asiallisia vastauksia

14veetyttö

Oon 14 vuotias ja käytän meikkinä meikkivoidetta (paikoittain), puuteria, ripsaria ja todella harvoin eyelineriä.
Mun meikkivoide on: Rimmelin stay matte, sillä saan peitettyä hyvin suurimman osan finneistäni, mutta haluaisin vähän nestemäisemmän meikkivoiteen, osaisiko joku kertoa mikä olisi suht halpa ja aika nestemäinen (ei kuitenkaan sellasta vettä).
Kiitos ihan kauheesti jos joku osaisi auttaa :)

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meikkitaiteilija

      Hei! Esimerkiksi L'Oreal True Match voisi sopia sinulle. Koostumus on juoksevaa ja on helposti levitettävää, lopputulos on satiini - ei matta, eikä kiiltävä. Isompiin ongelmakohtiin voit laittaa päälle peitevoidetta. Näin lopputuloksesta ei tule liian raskas, kun luonnollinen iho kuultaa läpi, eikä liian paksu meikkikerros koko kasvoilla tee maskimaista efektiä. True Matchilla on myös hyvät peitevoiteet.

      • gs e t

        True Match on kyllä aika paksua..? Sellaista jankkimaista. Minulle tuli mieleen Isadoran High Performance, joka on aika nestemäistä (mutta ei niin vetistä kuin esim. Nars Sheer Glow), mutta peittää hyvin.


      • Meikkitaiteilija
        gs e t kirjoitti:

        True Match on kyllä aika paksua..? Sellaista jankkimaista. Minulle tuli mieleen Isadoran High Performance, joka on aika nestemäistä (mutta ei niin vetistä kuin esim. Nars Sheer Glow), mutta peittää hyvin.

        Ei mielestäni. Aloittaja sanoi, että ei halua liian vetistä, mitä taas edustaa esimerkiksi Chanel Vitalumiere Aqua ja Estee Lauder Invisible Fluid.
        Esim. Revlon Clorstay on paksua ja sen levittämisessä tarvitsee olla nopea. Colorstay nimensä veroisesti myös pysyy sen jälkeen, kun sen on levittänyt. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      165
      9405
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      348
      7133
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      105
      6052
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      165
      4027
    5. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      17
      3839
    6. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      75
      3523
    7. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      81
      3449
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      35
      3308
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      191
      2950
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      13
      2077
    Aihe