Moikka,
Ajattelin kirjoittaa omasta kokemastani hermojuurisairaudesta.
Kaikille kyseisen sairauden omaisille ja itsekin sairastaneille kerron oman tarinani.
Kuubassa tammikuussa 2012 lomareissulla minulla oli kova keuhkoputkentulehdus koko loman ajan melkein 2viikkoa ja viimeisillä lomapäivillä tunsin jalkojeni pistelevän, kuin sähköiskuja jatkuvasti kehon alaraajoissa. Ei mennyt kuin vuorokausi jalkojen puutumisesta ja pistelystä lähti tasapainoaistikin oireilee. En nähnyt enää lattia ja seinäpintoja mitenkään suorissa ja kävelykin oli jo tosi kankeata ja toisten ihmisten autettaavaa. Onneksi hotellissa oli hyvä lääkäri joka passitti minut heti Holguinin keskussairaalaan tutkimuksiin. Eipä kestänyt kuin 12 tuntia tulostani, niin lähti myös kävelykyky ja kieli muuttui kankeaksi. En myöskään enää pystynyt liikkumaan yhtään ja halvaannuin totaalisesti silmiin saakka. Minut siirrettiin teho-osastolle 12 tunnin kuluttua sairaalaan tulosta ja siellä tukehduin omaan yskääni, koska ei ollut enää voimia yskiä limaa keuhkoista. Olin onneksi teho-osastolla, jossa minut elvytettiin taas elävien kirjoihin. Olin noin 5minuuttia rajan toisella puolella. Jouduin hengityskoneeseen tilanteen jälkeen.
Mikä oudointa tässä taudissa on, että järki pysyy koko ajan 100% mukana, vaikka keho on täysin halvaantunut.
Olin Kuuban sairaalassa viikon verran, kunnes saivat järjestettyä ambulanssilennon Suomeen ja Meilahden teho-osastolle.
Olin Meilahden teholla noin 5viikkoa ja jonka aikana minulle tehtiin useita plasmafereesivaihtoja. Näiden verenvaihtojen jälkeen alkoi minun sormi kerrallaan hieman liikkua.
Hengityskoneessa olin kaikenkaikkiaan 8 viikkoa
Teho-osaston jälkeen olin vielä Jorvin vuodeosastolla 1,5kk, jonka jälkeen pääsin kotihoitoon pyörätuolissa.
Päivä kerrallaan sain hieman liikettä lisää jalkoihin ja käsiin. Toivo lisääntyi omaisillani ja itsellänikin.
Nyt noin reilun kahden vuoden kuluttua kehoni on melkein palautunut takaisin, lukuunottamatta polvesta alaspäin jalkojen ns säkenöintiä ja ajoittaista puutumista. Mutta en voi valittaa, olen hengissä pieniä vaivoja lukuunottamatta.
Joten hyvät omaiset, toivoa on, mikäli joku taudin alkuvaiheessa lukee tästä taudista keskustelupalstan kautta.
Minulla kävi hyvä tuuri, kun pääsin hyvään hoitoon heti Kuubassa ja Suomessa.
Myöskin vaimo jaksoi olla vierelläni joka päivä sairaalassa, jonka antoi minulle paljon henkistä voimaa jaksaa maata liikkumattona noin 2kuukauden ajan.
Guillan-Barren syndrooman kokenut
2
188
Vastaukset
- Minna5
No olihan tarina!En ole aimmin tuollaisesta syndroomasta kuullutkaan,tuntuu ihmeeltä että olet selviytynyt ja kuntosi on palautunut noinkin hyvin!IKyllähän sitä katselee maailmaa uusin silmin moisen kokemuksen jälkeen,ja osaa arvostaa terveyttä,ja sitä että selviytyy omin voimin päivittäisistä arkirutiineista!Hyvää kevättä,ja voimaannuttavia päiviä sinulle!Olet selviytyjä!
- Mies 51v.
Moi,
kiitos Minna5.
Jokaiselle meistä tulee ajan saatossa jotain tauteja ja vaivoja osakseen. Minulla kävi tuuri, että tästä taudista oli mahdollista parantua.
Ei ole ollut oikein voimia aiemmin kirjoittaa tapahtuneesta, mutta nyt 2 vuoden kuluttua oli.
Halusin lähinnä taudin alkuvaiheessa oleville potilaille ja omaisille luoda hieman tietoa ja luoda uskoa, että kyllä toivoa on.
Eihän tuollaista tautia tiennyt edes olevan, ennen kun se osui omalle kohdalle.
Mukavaa kevättä sinullekin Minna5.
t. Mies 51v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus167170- 1992547
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1041992En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761538Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911079- 41990
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46959- 77863
- 45729
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7718