asumme 170km päässä toisistamme

teijaaa_84

ja tarkoitus olisi että muuttaisin miehen kotikaupunkiin.. Sopivaa asuntoa ei ole vielä tullut...ja pelkään että koko suhde kaatuu siihen etten saa asuntoa hänen kaupungistaan.. olemme olleet 2,5 kk yhdessä ja hyvin on mennyt muuten :)
vinkkejä millä saisi suhteemme pysymään? miten tää vois käytännös toimii näin etäsuhteena? jos en saa asuntoa sieltä kaupungista.

11

410

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nella_833

      Kyllä kaukosuhde voi siitä huolimatta toimia. Kaikki suhteet vaatii kompromisseja.

    • timppa_812

      Ei tuu toimii... pitemmän päälle EI TOIMI :D

    • tiia_81

      Onko jätkä tullut sun luo kertaakaan??
      Jos ei , niin sinuna miettisin kuinka vakavasti sun herras ottaa suhteen..
      Jos jätkä ei tuu sun kaupunkiin, se ei tee ite SUHTEEN ETEEN MITÄÄN.

      • Sekast kovin sekast

        Mielenkiintoinen ajattelutapa.... Eli toisin sanoen, jos nainen muuttaa miehen kotikaupunkiin, niin miehen olisi hyvä muuttaa naisen kotikaupunkiin.. Näin kumpikin näyttäisi tekevän jotain suhteen eteen??

        Voihan tietenkin olla, että miehellä on varma pitkäaikainen työpaikka omalla paikkakunnallaan, eikä näin epävarmoina aikoina ole halukas irtisanoutumaan ja muuttamaan työttömän tyttöystävän lähelle toiseen kaupunkiin. Miehellä voi myös olla vaimo ja lapsia omalla paikkakunnallaan, Eikä hän pysty muuttamaan niin, etteikö jäisi pikku syrjä hypystään kiinni.

        2.5kk yhdessä ?? ( varmaan vain vkon loppuisin??) Ja jos hyvin on mennyt, niin miksi ette mene pankkiin ja hae yhteistä asuntolainaa?? Ostatte talon ja jatkatte hyvin alkanutta suhdettanne avoparina.. Vaikea kenenkään neuvoa kun ei tiedä tapausta eikä taustoja... Mutta onnea rakkaudelle.


    • ihmetys1

      Pienet ovat huolesi! 170km!!!! Toisilla välimatkaa on tuhansia kilometrejä, ja silti suhde kestää. Kyse on rakkaudesta ja halusta. Jos suhde ei kestä 170 km välimatkaa niin ei se kestä mitään!

      • äätana sentään

        No huh huh. Tottakai joku lomaromanssi kestää. Välimatkaa tuhansia kilometrejä ja nähdään viikko tai pari, kerran tai kaksi vuodessa. Syy miksi se kestää on yksinkertainen... Molemmat elävät omaa elämäänsä tahoillansa. Yhteisiä huolia ja murheita arjesta ei ole, muuta kun molemminpuolinen suunnaton ikävä, sitä toistellaan puhelimessa ja netissä. Siinä voi rakkaallensa näyttää vain ne puolensa, josta tietää rakkaansa pitävän. Oppii tuntemaan kumppaninsa kunnolla.. Voi jeesus, kaikenlaisia juttuja täältä suoli 24:n teinikalenterista löytyykin. ;-) Hauskaa pääsiäistä nyt kuitenkin. On muuten Turkiksi İyi Paskalyalar


    • Olet 2,5 kk tuntemisen perusteella muuttamassa toiseen kaupunkiin? :o

      Eihän tuo ole välimatka eikä mikään, teillä on mahdollisuus tavata toisianne joka viikonloppu. Mitä jos harkitsisit sitä muuttoa vasta paljon myöhemmin?

      • ...

        Kaukosuhteille on oma palsta..


      • suhteet/kaukosuhteet
        ... kirjoitti:

        Kaukosuhteille on oma palsta..

        Niin onkin: tämä palsta...


    • teea_83

      miks jätkä ei muuta sun kotikaupunkiin? siis vittu en ymmärrä!

    • Ei vielä!!

      Ota rauhallisesti.

      Ei 2,5 kuukauden perästä kannata muuttaa vielä.

      Ja jättää kaikki taakseen.
      Entä jos ei onnistukaan?

      Olet silloin menettänyt kaiken, se toinen ei yhtään mitään.

      Onko ees kosinut?
      Eli jos ei oo ees kosinut, niin hepposta meininkiä on hänen puoleltaan.

      Elä oo hölmö.

      Anna sen miehen ravata luonasi.

      Mulla oli nuoruudessa kaveri, joka ajoi joka ainut viikonloppu, - yli 500 kilometriä -, tapaamaan minua.

      Tuo 170 km on aika pikkunumero siihen verrattuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2178
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      87
      1283
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1110
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      59
      1071
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe