Voisiko joku auttaa minua olen nuori mies ja olen myös masentunut ja tarvitsen nopeasti neuvoja? Olen tavannut ensirakkauteni olemme olleet yhdessä vasta 3kk. Olin itse ennen suhdettamme neitsyt enkä ollut paljon kokenut muutama vanha tyttöystävä löytyy. Hänellä on taas ollut paljon vilkkaampi seksielämä. Minua vaivaa hänen menneisyys ja minulla siis on muutenkin huono itsetunto ollut vaikka en mielestäni kovin ruma olekkaan, mutta minulla on sellainen kuva ettei seksiä harrasteta ilman halua toiseen kumppaniin. Tyttöystäväni taas sanoo, että niillä ei ole ollut mitään merkitystä hänelle vain tällä on. Minun on niin vaikea uskoa, että se pitää paikkansa enkä pysty pitämään itseäni komeimpana/parhaana/haluttavimpana vaikka tyttöystävä niin minulle sanookin. Toivoisin, että pystyisin siihen, mutta harrastaessamme seksiä nään itseni paikalla jonkun hänen entisistään ja olemme puhuneet paljon asiasta. Tämä vaivaus vaan kasvaa ja kasvaa, pelkään etten pääse tästä eroon. Enkä missään nimessä halua erota olen suunnittellut tulevaisuutta hänen kanssaan ja hän minun. Olen ehdottanut tyttöystävälleni taukoa jolloin voisin myös hankkia kokemuksia, koska kokemukset ovat aina kiinnostaneet, mutta se ei käy tyttöystävälleni. Olen jopa miettinyt pettämistä salaa. En halua muita naisia haluaisin vain olla vaivaantumatta ja tuntea itseni hyväksi ja samantasoiseksi mitä vaihtoehtoja minulla on?
Auttakaa joku tarvitsen kipeästi apua en halua pilata tätä suhdetta, mutta en myöskään halua ajatella itsestäni pahaa.
Tyttöystävän entiset säädöt vaivaavat
12
1521
Vastaukset
- 10+4
Miksi otit kokeneen naisen? En keksi yhtäkään keinoa, jolla tuosta pääsee oikeasti yli. Joku tulee sanomaan, että et saa ajatella menneitä vaan sinun pitää ajatella nykyhetkeä. Seksi onkin ainoa asia toisen parisuhteen osapuolen menneisyydessä, jota ei saisi joidenkin mielestä miettiä, muihin asioihin saa olla mielipide. Pettäminen pilaisi parisuhteenne ja jatkamalla et koskaan ole täysillä mukana suhteessa.
- naisen mielipide
Olet kuitenkin se, jota hän nyt haluaa, vaikka hänellä on kokemuksia muistakin. Mielestäni se on se tärkein juttu, ja kertoo hyvää sinusta. Mutta jos annat tietoisuuden tyttöystäväsi aiemmista kokemuksista nakertaa itsetuntoasi, se tulee heijastumaan teidän suhteeseenne. Suhteellanne ei ole tulevaisuutta, jos et pysty hyväksymään tyttöystäväsi menneisyyttä.
- adasdasdada
Et ole valmis parisuhteeseen. Se, että sinulle on vaikea ymmärtää ja hyväksyä tyttöystäväsi aikanaan halunneen tai jopa rakastaneen jotain toista, kertoo sen. Sitten sanot vielä, että et todellisuudessa haluaisi muka muita naisia mutta pettämistä olet miettinyt kuitenkin, ihan vain "tilien tasaamiseksi"? Et rakasta tyttöäsi jos tosissasi mietit salaa pettämistä asian vuoksi. Hei haloo! Kun luvan kanssa et saa mennä vieraisiin niin sitten ilman lupaa? Kyllä suurin rakkaus tässä suhteessa on sinuun itseesi.
Lue viestisi uudelleen, oikein ajatuksen kanssa ja mieti missä mättää. Sinulla tuntuu olevan joku pakkomielle näiden "kokemusten" kanssa. Jos haluat mennä ja kokea, tee niin, mutta älä tyttöystäväsi kustannuksella. Hän ei ole syypää sinun kypsymättömyyteesi ja huonoon itsetuntoosi. - ville totinen
Kasav henkisesti aikuiseksi mieheksi.Naisen entinen elämä on taakse jäänyttä. Nauti että hän on sinuun ihastunut-rakastunut.
- Veera-maija
Jos tyttöystäväsi vaikenee niistä alun kertomisen jälkeen, pääset kyllä ajan kanssa ohi tunteesta. Minun rakkaallani oli tapana mainita koko suhteemme ajan hänen entisistään vaikka tiesi että ne minua vaivasivat. Ja niitä paljastui monta. Minun oli pakko lopettaa tuo suhde.
