eli ajoin astralla kolarin ja vasen lokasuoja vääntyi. miten sen saisi suoristettua itse. onko vaan vasaraa käteen ja hakkaamaan?
miten suoristan auton pellit
peltihalpaa21
2262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Peltivasara ja vastarauta sekä pellin oikaisurauta ensin aseeksi. Rypistynyt pelti tarvitsee useimmiten oikaisuvetoakin. Sitten kaasuhitsauslaite, jolla voi tehdä "kuumia", jotka sitten taotaan sisään, jolla poistetaan venähtymät. Eli ammattimiehen aseet käyttöön, jos haluaa vähänkin siistin näköisen jäljen. Itse ei kannata mennä takomaan, koska se lisää vain peltisepän työtä.
Parempi vaihtoehto on mennä vaikka autohajottamoon ja ostaa sieltä lokasuoja. Voi sattua kohdalle ihan sama värikin. Vaihto on melko helppo homma, vaikka peukalo sattuisikin olemaan aika keskellä kämmentä.
juu kitos tiedoista. täytyy koittaa suoristaa tai ostaa uus osa