Miten elättää ulkomaalainen?

Rahat vähissä

Aattelin tuoda taikkunaisen tänne Suomeen, kun jatkuva matkustaminen käy lompsan päälle. Mitenkäs se mahtaa mennä tuon rahan kanssa, että minkälaisia avustuksia valtio/kunta minulle/meille tarjoaa tämän naisen elättämiseksi. Kotoutumistuki on tiemmä harkinnanvarainen, mutta kaippa sillä yhdelle pienelle naiselle eväät ostaa.

Työtä ei ihan heti taida saada kun ei osaa sanaakaan suomea.

5

365

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoidokiksi

      Fiksu mies, kun mietit tätä jo nyt. Kaikki ei tajua, että ne seuranaiset on itse elätettävä.

    • T:gin Kekkeruusi

      ÄLÄ TUO TÄNNE JOS TÄÄLLTÄ TÄYTYY KYSELLÄ!

      OLI SUHDE MINKÄLAINEN TAHANSA JA PUOLISO MISTÄ TAHANSA KYLLÄ OMAN LOMPUUKIN PITÄÄ RIITTÄÄ

    • 7vuotta kokemusta

      Thaimaa on hymyn maa, ei välttämättä Suomi ! " rikkaan" farangin kanssa ulkomaille muuttava baarityttö, (jonka tietenkin suurin osa on tavannut jossain muualla kun baarissa :-) ) Ensimmäinen sääntö on säästää tai lähettää kotiinsa tuo kotoutustuki ja kaikki muutkin omat rahansa. "Rikas äijä" tietenkin huolehtii asumis ja muista kuluista omalla palkallaan.

      Vaikka jossain thaimaa aiheisissa oppaissa, kehoitetaan olemaan ostamatta arvostusta rahalla, niin vaimosi perheen keskuudessa arvostuksesi kuitenkin jotenkin katoaa, jos ei sitä kahisevaa jostain syystä olekkaan riittävästi. Ja tietenkin vastaavasti taas nousee, jos sitä rahaa tuntuu olevan. Thaimaalainen nainen lähtee ulkomaalaisen matkaan, 99% siksi että hän ja hänen " oikea perheensä" joka asuu thaimaassa vaurastuisi.

      Kokemuksesta voin kertoa, että 2 ensimmäistä vuotta juokset virastoissa ja hoidat kaikki hänen lupa-asiat ,kielen opiskelu hakemukset ja työkkäri asioinnit. Kannattaa varautua, että joutuu silloin tällöin ottamaan vapaapäivän omista töistä hoitaakseen vaimon asioita Töitähän hän ei pariin vuoteen saa, kun ei osaa kieltä, eikä ole laitoshuoltajan ammattitutkintoa ;-). Meillä aktiivinen kielenopiskelu kesti 2vuotta, Sitten vaimon poikakin tuli suomeen. Sitten alettiin puhumaan pojan kanssa sitä omaa äidinkieltä kotona, ja oli saatu kielikoulusta sen verran thaimaalaisia uusia kavereita, joiden kanssa puhutaan puhelimessa 1-2h päivässä. ja kierrellään päivät kirppareita, pelaamassa peliautomaatteja. Suomenkieltä ei enää tarvinnut opiskella. Vuoden koulutustauon aikana, ei enää uutta opittu ja jo opittujakin sanoja alkoi unohtua.


      Kiteytettynä.. Taikut on ahkeria ja työnantajat palkkaavat heitä mielellään, jos kieli on kohtalaisesti hallussa. Kodin hoitavat kiitettävästi, Läheskään kaikki eivät halua opiskella uutta ruokakulttuuria ja maistella uusia ruokia, ainakaan samassa suhteessa missä haluavat sinun maistelevan heidän ruokiaan Thaimaassa. Joten on hyvä totutella syömään thaimaalaisia ruokia päivittäin, säästää kuluissa kun ei tarvi tehdä kahta ruokaa joka päivä.

      Optimi on,että voit itse työllistää muijasi. Kannattaa myös muistaa että suurinta osaa heistä ei kiinnosta rahallinen osallistuminen yhteisen taloutenne hoitoon. Kannattaa muistaa nämä, ja verrata kannattaako tämä kaikki muutaman kuukauden- vuoden kestävän kiihkeän sänkyelämän takia. Silloin on seksuaalinen uutuusviehätys jo loppunut ja elämä on pelkkää arkea. Rahaa pitää olla jos tohon hommaan ryhtyy. Itseni lisäksi tunnen muitakin Thai- Suomi pareja. Onnellisimpia ovat ne, jossa hyvin tienaava hissukkamies pystyy muijansa taloudelliset vaatimukset kiitettävästi täyttämään. Sekä Suomessa olo ajan, että Sitten kun muutatte thaimaahan sinun rakennuttamaasi hienoon taloon.

      Thaimaalaiset ovat muuten luonteeltaan aika kateellisia, rahan ja omaisuuden perässä juoksijoita. Vaikka muutaman kerran jossain Pattayalla käynyt "vanhapoika" Ei sitä millään voisi uskoakkaan.. Onnea kuitenkin valintoihisi.

    • Asian lover
      • phatong beach

        Joo, perustakaa oma palsta pliis. On niin tylsiä juttuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      192
      2689
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      276
      2438
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      34
      2301
    4. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      211
      2287
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1404
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1234
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1209
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1082
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1050
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      967
    Aihe