Miehen ja naisen logiikalla ,vai onko niissä mitään eroa?. Onko logiikkaero vain luulottelua?
Mitä eroa on
lottamari<3
15109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Epäilemättä eroja löytyy, onhan aivotkin jo ihan eri mallilla...
http://www.medicalnewstoday.com/articles/269652.php
Miehet ajattelee monimutkaiset asiat yksinkertaisesti ja naiset ajattelevat yksinkertaiset asiat monimutkaisesti.
Joskus olen kuullut noin sanottavan, mutta minusta tuo on vaan sanonta, joka ei perustu mihinkään todenperäisyyteen. Haluaisin tietää käytännön esimerkin sillä minusta miehen ja naisen ajatusmaailma ei poikkea toisistaan juuri mitenkään.
Et taida paljoa tuntea miehiä sitten...
Tai vaihtoehtoisesti olet tosi miesmäinen etkä tunne naisia??
Naisissa itseä ärsyttää eniten se laumasieluisuus, mietitään jatkuvasti mitä kaverit ajattelee.
Miehille kaverin mielipiteillä ei ole väliä vaan he ajattelee itsenäisesti mitä ovat itse mieltä seurustelukumppanistaan.
Tuokaan ei ole mikään fakta. Miehet on yhtä lailla laumasieluja, jotka haluavat tehdä juttuja yhdessä ja siihen ei edes naisia haluta. Eli, molemmat sukupuolet toimivat tismalleen samalla tavalla, kiinnostuksen kohteet vain ovat erit. Naiset puhuvat muodista, kauneudesta ja äitydestä. Miehet autoista, työstä, rahasta ja harrastuksista.
Ei miehet ajattele yhtään sen itsenäisemmin vaan haluavat aina sen kaverin kanssa tehdä ja duunata ja hänen mielipiteensä kuulla.
Ei vakuuttanut minua.
Naine ajattelee piparillaan ja mies nakillaan siin vissi ero.
Tuossa ei ole logiikkaeroa, molemmat siis ajattelevat seksiä ja tuntevat sen alapäässään. Ei vakuuttanut.
Miehet ajattelee enemmän järjellä ja tavallaan itsekkäämmin.
Nainen on enemmän tunteiden vuoristoradassa.
Esimerkki. Kun erosin mieheni kanssa, minä olin moninaisten tunteiden vallassa, sääli, ikävä, syyllisyys jne. en pystynyt viemään eropaperia sinne minne piti. Lopulta mieheni sanoi, että kyllä elämän on jatkuttava ja vei ne paperit.
Mutta tietty jokainen on yksilö myös.
Naiset ajattelee enemmän tunteilla. Naisen totuus on se mikä tuntuu naisesta hyvältä.
Miehille puhutaan suoraan ja naisille puhutaan sitä mitä he haluavat kuulla.
Miehen logiikalla rakennetaan yhteiskuntia. Naisen logiikalla levitellään haaroja kriminaaliähkijöille.
Eli ovatko ne miehet niitä yhteiskunnanrakentajia vai kriminaaleja?
Kriminaalit ovat rakentaneet yhteiskunnan.
Ainiin ja sitten esimerkki: nainen ja mies kävelee tyhjän ravintolan ohi, mies haluaa ravintolaan koska sieltä varmasti saa palvelua nopeasti, nainen ei halua ravintolaan koska epäilee siinä olevan jotain vikaa koska siellä ei ole ketään.
Toisinsanoen yksinäinen mies on edelleen yksin, varattu mies on kiinnostava.
Ja mies ajattelee täysin päinvastoin.