Meillä ihana kauppias lähikaupassa

omistaa putiikin, ja kjoskus antaa eilisen pullapitkon tai leivän ilmaseksi asiakkaan kainaloon. Aivan ihana. ajattelee köyhiä ja sitä suhdetta hukkaan heitetystä ruuasta.
179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei.

Kiva, kun kerrot hienosta lähikauppiaasta :) Mukava kuulla, että joku kauppias toimii näin ystävällisesti ja järkevästi - näin se pitäisi mennäkin. On aivan hullua ja suuri vääryys, että kaupoista joutuu hukkaan hyviä elintarvikkeita vanhentumisen takia ja samaan aikaan olisi tarvitsijoita. Luin lehdestä, että Jyväskylässä (olikohan?) jossain koulussa eläkeläiset saavat käydä syömässä ylijäänyttä ruokaa oppilaisen syötyä, hyvin edulliseen hintaan, liekö ollut 2e. Tällaista pitäisi saada lisää.

Pirkko-pappi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihan kauppa kirjoitti:

omistaa putiikin, ja kjoskus antaa eilisen pullapitkon tai leivän ilmaseksi asiakkaan kainaloon. Aivan ihana. ajattelee köyhiä ja sitä suhdetta hukkaan heitetystä ruuasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu