Minunko syy?

Tuulia

Olemme mieheni kanssa olleet yhdessä 7 vuotta ja meillä on kaksi poikaa, vanhin 3 v ja nuorempi reilun vuoden.
Koko yhdessäolo aikamme mieheni on ollut mustasukkainen, jopa entisistä poikakavereista. Minun entiset kaverit jäivät.
Vappuna olin lähdössä ulos yhteisten ystäviemme kanssa, mies jäi lapsenvahdiksi. Hän suuttui minulle ennen lähtöäni ja paiskasi minut eteisen kaappia vasten ja horjahdin poikamme päälle. Huusi vanhemmalle pojalle että kato äitiä, äiti lähtee huoraamaan.
Oli eka kerta ja lupasi ettei koskaan enää....
Toinen kerta sattui kun olin ystäväni luona katsomassa videoita ja nukahdin, olin aamulla kasilta kotona. Mies kuristi ja repi hiuksista. Läpsi kasvoille. Huoritteli ja haukkui.
Kolmas kerta kun tulin tunnin myöhässä vaateostoksilta. Alkoi huuto missä olet ollut huoraamassa, löi nyrkkinsä seinästä läpi ja koska mulla lapset sylissä ei voinut käydä kunnolla kiinni vaan nipisti reidestä, jätti kunnon mustelmat.
Tämän lisäksi jättää minut ilman rahaa (maksaa laskut minun tilistä ja hänen rahoilla ostetaan ruokaa tms kaupassa käymme yhdessä jos hän antaa minulle rahaa että käyn itse kaupassa kuitti on tuotava jotta näkee mitä ostettu ja toinko kaikki rahat takaisin.
Kolmesti on siis oikeasti käynyt kiinni, useasti uhkaillut tappaa, ampua haulikolla.
Lupaa muuttua ja sanoo että minä aiheutan ja pakotan hänet väkivaltaan. Melkein uskon siihen itsekin.
Nyt olen sitten ryhdistäytynyt ja hain asuntoa, mutta pelkään miten mieheni reagoi kun tajuaa meidän lähtevän.
Sekavaa tekstiä, mutta sekava on mielikin

11

1509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Kyllä sun parisuhde tarvii apua. Isän ja äidin keskinäinen rakkaus luo turvallisen pohjan lapsille tulevaisuuteen. Turvattomiksi teette pienet lapsenne ja huonoa esimerkkiä näyttää isä lapselleen. Tilaa aika perheneuvolaan ja käykää parisuhdettanne läpi. Molempien täytyy sitoutua parantamaan luottamusta, ja miehesi täytyy oppia ymmärtämään, että liika mustasukkaisuus on sairaus. Useinmiten se on heikon itsetunnon tulos. Kyllä su täytyy panna miehes "kovan" eteen, noin ei voi jatkua. Väkivaltaa eisaa hyväksyä. Syyllinen on se, joka lyö.

      • Kokenut

        Parisuhdeneuvonta on hyvä juttu mutta JÄTÄ tosiaan se mies ensin ja sitten vasta alatte puhumaan. Tarvitset omaa rauhaa työstää asioita ja jos asutte yhdessä työstämisen aikana siitä ei tule mitään. Samoten, jos erillään asumisenkin aikana huomaa että ei tule mitän vaikka kuinka työstää on helpompi lopettaa suhde siihen. Sinä et todellakaan ole syypää siihen että miehesi huorittelee ja hakkaa sinua (lasten kuullen). Samoten nuo teidän raha-asiat tuntuu osoittavan että olet tuossa kodissa pelkkä omistettu esine etkä tasa-arvoinen, rakastettu ja arvostetu kumppani.


