Elektroniset viilat vs. normaalit viilat

julelei

Tiedättehän niitä käteen sopivia akku käyttöisiä tai suoraan verkkovirrasta energiansa saavia elektronisia manikyyri laitteita, joissa on vaihdettavat päät viilauksen tarpeen mukaan?
Ne jotka asiasta jotain tietävät kuulopuheista, kokemuksesta tai ammattinsa takia, sekä tietysti ne jotka haluavat pohtia asiaa ja esittää lisäkysymyksiä, voisivat kertoa mielipiteensä seuraavaan.
Kumpi toimii paremmin AHKERASSA kynsienlaitossa elektroniset viilat vai vanhat kunnon "tavalliset" viilat?
Ahkeralla tarkoitan sitä, että kynsiä laitetaan ns. säännöllisesti ja suhtkoht usein, ja HUOM. viilausta tarvitsevät myös tipit.

Kysymys sai alkunsa, koska itse omistan elektronisen manikyyrilaitteen, joka on toiminut pari vuotta loistavasti, mutta jonka teho on alkanut pikkuhiljaa hiipua, mutta ei ole ollut kovin ahkerassa käytössä. Ja miettiessäni etten ole nähnyt tälläisiä koneita ammattilaisten käytössä vaan he käyttävät usein ns. normaalia viilaa.

Ja mietin miksi. Koneet eivät ehkä ole edullisimmasta päästä, mutta nopeuttaisivat/helpottaisivat työtä huomattavasti. Onko syy sitten kestävyydessä?
Kestävätkö tälläiset elektroniset laitteet ahkeraa käyttöä ja tippien viilausta?

Siitä päästään asiaan, kerro toki mielipiteesi !

1

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • File

      Kaikki ammattilaiset käyttävät sähköviilaa. Toisaalta tiettyjä juttuja on helpompi tehdä käsiviilalla. Ja jos viilattavaa ei ole paljon, ammattilainen usein oppii levittämään massan taitavammin kuin harrastelija koska tekee enemmän. Niin nopsastihan sen käsinkin viilaa. Olkapäähän ottaa jos täyspäiväisesti käsin viilaa.
      Asiakkaan kannalta tällä ei tulisikaan olla merkitystä kumpaa tekijä käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe