Avoin suhde

hjbjhvjhvjvjhvjhvjh

Minusta tuntuu, että avoin suhde on tabu. Se yhdistetään pettämiseen, seksiriippuvuuteen, kunnioituksen puutteeseen, eläimellisyyteen ja perversioon. Myös avoimessa suhteessa vähemmän aktiivinen osapuoli saatetaan nähdä kynnysmattona, jota puoliso käyttää hyväksi.
Mutta miksi? Johtuuko se siitä, että lähes kaikki ihmiskulttuurit ajattelevat: "Partnerini kuuluu MINULLE! Hänellä ei saa olla mitään muuta, joka saattaa tehdä epävarmasta mielestäni mustasukkaisen."
En kannata avointa suhdetta heille, joille se ei sovi. Mutta miksi avoin suhde nähdään jotenkin vähempiarvoisena tai jopa sairaana? Onko se oikeasti niin järkyttävää, että ihminen saattaa rakastaa useita ihmisiä ja kokea vetoa useisiin ihmisiin, muttei ole halukas valitsemaan heistä juuri yhtä? Onko se järkyttävää, että ihminen haluaa kenties kokea olonsa vapaaksi voiden rakastua toiseenkin menettämättä rakastaan, sen sijaan, että kokisi olevansa vankilassa?

1

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hekumatilan Helmi

      Toista ihmistä ei voi omistaa, vaan parisuhde perustuu keskinäiseen kunnioitukseen ja vuorovaikutukseen.
      Jos haluat ihailua jokapuolelta niin älä sido toista ihmistä itseesi. Se on häntä kohtaan väärin.
      Avoin suhde on, kuten sanoit, pettämistä ja kunniattomuutta.
      Nuorena tietenkin kannattaa kokeilla mistä löytyy se mieluisa.
      Vankilassa ei tarvitse kenenkään elää, mutta muista irtisanoa edellinen kumppanuus ennen uuteen ryhtymistä.
      Sinustakaan ei ole kiva olla sääli-/varapano?
      Uskollisuus perustuu turvattuun seksiin, taudittomuuteen, genetiikkaan ja talouteen. Taloudellinen näkökulma ei ole vähäpätöinen seikka parisuhteessasi, mikäli sinulla on vähäisiäkään omia tuloja.
      ja tarkoitan nyt sinun omia taskurahoja enkä toisen osapuolen tuloja.
      Itse pidän suurimpina arvoina henkistä ja fyysistä terveyttä parisuhteessa, jotka toki sinäkin tulet kohtaamaan.
      Ja kyllä, ymmärrän sinua täysin, ei minullakaan ollut järkeä päässä kun luulin olevani oman elämäni herra. Kuitenkin nyt huomaan kuinka minua manipuloitiin rakkauden nimissä.
      Tänään voin olla vapaa ja rakastaa useampaakin ihmistä ilman seksisuhdetta.
      Paskiaiset olen oppinut erottelemaan joukosta. Opettele sinäkin äläkä itse ole semmoinen, lupaathan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe