesti käsin viilaa.
      Asiakkaan kannalta tällä ei tulisikaan olla merkitystä kumpaa tekijä käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      89
      5095
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      4012
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      23
      2073
    4. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1775
    5. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1717
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1414
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      26
      1185
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1006
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      971
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      960
    Aihe