      • snurri

        Älä ihmeessä jää enää mitään parisuhhdeterapiaa hakeemaan liittosi pelastamiseksi!!! Itse tein tyhmyyttäni niin viisaampien neuvosta ja minua hakattiin siksi vielä kaksi pitkää vuotta ja sitten sain lopulta haettua yksin eroa henkeni kaupalla, viimeisillä voimillani. Lähestymiskiellon turvin pääsin sadistisesta aviomiehestäni eroon lopullisesti. Hakiessani lähestymiskieltoa jouduin näyttämään poliiseille kaulastani näkyvät melko tuoreet kuristusjäljet ja syvät raapimisjäljet korvien takaa ja he kehoittivat nostamaan minua kanteen miestäni vastaan tapon yrityksestä ja sanoivat sen menevän oikeudessa taatusti läpi! Siinä olikin minun viimeinen äitienpäiväni mieheni järjestämänä yhteisessä kodissamme! Vapaaseen tahtooni vedoten kieltäydyin kuitenkin ex-mieheni väkivallan pelosta tekemästä sitä ja näin ex-mieheni pääsi kuin koira veräjästä!!! Minulla ei ole kuin yksi henki käytettävänä ja olikin täysi työ suojella itseäni useammastakin tapon yrityksestä ennen kuin pääsin lähtemään yhteisestä kodistamme uuteen asuntoon. Mieheni jätti minut puille paljaille, en uskaltanut vaatia mitään omaisuuden ositusta melkein 30 vuotta jatkuneesta avioliitostamme! Minulle ei todellakaan jäänyt käteen mitään niistä lukuisista istunnoista avioliittomme pelastamiseksi mieheni uppiniskaisuuden takia ja yhteistyöhön haluttomia oltiin molemmat. Minä tiesin saavani kotona turpiin kaikista yrityksistä pelastaa avioliittomme. Kaikesta huolimatta selvisin olosuhteisiin nähden hyvin erosta, mutta pahat muistot ei varmaan ikinä haihdu mielestä. Minun kokemukseni viranomaisten autettavana ei ole kovin hyviä, valitettavasti. Sisulla selvisin ja hetkeäkään en jättänyt asioitani ja työtäni hoitamatta, siksi selvisin erohelvetistäni. Lopulta olet yksin ja yksin sinä saat koota pienistä palasista elämäsi jälleen kuntoon. Onneksi uskoni ja luottamukseni huomiseen eivät koskaan horjuneet.


    • vagner

      ihan aluksi, eihän tollaset paskahousut mitään miehiä ole, eikä niistä ikinä tule.
      tosimiehet käyttää noita paskiaisia tiskirätteinä.
      jätä se pelle, ennenkun tilanne pahenee.
      hyvää jatkoa ja jaksamista sinulle.

    • Kaarina

      Älä edes odota enään. Eroa.
      Vastaava tilanne tuttavapiirissäni 21 vuotta sitten mies tappoi kokoperheen kolme lasta ja puolisonsa.
      Sitä ei selitellä.

    • Toinen puoli

      Kysyt onko syy tapahtuneeseen sinun.
      Mielestäni miehesi on käyttäytynyt sopimattomasti, olitpa syyllinen tai et.
      Mutta sinun syyllisyyttäsi on mahdoton arvioida, kun et kerro mitään omista tekemisistäsi.

      Voisi jo olettaa, että naiset 2000 luvulla olisivat sen verran tietoisia väkivallasta parisuhteessa, että osaisivat tehdä järkevämpiäkin ratkaisuja kuin ottaa turpiin kerta toisensa jälkeen. Jokainen lehti on pullollaan juttuja parisuhdeväkivallasta, televisiosta on vuosia tullut samaa juttua. Näitä juttuja on etenkin ns. ilmaisjakelulehdissä, joita mm. kaupparyhmät jakelavat, joten tietämättömyyteen alkaa olla jo turha vedota.

      Suoraan sanottuna, minun mielestäni nainen joka antaa miehensa hakata, tekee tämän vain haudatakseen alle mahdollisen oman osuutensa tapahtumien kulkuun.
      On selvää, ettei kolmatta kertaa mustelmille hakatulta naiselta enää kysytä mitä sinä teit, kuten tässäkin sinun avauksessasi näemme, vaan kaikki luonnollisesti vain syyttävät miestä, eikä mieskään enään kehtaa itseään puolustaa.
      Olet jälleen kerran saanut nujerrettua yhden miehen, väittäisin, että kohtuullisen pienillä kolhuilla. Mutta väitän, että koko tapahtumaketju oli vain juoni miehesi päänmenoksi.

      Jos oikeasti olisit halunnut perheenne parasta, siinä sivussa miehesi, olisit katkaissut pelin jo ensimmäisestä fyysisestä yhteenotosta. Montako henkistä iskua aiheutit miehellesi ennen tätä?

      Minusta on aivan selvää, että useat naiset provosoivat tarkoitushakuisesti miehensä fyysiseen väkivaltaan.
      Se on uskomattoman helppoa, mutta ei onnistu aivan yhtä helposti mieheltä naiselle, koska nainen yleensä heikompana aristelee luontaisesti päällekäymistä.

      Ensimmäisen fyysisen kontaktin jälkeen lyöjä on aina häpeissään, ei välttämättä lyönnin kohteelle, vaan ulkopuolisille ihmisille, joten lyöjä tekee yleensä kaikkensa, että saisi "anteeksi" ja ennenkaikkea lupauksen siitä, ettei häntä paljasteta ulkopuolisille.

