Meillä tili maksetaan kahden viikon välein. Palkkakausi sattuu 24.3-6.4.2014 ja palkka maksetaan 11.4.2014 kuinka tuosta lasketaan vuosiloma?
Eli kuuluuko tuosta kaikki vuoden 2014 vuosilomaan?
Vai jaetaanko tuosta 24.3-31.3 tehdyt työt ja palkat vuosilomalle 2013
ja loput 1.4-6.4 tehdyt työt ja palkat vuosilomalle 2014?
Laissa sanotaan:keskipäiväpalkka lasketaan jakamalla lomanmääräytymisvuoden aikana työssäoloajalta maksettu tai maksettavaksi erääntynyt palkka tehtyjen työpäivien määrällä
Mutta nuohan ei ole erääntynyt koska normaali palkkapäivä on huhtikuun puolella.
Eli kuuluuko kaikki vasta vuoden 2014 loman laskentaan?
Vuosiloman laskeminen
6
303
Vastaukset
- töyt
"Maksetulla tai maksettavaksi erääntyneellä palkalla tarkoitetaan palkkaa, joka on maksettu tai olisi pitänyt maksaa viimeistään lomamääräytymisvuoden (31.3.) palkanmaksupäivinä." http://www.vuosilomaopas.fi/fi/keskipaivapalkkaan-perustuva-lomapalkka.html
Jos teilllä yhtään toimii palkanlaskenta, niin siellä kyllä osataan jakaa palkkasi asianomaisille lomanmääräytymisvuosille. - samamies
Eli et osaa vastata koska siirrät vastauksen toisille :)
- töyt
Pistin tommoisen hienon lainauksen maksettavaksi erääntyneestä. Ajattelin, että se olisi uskottavampaa.
Maksettavaksi erääntynyt tarkoittaa siis tässä tapauksessa palkkaasi ajalta 24.-31.3.. Se on maksettavaksi eräääntynyt, koska sitä ei ollut ehditty maksaa 31.3. Se siis lasketaan mukaan lomanmääräytymisvuoden 1.4.2013-31.3.2013 niihin ansioihin, joiden perusteella lasketaan vuosilomapalkka. Ajalta 1.4.-6.4. tienattu palkka tulee mukaan vasta lomanmäärätymisvuoden 1.4.2014-31.3.2015 vuosilomapalkan laskemiseen.
Jos et luota siihen, että palkanlaskija osaa laskea tgämän vuoden vuosilomapalkkasi, niin pyydä luottamusmiestä tarkistamaan sitten, kun lomapalkkaasi maksetaan. Jos ei ole luottamusmiestä, niin liitto auttaa. Jos et ole järjestäytynyt, niin sitten olet oman avun varassa. - töyt
töyt kirjoitti:
Pistin tommoisen hienon lainauksen maksettavaksi erääntyneestä. Ajattelin, että se olisi uskottavampaa.
Maksettavaksi erääntynyt tarkoittaa siis tässä tapauksessa palkkaasi ajalta 24.-31.3.. Se on maksettavaksi eräääntynyt, koska sitä ei ollut ehditty maksaa 31.3. Se siis lasketaan mukaan lomanmääräytymisvuoden 1.4.2013-31.3.2013 niihin ansioihin, joiden perusteella lasketaan vuosilomapalkka. Ajalta 1.4.-6.4. tienattu palkka tulee mukaan vasta lomanmäärätymisvuoden 1.4.2014-31.3.2015 vuosilomapalkan laskemiseen.
Jos et luota siihen, että palkanlaskija osaa laskea tgämän vuoden vuosilomapalkkasi, niin pyydä luottamusmiestä tarkistamaan sitten, kun lomapalkkaasi maksetaan. Jos ei ole luottamusmiestä, niin liitto auttaa. Jos et ole järjestäytynyt, niin sitten olet oman avun varassa.Kappas vaan. Tuli kirjoitusvirhe. Ensimmäisenä esiintyvä lomanmääräytymisvuosi on siis 1.4.2013-31.3.2014.
- kirjan pitelijä
Hei, kyllä se lasketaan palkanmaksupäivän mukaan, eli olit oikeassa ei ne ole vielä eräääntyneet. Menevät 2014 lomavuoden palkkoihin.
- Palkanlaskija
Ainakin meillä palkkaohjelma ottaa kertymät tapahtumapäivän mukaan. Eli tunnit/päivät 24.-31.3. kohdistuvat lomavuodelle 2013 ja tunnit/päivät 1.-6.4. lomavuodelle 2014. Samoin teen uudelleen lomavuoden päätöksiä, mikäli myöhemmässä vaiheessa tulee päättyneelle lomavuodelle kohdistuvia eriä.
En oikein ymmärrä, että miksi ne ylipäätään kohdistettaisiin vasta lomavuodelle 2014?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1953924Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t522788Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per771360Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101199Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020991- 46964
- 48911
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt223895Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107696