Krimin operaation jälkeen oli hieman rauhallisempi kausi Ukrainassa, mutta nyt Hitleriksi itseään luuleva Putler (entinen Putin) alkaa taas käynnistellä jatkohyökkäystä Itä-Ukrainassa. "Sotaharjoitukset" siis jatkuvat Ukrainan rajoilla, sillä Putler haluaa valloittaa lisää maata. Näinhän se Hitlerkin aikoinaan menetteli, mutta lopulta noutaja tuli hänellekin.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014040618190312_uk.shtml
http://yle.fi/uutiset/venaja-mieliset_vallanneet_hallintorakennuksia_kolmessa_kaupungissa_ukrainassa/7176720
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014040618190312_uk.shtml
http://yle.fi/uutiset/venaja-mieliset_vallanneet_hallintorakennuksia_kolmessa_kaupungissa_ukrainassa/7176720
Vastaukset 3
Vanhimmat
Putler haluaa hyökätä
Hitleriä ihaileva Putler (entinen Putin) on jo kyllästynyt hiljaiseloon ja haluaisi jatkaa hyökkäystä Ukrainaan. Homma lähtee paremmin käyntiin, kun ammutaan kunnollinen aloituslaukaus ja vielä kohti ukrainalaista upseeria.
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/201404070105953_uk.shtml
Näyttää Itä-Euroopassa yleensäkin veto olevan yhä enemmän tulevaisuuden mahdollisuuksia sisältävän Venäjän kuin euroatlanttisen lännen suuntaan. Ketkä haluavat upota USA-NATO-EU:n mukana? Ihmisillä on intuitio sen suhteen, mitkä tahot ovat historian voittavalla ja mitkä häviävällä puolella. Venäjä on panostanut oikeisiin vaihtoehtoihin, mitä 21. vuosisadan realiteetteihin tulee. Länsi on hätää kärsimässä ja jäämässä eristyksiin. Putin, aikamme Bismarck, on laskenut oikein ja tehnyt punnitut siirtonsa. Venäjän hyväksi työskentelevät automaattisesti kaikki tekijät.
Putler toimii Hitlerin tapaan
Hitleriksi itseään luuleva fasisti-Putler (entinen Putin) tekee nyt täsmälleen samanlaisia siirtoja kuin hänen saksalainen esikuvansa 30-luvun lopulla. Stalinin ja Hitlerin hulluilun vuoksi alkoi toinen maailmansota, jonka seurauksena miljoonat ihmiset menettivät henkensä, ja paljon omaisuutta tuhottiin. Nyt sotahullu Putler pyrkii kaikin mahdollisin keinoin aloittamaan kolmannen maailmansodan, jotta hän saisi nimensä historiaan suurena venäläisenä. Viisaampiakin miehiä maa on päällään kantanut.
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194891593239/artikkeli/presidentti ukrainaa yritetaan hajottaa mutta se ei onnistu.html?utm_source=leiki&utm_medium=iltalehti&utm_campaign=kontekstuaalinen
PS. Mukava juttu, että Koroljovkin on jälleen palannut palstalle. Ukrainan ja Krimin tapahtumien jälkeen olisi taas kiva kuulla tarinaa rauhantahtoisesta Venäjästä.