Palkkatuki ja työterveyshuolto kunnalla/kaupungilla

markkkus

Kun TE-keskus osoittaa ja sijoittaa ihmisen palkkatukitöihin kunnalle, kuuluuko työntekijälle silloin oikeus käyttää kunnan työterveyshuollon palveluja? Te kunnalla tukityöllistyneet millaisia kokemuksia tästä? Järjestyikö työhöntulotarkastukset, lääkärissäkäynnit sairastuessa työterveyshuollon kautta jne?

11

4086

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnontyöntekijä

      Kyllä kuulut työterveyshuollon pariin siinä missä muutkin kunnan työntekijät! Työsuhteesi on kaikilta muilta osin ihan samanlainen työsuhde kuin muillakin siellä paitsi että valtio maksaa kunnalle palkkaamiseesi.

      • ei välttämättä.

        Riippuu kunnan käytännöistä. Olen ollut kunnan töissä - määräaikainen sijainen ei kuulunut kunnan työterveyshuollon piiriin. Eli piti varata aika vaan tavalliselle lekurille. Työhöntulotarkastuksista - niitä järjestetään vain jos henkilö tulee pitemmäksi aikaa töihin, riippuu taas kunnasta, jossakin se on yli puoli vuotta, jossakin vuoden, ja aina silloin jos on vakinaisesta paikasta, mutta silloinhan ei määräaikaa työsuhteelle ole asetettukaan :)

        Riippuu siis ihan kunnan käytännöistä. Epäilen, että tuollainen tukityöllistetty, siis työllistetty, ja siis määräaikainen ei kuulu automaattisesti näiden työterveyshuoltojuttujen piiriin, eikä myöskään välttämättä mitään työhöntulotarkastuksia tehdä. Sinä olet työllistetty, et siis varsinaisesti tavallinen työhön otettu.
        Kannattaa kysellä siltä esimieheltäsi tästä asiasta. Hänen on oltava tietoinen, mutta epäilen että et kuulu, vaan joudut menemään tavalliselle lääkärille jos sairastut.


      • Anonyymi
        ei välttämättä. kirjoitti:

        Riippuu kunnan käytännöistä. Olen ollut kunnan töissä - määräaikainen sijainen ei kuulunut kunnan työterveyshuollon piiriin. Eli piti varata aika vaan tavalliselle lekurille. Työhöntulotarkastuksista - niitä järjestetään vain jos henkilö tulee pitemmäksi aikaa töihin, riippuu taas kunnasta, jossakin se on yli puoli vuotta, jossakin vuoden, ja aina silloin jos on vakinaisesta paikasta, mutta silloinhan ei määräaikaa työsuhteelle ole asetettukaan :)

        Riippuu siis ihan kunnan käytännöistä. Epäilen, että tuollainen tukityöllistetty, siis työllistetty, ja siis määräaikainen ei kuulu automaattisesti näiden työterveyshuoltojuttujen piiriin, eikä myöskään välttämättä mitään työhöntulotarkastuksia tehdä. Sinä olet työllistetty, et siis varsinaisesti tavallinen työhön otettu.
        Kannattaa kysellä siltä esimieheltäsi tästä asiasta. Hänen on oltava tietoinen, mutta epäilen että et kuulu, vaan joudut menemään tavalliselle lääkärille jos sairastut.

        Saman kokenut kunnallisessa työssä yhtäjäksoisesti 3 v.


    • eläkeikäinen

      Olin joskus kauan sitten kaupungin hommissa palkkatuella töissä. Siihen ei kyllä kuulunut silloin mitään,omaa terveyskeskusta piti käyttää jos tarvitsi esimerkiksi sairaslomaa. Voi olla että ajat muuttunut kun tuosta on jo useampi vuosi aikaa.

    • 167-176

      Käytännössä joissain kunnissa eväävät työterveyshuollon ja joitakin muitakin etuuksia sillä perusteella että on työllistetty. Kyseessä on kuitenkin normaali työsuhde jossa pitäisi noudattaa työsopimuslakia. Työsopimuslaki kuitenkin kieltää tuollaisen menettelyn.
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2001/20010055#L2P2
      "Määräaikaisissa ja osa-aikaisissa työsuhteissa ei saa pelkästään työsopimuksen kestoajan tai työajan pituuden vuoksi soveltaa epäedullisempia työehtoja kuin muissa työsuhteissa, ellei se ole perusteltua asiallisista syistä."

      Perusteltu aisiallinen syy?
      Työllistetty?
      Mielestäni ei ole.

      • näin.

        Ei koske pelkästään työllistettyjä, vaan myös muita lyhytaikaisia sijaisia, ja joskus pidempiaikaisempiakin.
        Työhöntulotarkastuksista jo kirjoitinkin. Niitä tehdään vakinaistettaville ja pitkään sijaisuuteen otettaville, sijaisuuden pituus - siis se määräyskirja on tehty jo heti vaikkapa vuodeksi... Ei niin, että otetaan kolmeksi kuukaudeksi, sitten jatketaan taas kolme kk, sitten jatketaan - ei tehdä työhöntulotarkastuksia tässä tapauksessa.
        Poikkeus tietysti ne tilanteet, että pitää jotain välttämättä selvittää, vaikkapa joku huumeseula tms. Joissakin paikoissahan henkilön on itse hankittava todistus terveydentilastaan.


    • eikä luotettavaa.

      Eikä ainakaan kannata silloin luottaa työterveyshuoltoon, jos tulee joku riitatilanne työpaikalla. Katsos esimies voi huoletta soitella sille lääkärille, ainakin jos on riitatilanteesta kyse :)

    • Näin se vaan menee

      Riippuu kunnasta. Oman kokemukseni mukaan pätkätyöläisillä (olipa muoto sitten mikä tahansa) ei ole minkäänlaista työterveyshuoltoa ja työhöntulotarkastuskin on kuitattu sillä, että "tehtävään valitun on toimitettava todistus terveydentilastaan ennen toimen vastaanottamista" - omalla kustannuksella tietenkin.

      Entisissä kuntapaikoissani on ollut myös sellaisia käytäntöjä, että esim lapsen sairastumistapauksissa lapsen kanssa kotiin jää se vanhempi, joka EI ole kunnan palkkalistoilla, tai jos molemmat sattuu olemaan, niin pienempipalkkainen jää kotiin...

      • Näin se vaan menee

        Ai niin ja sellainenkin seikka on tullut vastaan, että vain työterveyshuollon saikut on "hyväksyttäviä" ja kun pätkätöissä olijalla ei ole sitä työterveyshuoltoa, niin.... samassa yhteydessä on muistutettu myös 4kk:n koeajasta..


    • Anonyymi

      Haluisin nostaa tämän keskustelun esille ja kysyä miten nykyään palkkatukilaiset, työharjoittelijat, määräaikaiset ym.pääsevät työterveyshuoltoon?

    • Anonyymi

      Olin kaupungilla palkkatuetussa työssä viime vuonna ja työterveys kuului ns. pakettiin. Kävin siellä työhöntulotarkastuksessa ennen kuin työt alkoivat ja lääkärillä kävin jos oli tarve.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3487
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      10
      2930
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      61
      2468
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2115
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1900
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      4
      1839
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1551
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1113
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1090
    Aihe