      Yleensä lyöjä kuitenkin kokee tekonsa jokseenkin oikeutetuksi ja hänet itsensä nöyryytetyksi, koska hänen oli pakko pyydellä anteeksi tekoaan, jota ei välttämättä oikeasti kadu.
      Tai jos ihan oikeasti katuu, esim. syystä, että on hiiltynyt aivan oikeasti selkeästä väärinkäsityksestä, on anteeksipyyntö tällöin aito ja saattaa teko jäädä viimeiseksi, mutta tällöinkin teko olisi välttämätöntä käydä läpi jonkun ulkopuolisen tahon kanssa, koska myöhemmin saattaa olla helpompaa toistaa teko, jos tietää uhrin pitävän asian omana tietonaan.

      Kun nyt kuitenkin on kierteeseen lähdetty ja lyöty pitää tapahtuneet omana tietonaan, on seuraava kerta vain ajan kysymys, sillä pitäisi olla jokaiselle selvää, että ollaan sellaisessa oravanpyörässä, josta ei paluuta ole ainakaan lyöjällä.

      Minusta on ikävää, että naisjärjestöt ovat saaneet päihimme iskostettua, että lyöjä on aina syyllinen. Minusta asia ei ole näin mustavalkoinen. Lyöjä on usein riidan henkisesti heikompi osapuoli, mikä ei tarkoita tyhmempi.

      Turha tätäkään tapausta on enää vatvoa. Peli on pelattu, eikä ketään kiinnosta kenessä vika alunperin oli. "Uhri" on tehnyt tehtävänsä ja omalla viekkaudellaan tehnyt hermonsa menettäneestä osapuolesta syyllisen, jonka syyllisyyttä ei kukaan kyseenalaista.

      • snurri

        ja ajattelet samoin kuin entinen mieheni näistä asioista, arvoisa nimimerkki Toinen puoli! Onneksi pääsin eroon hengissä kaltaisestasi miehestä! Minua syyllistettiin, tukahdutettiin oma elämä kokonaan ja manipuloitiin hyväksymään väkivalta avioliitossani kuin luonnolliseksi osaksi elämää!Mieheni ja hänen sukunsa eivät hyväksynyt minua koskaan osaksi elämäänsä ja siksi he kaikki kohtelivat minua kaltoin. Luulin kuolevani häpeästä kun jouduin hakemaan eropaperit, mutta se olikin ensimmäinen askel kohti tervettä elämää. En sano itsenäisyyttä kohti, koska minä en ollut koskaan ollutkaan itsenäinen, omista asioista päättävä ja vastaava aikuinen nainen ex-mieheni rinnalla. Ex-mieheni saneli kaiken mitä saan tehdä tai en saa tehdä. Ex-mieheni oli ensi rakkauteni ja tapasin hänet jo 17 vuotiaana ja muutin suoraan vanhempieni luota hänen luokseen! Minut on kasvatettu vanhanaikaisesti ja opetettu että avioero on kaikkein suurin häpeä ihmisen (naisen)elämässä! Nyt vasta olen herännyt miettimään miten onnellisia sitä ollaankaan yleensä ikiaikoja kestäneissä avioliitoissa...?! Toivon todella, että onnellisia!!!

        Elin kipeän vuoden yksin kooten itseni eron jälkeen taas ehyeksi ihmiseksi. Ei taivas romahtanutkaan, enkä minä sen mukana. Ex-mieheni sai minut uskomaan vaikka minkälaisia kauhukuvia etten lähtisi pois hänen luotaan. Kauhukuvat näin vain entisessä kodissani.

        Minä olen naimisissa nyt toista kertaa, joten jo uskallan sanoa rehellisen mielipiteeni ääneen tarvitsematta pelätä kotona turpiin saamista enää. Valtava syyllisyyden tunne on kuin pois pyyhkäisty ja nyt minunkin mielipiteillä on yhtäläinen arvo kodissamme. Keskustelen uuden mieheni kanssa paljon yhteisistä asioistamme ja vasta nyt tunnen löytäneeni aidon kodin ja elämän mieheni rinnalla. Rakastamme aidosti ja hellästi toisiamme ja teemme joka päivä hyvää toisillemme. Rukoilemme pitkää ikää uudelle avioliitollemme ja koskaan ei käy aikamme pitkäksi toistemme seurassa. Niinhän se hyvässä avioliitossa kuuluukin olla. Mikä parasta, luotamme toisiimme täydellisesti ja pystymme keskustelemaan kipeistäkin asioista sulassa sovussa.

