raamatullisesti. Ei yli raamatun sanan, vaan sen kuka vihkii raamatullisesti naimisiin menevät? Onko syntiä jos menee tuomarin vihittäväksi? Entä papin?
Vihkiminen on kuitenkin raamatullinen asia uskoville ainakin.
Vihkiminen on kuitenkin raamatullinen asia uskoville ainakin.
Vastaukset 10
Vanhimmat
* Maistraatissa vihitään, ja sitten on virallisesti mies ja vaimo. Kirkossa vihitään, ja siunataan Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. En vaan käsitä sitä, että myös kaikki, vaikka ateistit, siuntaan, ja pyydetään Jumalan siunausta liitolle ? Siunaamaan Jumala kelpaa, mutta sitten muuten ei, ei koskaan siinä perheessä rukoilla, ei kiitetä Jumalaa, Jeesusta kiittämisestä puhumattakaan. Mutta sitä kaiketi se on kirkon virallinen, " kristittymaa" kun on !
* Kirkko on monessa eksyttäväistä jumalisuutta. Johtaa väärään Jumala suhteeseen ja tuntemiseen, ilaman mitään parannusta, uudestisyntymisestä puhumattakaan. Ja sen perusvirhe tässä eksytyksessä on, että opetaa väärin ja uskoo itsekkin väärin, kun teologit vääristä Raamattua, ja pahin väärennös on juuri vauvakaste, se vääntää kieroon koko kirkon uskonnollisuuden, koska kirkko seisoo vauvakasteen varassa, ja siis perusta on iso valhe, ja pitkä valhe, on ollut satoja vuosia.
* Ja nyt, kun kirkko ei nöyrry tekemään parannusta vauvakasteestaamn, se on johtanut moniin muihinkin " laittomuuksiin", kuten nais-kirkkoherrat, homoperien siunaaminen, mies/nainen avioliiton vertaisina, ja se on synti, silti kirkko vaan ei näe sokeudessaan tekevänsä synitä, tasaarvon nimissä hyväksyy . Papisto on suurelta osin uudestisyntymättäöiä ja kieltävät Jeesusken sikiämisen Pyhästä Hengestä, kieltäen näin uskonsa. piispoista ja papeista monet kuuluu saatan-alliseen vapaamuurareihin, kirkko on todella monessa pois opistaan ja siitä, mihin se on aluperin perustettu, Kristuksen kirkko", siitä ei oo jälellä kuin muotojumalinen , pappien komea ja pramea puvusto ja isot kirkkorakennukset, sisältä tyhjää täynnä, sen pappien ja piispojen, sekä paavin kirkon ansiosta !
* Ja tämä villitys on leviämässä helluntai seurakuntiinkin, Veii-Matti Kärkkäisen johdolla. On langettu inhimilliseen viisauteen ja väärään ekumeniaan. ! Jumalan fackta !
Mohikaani on kuin sähisevä myrkkykäärme tuomioineen. Paha ihminen tuo mohis.
Lahkohenki vaikuttaa Mohikaanissa ja viha kirkkoa ja lutheerusta kohtaan on perkkeleellistä' petomaista häijyyttä.
Mikä henki Mohikaanissa vaikuttaakin se ei ainakaan ole laadultaan pyhää.
Puhuisi helluntailiikkeestä siellä kun on enempi jumalatonta oppia ja synnillistä menoa kuin kirkossa.
Niin, hän tuo sielunsa varastoista esiin pahaa ja pahanilkisyyttä ja tuomioita ja jotain aivan järjetöntä, petomaista ilkeyttä ja häijyyttä.
Raamatussa ei kyllä puhuta vihkimisestä mitään. Silloin kun pari päätti mennä yksiin, heidät siunattiin ja sukulaisille pidettiin ilojuhlat kun sukuun saatiin lisää ihmisiä. Parit kyllä pääsääntöisesti viettivät loppuelämään yhdessä kuten avioparit. Silloin puolisot muuttivat jommankumman suvun kanssa yksiin.
Ei kirkkoon kuuluvat joutuvat käymään tuomarin luona vihittävinä. Kirkollista vihkimistähän ei monet haluakaan, koska eivät liittyisi kirkkoonkaan jäseninä! Ei Raamttu kumoa sivilivihkimistä tuomarin edessä. Ja onhan olemassa uskovaisa tuomareitakin, joilla on vihkimislupa! Raamtun mukaan mies ja vaimo on vihittävä avioliittoon. Muun lainen eläminen on syntiä!
Miten se vihkiminen käytännössä, Raamatun mukaan tapahtuu? Ei tähän vaan vastausta tule.
Yllähän on jo moni selittänyt käytännöt! Ja Jumala ei sitä ole vastustamassa. Se on siis ihan Jumalan mielen mukaista. Avosuhteet taas ei oel!
Vihkiminen on ennen kaikkea kirkon alunperin keksimä muotorituaali, jolla lienee pakanallinen alkuperä. Raamattu ei sano ainuttakaan sanaa vihkimisestä, joten älä vaivaa päätäsi tapakristillisillä muotomenoilla.
Siinäpä raamatullinen vastaus.
Missä kohtaa Raamatussa puhutaan VIHKIMISESTÄ? Siellä puhutaan vaan liiton siunaamisesta. Vihkimisen on kirkko ottanut tavakseen suojata perheitä.