Mitä tarkoitaa tasapuolisuus kesälomaa "määrättessä"?

pitkä kesäflunssa?

Meille tuli muutama päivä sitten kesälomalistat seinälle, pari kuukautta aiemmin sai esittää lomatoiveensa. Ja kuinkas kävikään, yhtään lomapäivääni ei osu toivomalleni ajankohdalle. Kaikilla muilla sentään osui vähintään pari viikkoa, muutamilla jopa koko loma napsahti ihan siihen kohtaan kuin heidän toiveensakin. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä etten ole myöskään yhtään päivää vaimoni kanssa lomalla. Lomani alkaa viikko sen jälkeen kuin vaimoni loma loppuu. Hän ei pysty lomaansa vaikuttamaan, hänen työpaikallaan on neljän viikkoa huoltotauko ja koko henkilökunta on silloin lomalla. Olen nyt ollut kolme vuotta nykyisessä työpaikassani ja kertaakaan en ole saanut lomailla koko lomaani samaan aikaan kuin vaimoni. Mutta ensi kesänä ei siis edes yhtä päivää. Voinko vedota johonkin tasapuolisuuteen vai onko ainoa vaihtoehtoni "sairastaa" jotta pääsisimme edes sukuloimaan saatika mökkeilemään. Mökkimatkaakin on useampi sata kilometriä ettei sinne edes ehdi viikonlopuksi.

5

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luin vuosilomaopasta

      Vuosilomaopas:
      Työnantajan on selvitettävä työntekijöille tai heidän edustajilleen vuosiloman antamisessa työpaikalla noudatettavat yleiset periaatteet. Tällaisia periaatteita voivat vuosilomalain esitöiden (HE 238/2004) mukaan olla muun muassa:
      • pidetäänkö kaikkien lomat samanaikaisesti vai porrastettuina lomakauden eri kuukausille
      • onko työpaikalla käytössä työntekijöiden kesken vuorottelu lomien sijoittelussa eri vuosina eri kesälomakuukausille
      • kannustetaanko työntekijöitä säästämään osa lomasta pidettäväksi myöhempinä vuosina ja
      • miten vuosiloman pitämisestä voidaan yrityksessä sopia.

      Työnantajan on noudatettava tasapuolisuutta lomien sijoittamisessa. Mahdollista vuorojärjestystä on sovellettava johdonmukaisesti kaikkiin, mikäli se työtehtävät ja työn järjestelyt huomioon ottaen on mahdollista. Tasapuolisuusvelvoitteen rikkomisesta voi aiheutua vahingonkorvausvelvollisuus. Jos peruste on syrjivä, yhdenvertaisuuslain (21/2004) mukainen hyvityskin voi tulla kysymykseen. Työnjohto- ja tulkintaetuoikeudesta kuitenkin johtuu, että työnantajan tulkinnanvaraistakin määräystä on noudatettava, kunnes asia on oikeudellisesti ratkaistu.

      http://www.vuosilomaopas.fi/fi/tyontekijoiden-kuuleminen.html

    • Työnantaja päättää

      Viimekädessä työnantajalla on valtuudet päättää loman ajankohdasta, näin se vaan on ja jos työnantaja haluaa olla veemäinen, niin sitten se sitä on. Tietysti voit aina vaihtaa työpaikkaa, mutta tänä aikana uuden paikan saaminen on aika toivotonta, siellä on 500000 muutakin hakijaa jonossa....

    • lomaloma

      Kesälomien pohtimisessa kannattaa huomoida, että loman ajankohdan määräytymiseen EI vaikuta puolisoiden lomat, ei päiväkotien aukioloajat eivätkä muut vastaavat asiat. Yrityksen työtekijöiden lomien järjestämiseen pitää vaikuttaa ainoastaan yrityksen omat asiat. Tämä kun pidetään mielessä, niin mitään konflikteja ei pitäisi syntyä.

      • kdfooernms

        Noinhan sen pitäisi mennä!


      • Berylia

        Luulisi tyytyväisen työntekijän olevan yrityksen asia.
        Reilu kohtelu kaikkia kohtaan luo aivan erilaisen ilmapiirin työpaikalle. Silloin voi olla varma että vaikka aina ei se loma osuisikaan juuri toivotulle kohdalle niin samoin käy myös muilla ja itsellä se osuu sitten joskus.

        Tyytyväinen ja motivoitunut työntekijä on sitoutuneempi ja huomattavasti tehokkaampi kuin johdon kettuilusta vittuuntunut ammattilainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1430
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1332
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1113
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1088
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      795
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      738
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      711
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      647
    Aihe