Moikka olen äskettöin lopettanut panacodin syötyä sitä 2 viikkoq onko kenellåkään kokemuksia mistään oireista lopettamisen jälkeen sillä minulla o. Syntynyt kauhea ripuli... Onko kenellåkään tietoa?
Panacoin loppettamisen jälkeiset oireet?
Jjjjj
2288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei mittaen öireittä.
Panacodin sisältämä kodeiini saattaa aiheuttaa vieroitusoireina juurikin ripulia, sekä mm. lihassärkyjä, unettomuutta ja ahdistuneisuutta. Yleensä fyysinen riippuvuus ja vieroitusoireet syntyvät vasta pidempiaikaisessa käytössä, esim. parin kuukauden päivittäisessä käytössä, mutta eiköhän se ole mahdollista jo parinkin viikon käytöllä. Riippuvuuden syntyminen vaihtelee paljon henkilöstä toiseen; osa ei koe tulevansa ollenkaan riippuvaiseksi, mutta joillakin riippuvuus voi ola hyvinkin voimakas.
Fyysiset vieroitusoireet ovat useimmilla pahimmilaan noin 2-3 vrk lopettamisen jälkeen ja kokonaan ohi noin viikossa. Ripulin lievittämiseen voit kokeilla esim. Imodiumia, jota saa apteekista ilman reseptiä.