Kiitos vastauksestasi kaipasinkin jotain kommentoijaa jolla olisi kokemusta muiden ei ole helppo ymmärtää tätä asiaa kuin tämän asian kokeneen. Se on helppo sanoa, että elä sen kanssa kun kommentoija on se mies/nainen, joka on itse elänyt sellaista menneisyyttä, mutta minä en ole joten yrittäkää ymmärtää.
- rrrrr
Ei tule koskaan unohtumaan. Kokemuksesta voin sanoa. Nakertaa pikku hiljaa suhdettanne. Jos seksisuhteista on erilainen ajattelutapa se ei ole sinun eikä tyttöystäväsi syy. Kumpikaan ei ole "oikeassa". Ette vain sovi yhteen.
- Älä huoli
Mieheni ei ollut ollut kenenkään muun kanssa sängyssä, kun tapasimme. Minulla oli ollut muutamia seurustelusuhteita, eli olin myös makuuhuonessa kokeneempi. Miestä asia häiritsi todella paljon, minä en voinut ymmärtää miksi, koska minulle hän oli se oikea. En koskaan verrannut häntä entisiin makuuhuoneen puolella, ei tullut edes mieleen. Minulle ei ole koskaan merkinnyt sängyssä mikään tekniikka, peniksen koko tms., ainoastaan se parin välinen dynamiikka. Minusta tämä mies oli maailman paras rakastaja, koska rakasti minua tosissaan. Nuo entiset suhteet olivat päättyneet aina pettymykseen ja kaikki noiden suhteiden ongelmat heijastuivat myös sinne makuuhuoneen puolelle.
Ymmärrän, että tämä oli miehelleni vaikea paikka, hän menetti neitsyytensä minulle ja kuvitteli, ettei riitä minulle sänkypuolella. Se oli silti vain kuvitelmaa. En halunnut enkä ole koskaan tapaamisemme jälkeenkään halunnut ketään muuta kuin häntä. Hän on sängyssäkin sataprosenttisesti henkisesti läsnä, hän rakastelee juuri minua (eikä esim. mieti päässään joitain muita naisia), hän on huomioon ottava ja silittelee minua aina jonkin aika rakastelun päätteeksi. En koskaan, ikinä, milloinkaan vaihtaisi häntä kehenkään toiseen.
Vaikka hänen oli vaikea aluksi päästä epävarmuudestaan yli, hän kuitenkin pääsi, eikä enää mieti ketään eksiäni ja ajattele, että he olisivat olleet sängyssä parempia kuin hän. Olemme olleet yhdessä 9 vuotta. Miehet miettivät sänkyjuttuja muutenkin ihan eri tavalla kuin naiset. Ei se hemmetin tekniikka ole niin tärkeää tai koko. Se mitä sinun ja tyttösi välillä tapahtuu tunnetasolla on paljon tärkeämpää, ja seksi on hyvää vain silloin, kun se puoli on kunnossa. Ja sinulla tuntuu olevan, no hätä. - Setä Toivo
Tuskin pystyt tuossa suhteessa itsetuntoa kohentamaan, koska sen musertava voima on kokoajan läsnä. Muuta yksin asumaan muutamaksi vuodeksi, hoida itsetuntosi ja masennuksesi kuntoon. Ne pitää olla kunnossa jos haluat kestävän ja terveen parisuhteen. Saat myös kokemustakin yksin ollessasi.
- Anonyymi
Onko sulla edes kunnon miehen vehjettä? Minimi 22cm ja grapehedelmän kokoiset karvaiset kellit!
- Anonyymi
Eiköhän tuo epävarmuus kumpua juurikin vajaavaisesta varustuksesta. Kyllä pienellä varustettu mies tajuaa olevansa vajaavainen oikeiden, isolla varustettujen miesten rinnalla ja varsinkin kun kumppani selvästi kaipaisi kunnon rakastelua jota ei pienellä varustettu pysty tarjoamaan. Yksi mahdollisuus on antaa puolisolle lupa käydä paremmin varusteltujen miesten luona yökylässä tai lähteä itse kävelylle kun puolisolla käy vieraita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän tuo epävarmuus kumpua juurikin vajaavaisesta varustuksesta. Kyllä pienellä varustettu mies tajuaa olevansa vajaavainen oikeiden, isolla varustettujen miesten rinnalla ja varsinkin kun kumppani selvästi kaipaisi kunnon rakastelua jota ei pienellä varustettu pysty tarjoamaan. Yksi mahdollisuus on antaa puolisolle lupa käydä paremmin varusteltujen miesten luona yökylässä tai lähteä itse kävelylle kun puolisolla käy vieraita.
Naisena allekirjoitan täysin. Nuorempana tuli seurusteltua aika pieni munaisten miesten kanssa mutta eräs tapahtuma pikkujouluissa opetti että miehessä pitää olla kokoa, varsinkin alapäässä🙂↕️ Nyt olen onnelisesti naimisissa todella iso aseisen ihanan miehen kanssa😍😍😍🤭
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu857397Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2137231Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä675226K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1354990Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju734764Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1154627PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *394520Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko824226Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1034010- 1571640