Sid Vicious?

Sidneyer

Mitä tiiätte sid viciouksesta? Onko tääl ketää sidin faneja? Kertokaa xd

10

858

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+11

      Tyhmä narkkari ja muusikon irvikuva. Eipä siitä sen enempää tarvitse tietää.

    • Never Again

      Sex Pistols yhtyeen basisti 1970-luvulla Lontoossa. Ei osannut oikeasti soittaa bassokitaraa kylläkään. Kuoli 2.2.1997 en ole ihan varma missä mutta teki itsemurhan. Syystäkään ei olla ihan täysin varmoja, mutta asiaan linee vaikuttanut se että häntä syytettiin tyttöystävänsä Nancy Spungenin murhasta. Sid käytti huumeita ja alkoholia ja luultvasti poltti tupakkaa. Nancy vielä eläessään paisutteli Sidille hänen egoaan ja se sain Sidin luulemaan että oli Sex Pistolsin keulakuva. Se sai muut yhtyeen jäsenet raivostumaan ja Sid sitten lähtikin siitä bändistä. Sid teki sen jälkeen omaa soolo uraa, varmaan suosituin cover: My Way.

      En oo oikeastaan Sidin fani, mutta oo kyllä kiinnostunut siitä ja sen elämästä.

      • Anonyymi

        Sid löyty kuolleena 2.2.1979, ei 1997.


    • j-p1

      ^ sid kylläkin kuoli 1979 eikä suinkaan elänyt elää 1990-luvulla... Kirjassa 'Sid Vicious-Nuorena kuolemisen jalo taito' kerrotaan myös että sid otti vahingossa yliannostuksen heroiinia, ja että kuolema oli täysi vahinko. Tietenkään tästä ei voi olla varma, sillä siitä on jo monta vuosikymmentä..

      • she dont lye

        Vähän kanssa luin huuli pyöreenä et -97. Sid ja Nancy elokuvan kävin katsoon joskus kivi ja keihäs ja siinä se ainakin veti överit.Luulin jo että dementia


    • ....................

      https://www.youtube.com/watch?v=_GX-PZNig70

      Tuosta voit kuulla Sidin bassonsoittoa. Pistolsin viimeisen keikan soundcheck Winterlandissa San Franciscossa vuonna 1978. Sanotaan, ettei Sid osannut soittaa yhtään bassoa, mutta kyllähän ne kappaleet saadaan puskettua läpi kumminkin. Sidin omat jammailut tosin, kun muu bändi on hiljaa, paljastaa ne puutteet paremmin ja kuulostaahan tuo aika kankealta. Oppi kumminkin kuulemma nopeasti tuolle asteelle. Viv Albertine ja Keith Levene ovat kertoneet, että Sid oli ollut bassonsa kanssa ja soittanut Ramonesin debyyttilevyä koko yön ja aamulla hän sitten osasi soittaa bassoa. Tuossa soundcheckissäkin hän pimputtelee yhdessä kohtaa kyseiseltä levyltä olevaa kipaletta. Pistolsin ainoalla levyllä hän soittaa vain kappaleella "Bodies", jonka senkin bassot Steve Jones soitti myöhemmin uudestaan. Sid oli levyn äänityksen aikoihin sairaalassa hepatiitin vuoksi, joten sekin esti hänen osallistumistaan.

    • Zorlim

      I Don't Wanna Go Down To The Basement! Ainakin sen osasi Sid soittaa. Kuulostaapa muuten hyvältä. Dee Dee Ramone oli Sidin idolikin.

    • Anonyymi

      Hölmöiltä rahat pois. Toimi silloin ja toimii vieläkin.

    • Anonyymi

      Mä vaan aina ihmettelen sitä, että punkissa oli tärkeä pointti se, että kuka tahansa voi perustaa bändin ja soittaa vaikkei osaiskaan. Mutta Sidiä punkkarit kuitenkin aina jaksaa moittia siitä ettei se osannut soittaa. Häh??

    • Anonyymi

      Sid vicoussi vaikutti sex pistolsissa niin että sen mää sanon, että mul on sex pistolsin CD levy jota tulee silloin tällöin kuunneltua, mutten tunnustaudu heidän musan suurkuluttajaksi, mutta ei se tuo levy silti kuitenkhaan pölyä kerrää. Ei ole välttämättä sex pistolsin rumpali teknisesti paras eikä basisti, mutta kitaristi ihan ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      17
      4911
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4814
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      224
      4020
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      56
      3723
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      126
      3640
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      73
      3154
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      133
      2130
    8. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1110
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      947
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      832
    Aihe