        Entinen elämäni ja kotini olikin kuin yhtä taistelutannerta ja siellä elämä oli kuin yhtä oikeudenkäyntiä kun etsittiin syyllistä joka asiaan. Minä menetin näiden vuosien aikana luottamukseni ex-mieheeni täydellisesti, eikä se ole vieläkään palautunut. Nyt minulla on jo vertailupohjaa entisen ja nykyisen elämäni välillä ja voin sanoa eron tuoneen minulle uuden mahdollisuuden uuteen, parempaan terveeseen elämään. Minulla on nyt ystäviä ja rakkaita sukulaisia, eikä niitäkään enää haukuta ja mollata, niin kuin exälläni oli tapana tehdä. Nykyisin on helppo herätä ihanaan aamuun ja illalla on helppo nukahtaa tietäen, että huomennakin on meillä rauha sisimmässä ja rakkaus välillämme. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan, sanoisin sinulle hakkaamista puolustelevalle nimimerkille!


      • ginger_snaps

        Miten joku voi todella ajatella noin??? Sen tajuan kyllä, että tekijä on henkisesti usein heikko jne. Mutta ei kai se kuitenkaan oikeuta ketään haastamaan riitaa, keksimään päässään, kuinka toinen on mukamas pettänyt/flirttaillut jonkun muun kanssa, raivostumaan siitä, että raskaana oleva nainen ei jaksa alkaa paistaa lettuja kymmeneltä illalla, tai pestä lattiaa kontillaan jollain rievulla jne jne... Toki omaa käytöstä on mahdoton puolueettomasti arvioida, mutta itse en ainakaan voi mitenkään nähdä olevani syyllinen exäni väkivaltaisuuksiin. En todellakaan ole nalkuttavaa tyyppiä. Tiedän kyllä, että joissain tapauksissa itsekin käyttäydyin vittumaisesti, mutta kukapa ei käyttäydy, kun on ensin ärsytetty äärimmilleen joko olemalla täysin välinpitämätön, flirttaamalla muiden naisten kanssa tai haukkumalla ja solvaamalla jatkuvasti..


      • Nainen73

        Luin saman kuin sinä ja mielestäni viestistä kävi selvästi ilmi että mies kävi käsiksi ilman syytä. Ja jopa anteeksiantamattoman raukkamaisesti veti lapsetkin mukaan näiden turvallisuudesta piittaamatta. Olen samaa mieltä siitä ettei naisen tarvitse ottaa turpiin; syyllistymme hentomielisyyteen ajattelemalla että "ehkä rakkaudella saa rentun parannettua", tai "lasten takia täytyy yrittää vielä kärsiä jos tämä tästä paremmaksi muuttuisi " tms. Mutta kukaan ei takuulla provosoi tarkoituksella toista väkivaltaan. Jos mies lyö minua, minä lyön takaisin kunnes toinen oppii olemaan ihmisiksi. Jos ei siihen lopu niin sitten loppuu muuten vain. Sen minä opin äidiltäni ja tämä oppi äidiltään. Turpiin ei velaksi oteta edes omalta mieheltä. Etenkään omalta mieheltä.
        Kai tuo sinun mielipiteesi on sitä kuuluisaa "miehen logiikkaa".


    • Helen

      Älä odota enää hetkeäkään, jos et ole vielä pannut eroa vireille. Erohakemuskaavake postiin ja väkivaltainen ulos kodista lähestymiskieltopykälällä joka koskee perheen sisäistä väkivaltaa. Jos ei asiat muuten lähde liikkeelle, ota yhteys naisten puhelimeen, paikalliseen turvakotiin tai kriisikeskukseen, sieltä neuvotaan. Asiasi on jo niin vakavalla tolalla, että jokainen alan ammattilainen tunnistaa miehesi väkivaltatyypin. Apua saat, lähde heti hakemaan sitä! Kysymyksessä ovat oma ja lastesi henki ja terveys. Suomi alkaa edistyä näissä asioissa, et vaaranna itseäsi eroamalla, vaan jäämällä tuhoisaan liitton. Nämä eivät parane vaan pahenevat, tällaiset miehet. Rohkeutta eroosi, uusi elämä on edessäpäin vaikeuksien jälkeen, ajattele lapsiasi!

    • H2O

      Ei todellakaan ole sinun syysi! Nyt vaan äkkiä pois tuosta tilanteesta. Itsellä ollut sama tilanne vuosia sitten. Ilmoittaessani erosta oli virkavalta paikalla, koska pelkäsin itseni ja lasten puolesta. Silloin ei vielä edes voinut hakea lähestymiskieltoa, joten asuimme ensin turvakodissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7929
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      456
      2211
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      2120
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1691
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1228
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1216
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1098
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      833
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      748
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      727
    Aihe